«Вкрадене дитинство» Світлани Лисцевої
Роботи львівської фотографині привертають увагу світової спільноти до подій в Україні
У німецькому Франкфурті-на-Майні відбувся благодійний захід «Вкрадене дитинство» — на підтримку України. Одним із пунктів цього заходу була презентація етнофотовиставки «Діти України: традиції та сучасність» української фотомайстрині, колишньої «високозамківки» (працювала технічним редактором. — Г. Я.) Світлани Лисцевої.
Любов до фотографії у Світлани прийшла разом з любов’ю до чоловіка Олександра. Він першим взяв до рук фотоапарат. Сашко фотографував, а Світлана виготовляла фотоальбоми з цих знімків. Якось чоловік запропонував і Світлані спробувати. Спробувала і полюбила фотографію на все життя.
— Фотографувала все, що потрапляло на очі, — людей, вулиці, машини, — каже Світлана. — Але розуміла, що такими знімками нікого не здивую. У Львові завжди було багато професійних фотомитців. Після Революції Гідності, коли на усі свята люди вдягали вишиванки, було створено багато проєктів для зірок сцени і кінематографа. Знаменитості з’являлися у неймовірної краси автентичних строях. І тоді подумала: чому б не одягнути незіркових українців у такі гарні строї? Тим паче, у мене також була старовинна вишиванка. Під час навчання у Національному університеті імені Івана Франка я співала в університетському хорі «Черемош». Тоді й придбала старовинні сорочку і плахту.
Але однієї вишиванки було замало. Тож «мастила голову», де знайти такі розкішні строї. На допомогу прийшла «черемошанська» подруга Ірина Шкоропад, яка тоді зробила колекцію віночків. Попросила Світлану їх сфотографувати. Щоб ті віночки гарно виглядали, треба було одягнути дівчат у вишиванки, щоб образ був повний. Прийшли вони у гості до подружжя Гривулів, а там…
— Я від щастя мало не втратила свідомості, — каже Світлана. — Такої краси і так багато одночасно не бачила ніде. Хіба що під час концерту по телебаченню (сміється. — Авт.). У них така велика колекція одягу! Це ж саме те, що я шукала так довго.
Як з’ясувалося, Олександр і Роксолана Гривули ще у студентські роки захопилися автентичним одягом — сорочками, спідницями, запасками. Їздили різними регіонами, вивчали автентику краю і купували старовинний одяг.
Ще тоді Світлана нічого не знала про автентичний одяг — чим він відрізняється у різних регіонах, не розуміла, що не можна брати будь-яку вишиванку і будь-яку до неї прикрасу та одягнути у них жінку.
За словами майстрині, на зйомках жінки і дівчата кажуть, що почуваються зовсім по-іншому в образі, який створила Світлана Лисцева: жіночнішими, красивішими і, як наслідок, впевненішими!
Спочатку майстриня робила фотографії для замовників — і дітей, і дорослих одягала у вишивані строї. Згодом почала виставляти свої роботи у соцмережах, і їй запропонували зробити першу виставку. Згодом була друга, третя… А з початком повномасштабного вторгнення роботи Світлани Лисцевої «крокують» світом. Її фотомистецтвом захоплюються у Великій Британії, Польщі, Італії…
— Я рада, що моя робота допомагає показати світові красу України, нашої культури та, особливо, людей. Вірю, що зовсім скоро відбуватимуться заходи на честь нашої Перемоги, і мої фотопортрети братимуть у них участь.