Пінгвін дослужився до… генерала
Винятково тепле ставлення до тварин продемонстрували норвезькі військові
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/496534/pinhvin.jpg)
Як ви думаєте, для чого у зоопарку шикують півтори сотні досконало вимуштруваних солдатів Королівської гвардії Норвегії? Може, сюди провідати тварин приїде Його Величність Гаральд V? Може, у звіринець прибуде високий іноземний гість? А може, воякам після нелегкої служби потрібне психологічне розвантаження, тож їм вирішили показати екзотів? Ні, ні і ще раз — ні! Почесна варта з королівського палацу прибула, щоб виявити найвищі почесті… пінгвінові.
Особина, якій приділили таку масову увагу, — пінгвін Нільс Олаф III. Мешкає він в Единбурзькому зоопарку Шотландії, але із 1972 року є офіційним талісманом Королівської гвардії… Норвегії. Щороку тамтешні військові надсилають йому і родичам-пінгвінам улюблені ласощі - рибу, а також — різдвяні листівки.
Цікава історія появи цього живого символа. 62 роки тому норвезька королівська гвардія відвідала Единбурзький парад військових оркестрів, брала участь у показових виступах. У вільний час лейтенант гвардії Нільс Егелієн відвідав місцевий зоопарк і уподобав собі там колонію пінгвінів. А згодом у себе вдома виступив з ініціативою зробити одного з них «сином полку». Ідея сподобалася керівництву, і пінгвіна «всиновили». Дали йому спарене ім'я — Нільс (на честь офіцера), Олаф — на честь тодішнього короля Олафа V.
На початках «синові полку» присвоїли звання єфрейтора. І щоразу, коли представники норвезької королівської гвардії навідувалися в Единбург, Нільса Олафа підвищували у званні. У 1982 році він став капралом, через п’ять років — сержантом. Невдовзі цей пінгвін помер, тож естафету талісмана королівської гвардії перейняв його родич, якого назвали Нільсом Олафом IІ. У 1993 році він став полковим сержантом, у 2005-ому — почесним командиром, а у 2008 році його посвятили у лицарі. Тепер до нього звертаються з приставкою «сер». На ознаменування цієї події у зоопарку Единбурга встановили бронзову фігуру пінгвіна у повний зріст. Такий же пам’ятник з’явився і в Осло, у штаб-квартирі Королівської гвардії Норвегії.
Нині її живим талісманом є пінгвін Нільс Олаф ІІІ. Всі почесті померлих попередників перейшли йому у спадок. У 2016 році знаменитість Единбурзького зоопарку «дослужився» до бригадного генерала. А у ці дні його удостоїли чергового звання — він став генерал-майором.
Традиція робити тварин живими армійськими символами зародилася у Великій Британії, походить вона із XVIII століття. Щоразу після вдалих військових походів солдати імперії привозили зі собою з різних континентів представників фауни, які ділили з ними армійські будні і побут. Цими талісманами ставали як дикі тварини, так і свійські.
Командири заохочували таке сусідство, адже наявність тварин робила воїнів більш дисциплінованими, вони забували про труднощі казармового або польового життя. У війську з’явилися навіть відповідальні, які доглядали цих талісманів. Улюбленцям воїнів давали клички, шили форму, залучали до стройових оглядів і парадів. Своїх живих талісманів заводила і військова знать, монархи.
Традиції минулих віків живуть до сьогодні. Живим талісманом Мерсійського полку армії Великої Британії став баранчик Дербі ХХХ, який має звання ланс-капрала.
Герцогиня Кембриджська опікується талісманом 1-го батальйону ірландської гвардії - вовкодавом Доналлом. Під час одного з парадів герцогиня почепила вовкодаву відзнаку гвардійців — гілочки трилисника.
Королівський шотландський полк має іншого талісмана — поні Круасана IV у званні ланс-капрала. Пригощають його м’ятними льодяниками.
Живими талісманами австралійських воїнів є кенгурятка і клинохвості орли.
Збройні сили Канади представляє полярна ведмедиця Юнона, яка носить звання майстер-капрала. Талісманом 3-го Трансваальського та Родезійського південноафриканського полку була самка павіана. Свого часу вона отримала медаль «За службу громадянам Преторії». Живим талісманом корпусу Морської піхоти США є бульдог Честі XIV, сержант. Талісмани американської військової академії Вест-Пойнт — два мули (гібрид віслюка і коня). Своєю чергою, своїм талісманом слухачі військово-морської академії США обрали свійського козла Біллі. У військових академіях Мексики вшановують королівського орла, військові Шрі-Ланки поклоняються слону…
Багато живих талісманів у Збройних силах України — врятовані воїнами собаки, коти, білочки, кабанчики, гуси, морські свинки, миші, ворони, сови, вужі, лисички. Вони живуть разом з нашими хлопцями в окопах і бліндажах, часто мають таку ж, як вони, камуфляжну форму. І віддячують за опіку і ласку вірною службою (попереджають про небезпеку) добрим поглядом своїх очей.