«Старовинні ліхтарі - моє хобі»
Студент Львівської політехніки Дмитро Мойсеєнко досліджує історію міських вуличних світильників
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/502134/likhtar.jpg)
Студент 4-го курсу Львівської політехніки Дмитро Мойсеєнко захопився вивченням автентичних міських ліхтарів. Уже три роки збирає архівні фото й креслення, вивчає історію і новітню інформацію про старі ліхтарі міста Лева.
«Старовинні ліхтарі - моє хобі. Захоплення ними почалося, коли мені було 18 років, я був на першому курсі Львівської політехніки, — розповів Дмитро Мойсеєнко. — Зацікавився історичними фотографіями. Зокрема, вивчав історичні фото свого будинку, вулиці. На різних фото почав помічати ліхтарі, досліджувати паралелі, типовість, пропорції ліхтарів, за якою логікою та „ієрархією“ вони розташовані у місті. Це залежало від вулиці, площі чи перехрестя, де мав стояти ліхтар, від того, чи електрифікована ця вулиця, яка її віддаленість від центральної частини міста, від ширини вулиці чи перехрестя. А також від того, яка саме там забудова, наскільки цінна. Найкрутіші ліхтарі були у центрі».
Дмитро каже, сюжет про його захоплення вийшов на «Суспільному», потім була стаття на сайті Львівської політехніки. Її поширили інші сайти. А згодом управління туризму ЛМР запросило його провести екскурсію для львівських гідів і дослідників.
Дослідник розповів, що у Львові збереглося 39 п'єдесталів від найвищих, 14-метрових електричних ліхтарів. Починаючи від 1909 року, ними почали освітлювати центральні променади міста, зокрема проспект Свободи й площу Міцкевича. А перший електричний ліхтар у Львові був чавунним, заввишки 10 метрів, його встановили біля Оперного театру. Зараз там чотири таких ліхтарі, по два закріплені на двох колонах. Такі ліхтарі є єдиними ліхтарями кронштейного типу, які тримаються на колоні. А більшість ліхтарів у місті стоять на чавунній опорі. На площі Ринок збереглися ліхтарі XIX століття. Спочатку були газові, а пізніше їх модернізували під електричні.