Львів заробить на Сорочинському ярмарку сто тисяч гривень. Чому продешевили?
Керівник Палацу мистецтв Юрій Візняк сказав «ВЗ», що для столиці Галичини велика честь приймати ярмарку, яка популяризує культурне багатство Полтавщини: вирішили не заробляти на заході
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494511/sorochyntsi3.jpg)
Цього року вперше в історії знаменитий Національний Сорочинський ярмарок відбудеться у Львові, а не селищі Великих Сорочинцях, що на Полтавщині. Головна причина такої культурної релокації — у Великих Сорочинцях немає необхідних укриттів, щоб провести ярмарок, який традиційно відвідує кілька тисяч гостей та VIPів. Ярмарок відбудеться у Львівському Палаці мистецтв, де є добротні укриття. У випадку повітряної тривоги, гості ярмарку можуть також скористатися укриттям на Головній пошті, що поруч з палацом.
У Львові ярмаркуватимуть до Дня Незалежності України — з 24 по 27 серпня. Культурний івент матиме тему — «Схід і Захід разом». У Палаці мистецтв продаватимуть вироби майстрів народної творчості зі всієї Полтавщини, товари українських компаній, продукцію крафтових виробників, також готуватимуть страви української кухні. Гості ярмарку у Львові зможуть скуштувати знамениті полтавські галушки чи, наприклад, борщ, зварений на міцному бульйоні з м’яса півника. Серед «фішок» полтавської кухні - борщ із галушками, свинячі крученики.
Рішення про проведення ярмарку у Львові ухвалили у травні
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%86%D1%964.jpg)
«Давно мріяла побувати на Сорочинському ярмарку, щоб відчути цю прекрасну атмосферу свята. Але мені не виходило викроїти час, аби подорожувати на Полтавщину, — розповіла „ВЗ“ 38-річна львів'янка Марія, яка є поціновувачкою культурних етноярмарків. — Рада, що цей ярмарок цьогоріч відбудеться у Львові і кожен галичанин зможе поярмаркувати в полтавських традиціях. Торік я відвідала Полтаву, скуштувала там галушок. Маю знайомих серед львів'ян, які теж давно мріють продегустувати страву полтавчан. І тепер зможуть це зробити у Львівському палаці мистецтв. Сорочинський ярмарок — не лише смачна їжа та розваги. Це цікаві конкурси, кулінарні батли та фотосесії з велетенськими городніми овочами, які ростуть на полтавських полях. На цьому ярмарку львів'яни зможуть пізнати традиції полтавчан».
Востаннє у Великих Сорочинцях ярмарок проводили в серпні 2021 року. В 1999 році захід отримав статус національного. Торік ярмарку не було через широкомасштабне вторгнення рф та високу небезпеку ракетних ударів на Полтавщині. Рішення про проведення цьогоріч ярмарку у Львові організатори (департамент культури і туризму Полтавської ОВА) публічного оголосили ще у травні цього року.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%86%D1%962.jpg)
Як розповів у коментарі для «ВЗ» гендиректор Львівського Палацу мистецтв Юрій Візняк, Львів має за честь приймати Сорочинський ярмарок, щоб підтримувати культурний фронт.
«Приємно, що Сорочинський ярмарок буде відбуватися у Львові, — каже пан Юрій. — Ярмарок проводили у Великих Сорочинцях 25 років поспіль. Він став хорошою традицією в Україні. Ми підписали договір із власниками ярмарку та будемо його співорганізаторами. Даємо не лише приміщення на першому поверсі, а й апаратуру, освітлення».
Запитую про «ціну питання» ярмарку для полтавських представників. Юрій Візняк пояснив, що Палац мистецтв заробить на цьому ярмарку лише сто тисяч гривень. Таку символічну оплату задекларували в договорі, як компенсацію за комунальні послуги та енергоносії. Гендиректор палацу пояснив, що не має на меті заробити на цьому ярмарку, головне — популяризація полтавських традицій у столиці Галичини.
«У мешканців Полтавщини вкрали Сорочинський ярмарок»
Колишній народний депутат України, громадський діяч Ігор Мосійчук, який є уродженцем Полтавщини, вважає, що Сорочинський ярмарок не варто було переносити до Львова. Бо Львів і Полтава — різні речі, буде втрачена автентичність заходу.
«Під шум війни у мешканців Полтавщини вкрали Сорочинський ярмарок, — написав свою думку в Телеграм-каналі Ігор Мосійчук. — Цього року Сорочинцями стане Львів… Бо в Сорочинцях немає бомбосховищ! А чому Львів? Чому не Миргород, Диканька чи на крайній випадок Полтава? Якщо вже вам бомбосховищ не вистачає… Яке відношення має гоголівська містерія до Карпат і полонин? Я не проти Львова, але чому наша Полтавщина має втрачати своє, рідне?».