Будинки-конструктори зводить за… 72 години
54-річний вінничанин Анатолій Скорбач розробив технологію «швидкого» будівництва житла. Вона дозволяє звести затишну екологічну хатину «з нуля» за… три доби. Причому без спеціальної техніки і бригади майстрів. Це завдання під силу навіть одній людині
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/488606/bydunok-2.jpg)
Укладають бруси у «білих рукавичках»
Анатолій (на фото) за професією — інженер із технічного обслуговування повітряних суден.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/04/Bydunok-1.jpg)
Проте вже не один десяток років займається високотехнологічною деревообробкою та будівництвом нерухомості. Свого часу зводив «квадратні метри» під очеретом, зі сферичним зовнішнім каркасом. А нині виготовляє комплекти збірних будинків із сухих брусів сосни та смереки. Вони нагадують моделі іграшок, які складаються-розбираються за принципом конструктора, з допомогою лише ґумового молотка. Майстер каже, що така практика досить поширена на Заході і в Америці.
Згадані будівлі не вимагають надто міцного фундаменту. За словами Анатолія, збірні дерев’яні конструкції можна встановлювати навіть на дорожніх бордюрах. Достатньо їх укласти по периметру стін і всередині залити пінобетоном. Такий фундамент витримує вдесятеро більше навантаження, ніж чинить «швидкий» будинок.
— Бруси шліфують та обробляють за інноваційними технологіями, покривають лакофарбовою продукцією, — розповідає пан Анатолій. — Я навіть рекомендую укладати фрагменти дерев’яних конструкцій у «білих рукавичках», щоб будинок мав охайний вигляд. Важливий момент: під час виконання такої роботи не продукується ні грама будівельного сміття.
Майстер показав, як слід здійснювати монтаж стін. За допомогою нівеліра з лазерним променем він на фундаменті вирівняв по горизонталі кілька брусів. У нарізні з'єднання збірних колод досить легко забив ґумовим молотком так звані «метелики» — невеликі дерев’яні деталі для стягування. І таким чином із декількох фрагментів стіни склав цілу міцну конструкцію. Для герметизації «швів» використовував еластичний ущільнювач. А балки кріпив за принципом «ластів'ячого гнізда».
— Якщо маєш справу з такою технологією, помилитися неможливо, — переконує умілець. — Адже «метелик» сам ставить врівень бруси і не дасть схибити. Так досягаються ідеальні пропорції житлового простору без застосування дорогих імпортних інструментів. Я записав відеоінструкцію для тих, кому цікаво.
«Канадський» дах і натяжна підлога
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/04/Bydunok-3.jpg)
Покрівля для збірних будинків виготовляється за індивідуальним проєктом. Її монтують з ідеально підігнаних СІП (структурно-ізольованих) панелей, які досить широко застосовуються на будівництві у Канаді. Вони вирізняються унікальними теплоізоляційними властивостями, що дозволяє знизити витрати на опалення оселі.
Збірні будинки Анатолій також комплектує натяжними підлогами з деревини. Свій винахід він уже запатентував. Якщо натяжна стеля давно увійшла у наш побут, то натяжна долівка лише тепер починає ставати модною. Виглядає як справжній дерев’яний килим. Це — чудова альтернатива паркету та ламінату.
Така підлога виключає застосування будь-якого клею чи мастики — за допомогою високоміцних струн стягуються паркетні дощечки. І це запобігає виникненню щілин. За бажання можна використати олію з розчиненим твердим воском, щоб отримати натяжну підлогу матову, напівматову чи з атласним блиском. Її легко розібрати на окремі рейки та паркетні дощечки, які в разі необхідності вдасться повторно змонтувати в іншому приміщенні.
— Тож зведені за моєю технологією будинки повністю екологічні, — наголошує Анатолій. — Бо не застосовуються ні плити з формальдегідом, ні штучні утеплювачі. Варіанти збірних будівель різні за площею та призначенням: садові, дачні, мисливські, офісні, для постійного проживання, відпочинку чи фітнесу…
Перші будинки-конструктори зведено у Буковелі та Вінниці. Тепер майстер створює дерев’яні конструкції для Харкова, де внаслідок російських ракетних обстрілів чимало мешканців залишилися без даху над головою. Найчастіше він виготовляє комплекти для сферичних будинків.
— За однакової кількості квадратних метрів площа зовнішніх стін і даху купольних будинків на третину менша, ніж у прямокутних, — пояснює Анатолій. — Тому житло традиційної форми виходить дорожчим на 25−30%. І воно вже менш затребуване.
Вартість будинку-конструктора стартує від 15 тисяч доларів. Звісно, це орієнтовна ціна, бо все залежить від форми та площі.