«На сповіді поставив питання руба: „Визнаєш, що статеві стосунки поза шлюбом — смертний гріх?“. Це якесь Середньовіччя»
Як священники мають поводитись під час таїнства сповіді, щоб не відштовхнути прихожан?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/482414/temaspovid.jpg)
Взятися за цю делікатну тему мене підштовхнув пост у соцмережах тренерки з підготовки до переговорів і вирішення конфліктів Наталії Кузьми. Пост починався фразою: «Це була моя остання сповідь». Це був крик душі. Я пригадала кілька подібних випадків, які мені розповідали знайомі, але про які жодним словом не обмовилися на власних сторінках у соцмережах. Бо чомусь вважається, що ця тема — табу…
«Перше, що зробив, вичитав мені»
— Розкажіть, що вас так боляче вразило під час сповіді?
— Не мала на меті заявити, що священники — погані. Боже борони! Я — донька священника. Знаю багато мудрих отців. Коли мій батько захворів на рак, справжньою опорою став митрополит Димитрій (Рудюк). Вдячна прогресивним священникам, які позбуваються пластику на цвинтарях чи організовують соціальні підприємства. Як на мене, важлива роль священників у сучасному світі - це прийняття. Ми вийшли зі століття насилля, де в сім'ях, школах, медзакладах було багато домінування, оцінки і критики. Лише зараз вчимося розуміти свої потреби. Сам факт, що тебе хтось приймає такою, як ти є, і є цілющим. Не кожен може піти до психотерапевта, а священники — це розгалужена мережа по цілій країні. Як казав Ісус, «прийдіть до мене усі струджені, і я заспокою вас». Тому мудрі отці стають місцем безумовної любові. Напередодні Різдва довідалася, що мого знайомого відправляють на фронт — на «нуль». У мене з’явилося внутрішнє бажання висповідатись на Різдво, щоб отримати ближчий контакт з Богом. Пішла у свій улюблений храм до незнайомого мені отця. Там вони щонеділі змінюються, але я, маючи великий кредит довіри до інституції, пішла. Нагадала собі 10 Заповідей Божих, послухала своє серце — про що жалкую і що могла б зробити краще, прийняла піст звечора.
— Отець у вас щось питав чи чекав, що ви самі почнете говорити?
— Якось зразу не заладилось. Це було не у сповідальниці, а в захристії. І сам факт, що священник у кімнаті сидить на кріслі, а я на колінах перед ним, мені був некомфортним. Я прийшла до нього як до друга, посередника між Богом і людьми, а стояла «як раба Божа». Але я відігнала ці думки. Чекала, що отець привітається і скаже перше слово: «Що тебе болить, дитино?». Але перше, що він зробив, вичитав мені, що не починаю, і це означає, що я недосвідчена у сповідях. Відкривати душу ставало дедалі важче, але я розповіла йому про ті речі, про які жалкую… Він бачив, як до сліз хвилювалася за тих рідних, хто зараз на війні. Замість того, щоб зреагувати на те, що кажу, почав шукати у мені гріхи, які я могла «замовчати». За його логікою, через це я і «покарана» теперішніми хвилюваннями. Запитав, чи шлюбувала, чи маю церковне розлучення і чи були статеві стосунки після розлучення (Наталя розлучена понад 5 років. — Г. Я.). А потім сказав, які погані православні священники, які давали мені шлюб, бо погано мене підготували.
— Розлучена жінка не має права на секс?
— Часу перед Літургією на сповідь залишалось мало, тож поставив питання руба: «Визнаєш, що статеві стосунки поза шлюбом — то смертний гріх?». Для мене це якесь Середньовіччя.
— І ви не погодилися…
— Так. І тоді священник сказав, що я не можу отримати допуск до Причастя.
— Іншими словами, відштовхнув вас у тяжкий момент?
— Саме так. Я йому подякувала, встала з колін і пішла. Чому я про це публічно написала? Ризикувала, що релігійна частина суспільства «задзьобає», коли то прочитає… Але я, як і ми всі, за ці дев’ять років війни навчилися не боятися бути собою. Подумала, скільки людей можуть потрапити на таку сповідь і сприйняти таку поведінку священника як норму. Насамперед, наскільки це етично (а про це розповіли інші жінки під моїм постом у коментарях!) — чи священник має право запитувати, чи мастурбуєш, у яких формах ти кохаєшся, про оральний чи інші види сексу, які церква вважає гріхом. Це грубе порушення особистих кордонів.
Є так звана екологія спілкування. Я навчаю конфліктології, в якій є поняття «насильницька/ненасильницька комунікація». Насильницька комунікація — це коли інша людина починає тебе критикувати, моралізувати, давати поради замість того, щоб досліджувати твої потреби, чути тебе. Панотець опустив ту першу частину, про яку я йому розповідала, відштовхнув мене у ту хвилину, коли прийшла зі своїм болем, натомість почав говорити про статеві стосунки. Біблія одна, а від Біблії є кілька гілок релігій — православні, католики, протестанти, лютерани… І кожна з них має свої інтерпретації. У Біблії не написано, якщо ти любиш когось і з ним кохаєшся, то це — смертний гріх. Це інтерпретації священників. Подивимось правді у вічі: священники різних релігій — це століттями чоловіки, які намагаються регламентувати життя, у тому числі жінок. У релігіях багато конфлікту з проявами тілесного. Наче тіло — це вже щось гріховне і погане, що псує душу. Що жінки можуть бути «нечистими». Тому написано багато правил і придумано залякувань. У той же день натрапила у соцмережах на відео, як представник РПЦ в інтерв'ю журналістці казав: «Всє бєди от того, что женщін нє б’ют розгамі. Напісано же в Біблії „муж — господін твой“. Тогда би порядок бил». Ось вам і ще одна інтерпретація.
Коли вийшла з цієї сповіді, було таке відчуття, як у Притчі про митаря і фарисея. Я була митарем, що вигнаним зі сповіді стояв у кінці храму. Мені залишалось говорити з Богом прямо. Буває, що форма превалює над змістом, правила важливіші від суті віри. Можна кохатись з любові і без шлюбу, а можна в шлюбі кохатись, зневажаючи свого партнера. Треба дивитись глибше. Як-от, наприклад, з заповіддю «не вбий». У час війни ми дивимося на неї глибше.
«Віра — це твій шлях до Бога, а релігія — часто політика»
— Коментарі під вашим постом були на вашу підтримку?
— Не лише. Були різні. Були і від радикально релігійних людей. Мене такі люди лякають. Вони бачать тільки свою правду. А якщо інші не думають так, як вони, то ця «любов до ближніх» стає поблажливою: «І тебе Ісус врятує, бо ти помиляєшся». Дехто обурювався, мовляв, як я могла сперечатись зі священником? Важливо зберігати критичне мислення. Священники — такі ж люди, як і ми. І педофілійні скандали чи корупційні по селах, коли отці не хоронили, бо люди не дали на церкву, цьому доказ. Навіть Папа Римський помиляється, як ми побачили…
Церква має перестати пропагувати віру через почуття вини, страху, сором і популяризацію терпіння. Пригадую, коли почалася війна, один священник написав: «А що ви думаєте, ваші аборти і все решту Господь не бачить?». Тобто він хотів закріпити у нас — українців — відчуття жертви, що все це заслужено, бо ми грішні, а значить, погані? На моїй сповіді це виглядало так: «Якщо ти не визнаєш, що це смертний гріх, то тобі не буде Божого благословення». І я мала вийти зі сповіді зі соромом за своє тіло?
Маємо бути усвідомленими і обережно вибирати духівника. Серед них є такі, з якими морально зцілюєшся, отримуєш підтримку. Але є й такі, до яких приходиш і почуваєшся недостойною, що тебе треба рятувати, бо ти — суцільний смертний гріх.
І треба розуміти — де є віра, а де — релігія. Бо віра — це твій шлях до Бога, а релігія — часто політика, сфери впливу, утримання парафії і бізнесу, свої правила на різні аспекти життя. Шукайте тих, хто вірує, і пізнаєте їх по любові до ближнього, повазі і мудрості. А ще — простоті.
Коментар для «ВЗ»
"Таїнство сповіді можна порівняти з нейрохірургічною операцією"
Михайло Сивак, протоієрей, проректор Львівської православної богословської академії
— Досить хвилююча історія, шкода всіх її учасників. З одного боку — людина, яка має певний душевний тягар, яка прагне щиро і сердечно розділити свій біль, бажає, щоб її зрозуміли, вислухали та допомогли знайти правильні думки і рішення певних життєвих викликів. З іншого — священник, котрий у надто різкій формі висловив ті чи інші настанови… Хочу наголосити, наскільки важливою та архівідповідальною є праця священника, а особливо звершення сповіді. Це таїнство можна порівняти з нейрохірургічною операцією: будь-який неточний, необережний рух може призвести до катастрофи. Сповідь вимагає від священника такої виваженості, делікатності та розуміння того, що будь-яке необережне слово може морально вбити людину. І людина, яка сповідається, повинна бути максимально чесною та відвертою, перш за все, перед самою собою. Щодо статевих стосунків — це великий дар Божий, даний чоловікові та жінці для зростання у любові, досягнення абсолютної метафізичної Божественної єдності в єдиній плоті, які не просто використовують тіло одне одного, а готові взяти на себе повну сімейну відповідальність одне за одного.