«Я себе бачив математиком. Але одного разу сусід у селі заграв на баяні…»
Академічному ансамблю «Високий Замок» — чверть століття. Але цей ювілей колектив відсвяткує уже після нашої Перемоги
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/480759/1b6641a6-6c91-4b59-b95b-1fcf7127fc8a.jpeg)
Академічний ансамбль «Високий Замок» наприкінці цього року мав би святкувати 25-річний ювілей. Не кожному колективу, а це семеро чоловіків, вдається втриматися на сцені чверть століття. І не просто втриматися, а бути бажаними гостями на великих сценах України та за кордоном, а також у маленьких Народних домах у найвіддаленіших селах. А ще, знаю, на «високозамківців» завжди чекають діти у сиротинцях і українські захисники. Не раз була свідком, як щиро аплодують слухачі цьому колективу…
— У нас були великі плани на гастролі Європою, а в Україні хотіли зробити тур філармоніями, — каже керівник Академічного ансамблю Андрій Яцків. — Але війна перекроїла наші плани, і ми прийняли колективне рішення, що будемо святкувати після Перемоги. А свої мистецькі зусилля вирішили скерувати у просвітницьке русло.
— Що маєте на увазі?
— У Львові та області з початком повномасштабного вторгнення рф оселилося багато вимушених переселенців. Приблизно з квітня ми почали концертувати місцями, де живуть ті, кому довелося покинути рідну домівку. Проєкт називався «Музика об'єднує». Ми сконцентрували свою увагу на українській класичній музиці, українських народних та авторських піснях і сучасних творах українських композиторів. Ці виступи робимо як концерти-лекції. Люди, які нас слухали, можливо, не знали і десятої частини того, про що ми їм розповідали. Їм було цікаво слухати про українське мистецтво і про таку багату, але, на жаль, не відому для них українську музичну культуру.
— За ті понад десять років відтоді, що я вас вперше почула, ви російської музики не грали…
— І не тільки останні десять років. російської музики ми не грали протягом останніх 25 років. У нас у програмі є твори зарубіжних композиторів, але українська музика у нашій творчості завжди була пріоритетом — і в Україні, і на гастролях за кордоном. Зараз відкриваємо для себе й для світу багатьох українських композиторів. До прикладу, Василя Барвінського, твори якого, спалені радянським режимом, композитор по пам’яті відновлював після заслання. Тепер багато людей, які перед тим або сумнівалися, або були під впливом пропаганди, чітко зрозуміли, що такий самий етноцид, що твориться зараз, був на початку минулого століття — у 30-х роках на сході України, у час після ІІ Світової війни — по всій країні. Цей рашистський режим не дасть спокою ніколи й нікому. Він мусить згинути, в іншому випадку воюватимуть ще й наші правнуки. Тож мусимо перемогти! Тому й робимо на культурному фронті потужні акції, які би приводили людей, які не до кінця знають і розуміють, хто є хто, до чіткого розуміння, як казав великий Тарас, «хто ми і чиї ми діти».
— Усі ваші концерти-лекції безоплатні. А з концертів у філармонії також переказуєте частину коштів на потреби ЗСУ?
— Однозначно. До речі, відразу після 24 лютого про жодні концерти не йшлося. Усі члени ансамблю волонтерили на всіх фронтах. У кого є транспорт, возили все, що могли. Я на своєму бусі, хлопці на своїх машинах їздили мало не цілодобово. Так тривало аж до квітня, поки не вирішили мистецькими засобами «опритомнювати» тих, хто тікав від бомбардувань. І приїжджали не лише дорослі люди. У Львові й області багато сиротинців, які прийняли дітей зі сходу. А це також «неорана нивка»… А ще цьогоріч ми продовжили свій проєкт «Рідними шляхами-2022», і дали 14 концертів у Львівській області. Побували у таких селах, де нога музиканта ступає зрідка. У цьому нас підтримали філармонія і департамент з питань культури, національностей та релігій ЛОВА. У серпні нас запросили на одну з київських кіностудій на зйомки фільму «Герої», які відбувалися у замку у Свіржі. Ми зіграли роль музикантів.
— Здається, тільки недавно «ВЗ» розповідав, як Академічний ансамбль відсвяткував 20-річний ювілей…
— Так, ми тоді мали шанс вийти на сцену. Це був 2017-й. За ті п’ять років відбулося багато цікавих проєктів, концертів, ми пережили ковід, концерти проводили в режимі онлайн. Грали концерти на сцені філармонії - без присутності глядачів у залі. Філармонія одна з перших почала онлайн-трансляції. Саме у цей час відбулася цікава співпраця ансамблю «Високий Замок», провідного соліста Львівської опери Петра Радейка, сопілкового квартету «Дудаліс» і нашого філармонічного симфонічного оркестру. Ми записали у моєму аранжуванні трек «Ти між єдиних одна». А минулого Різдва наш ансамбль ініціював дуже «родинний» проєкт «Колядуймо разом», у якому взяли участь хлопці-сироти «Родинного дому «Покрова», з яким ми давно приятелюємо, а також дівчата вокального ансамблю «Квіти» Лапаївського ліцею.
Ансамбль «Високий Замок» грав на багатьох престижних сценах, виступав на урочистостях відкриття українського посольства у Берліні (січень 2001 р.), співпрацював з дипломатичними корпусами багатьох країн Європи, виступав з багатьма відомими солістами. Але часом зупиняєшся і думаєш: а що ти зробив справді вагомого, вартісного? Є відома теза: «Якщо щось плануєш на рік — засівай поле пшеницею, якщо на десятиліття — сади дерева, якщо на століття, то виховуй дітей». Такі роздуми наштовхнули нас на співпрацю з дитячими колективами. Виступаємо з ними на різних сценах, вони беруть участь разом з нами у радіо- чи телепередачах, де мають шанс отримати отой мистецький імпульс. Хтось матиме гарний спогад, а багато хто, можливо, й запалиться, як свого часу запалився музикою і я.
Моя родина — математики. І я себе також бачив математиком. Але одного разу сусід у селі заграв на баяні. Мене це так пройняло, що мама не мала іншого вибору, як посеред року, у січні, записати мене на музику. І коли ми тепер їздимо з ансамблем у села чи співпрацюємо з дітьми у місті, вірю, що не в одній дитині загориться мистецький вогник, і вона стане у майбутньому музикантом. До прикладу, мій студент Богдан Федина з «Родинного дому «Покрова», який зараз навчається у Словаччині, свого часу захопився сопілкою. Розкажу ще один цікавий випадок. Якось діти писали до Святого Миколая листи. Один хлопчина, Миколка Сивулич, також з «Родинного дому «Покрова», написав, що хоче від Миколая контрабас… Він тоді його таки отримав. Як ми шукали і знайшли той інструмент, не буду розповідати. А вже на 20-річчі нашого ансамблю він грав на тому контрабасі разом з нами на сцені Львівської філармонії. Тепер той хлопчина є студентом Львівської державної музичної академії імені Лисенка.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/12/%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D0%97%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BA%20%20%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B9%20%D0%A8%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%BE%20%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D1%80%D1%82%20%D0%B4%D0%BE%20300-%D1%80%D1%96%D1%87%D1%87%D1%8F%20%D0%93_%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%20.jpg)
— 25 років тому ансамбль «Високий Замок» створили саме ви, пане Андрію. Як це було?
— Наш ансамбль виник у рамках українсько-німецького проєкту. Це була співпраця з державним театром міста Кассель у Німеччині. Ми брали участь у виставі Ральфа Бенацького — за сюжетом це така собі «Наталка-Полтавка» на австрійський лад. Контракт передбачав співпрацю на два місяці. Але вистава мала такий успіх, що контракт було продовжено на пів року, а потім ще на цілий рік. А коли повернулися 1999 року до Львова, нас прослухала художня рада Львівської філармонії, і 17 серпня зарахувала у штат. А вже 22 серпня 1999 року, до Дня незалежності України, на сцені Львівської філармонії відбувся наш перший великий сольний концерт.
— Пригадую, коли їхала з вами до Німеччини, нас на польському кордоні так трясли… Під час гастролей часто трапляються смішні випадки?
— О, вони не могли зрозуміти, як то — везуть музичні інструменти, і не мають у футлярах ані сигарет, ані горілки. У контрабасі шукали «контрабас» (сміється). Розкручували цілий бус. Добре, що встигли на концерт… Пригадую, також під час гастролей у Німеччині, в Гамбурзі, забули ніжки від цимбалів. Приїхали на інший виступ, у Бад Кіссінґен, вийняли усі інструменти, почали збирати… А ніжок від цимбалів нема. Куди покласти інструмент? Зметикували: поставили кілька стільців, а на них поклали цимбали. Німці ніяк не могли зрозуміти, що ж це за такий диво-інструмент?
— Знаю, що склад ансамблю за чверть століття майже не змінився…
— Багато музикантів справді працює 25 років. Віднедавна в ансамблі знову грає контрабасист Олег Наумчук, який з нами починав. Розумієте, коли людина грає з нами, потім переходить, до прикладу, у симфонічний оркестр, і з часом повертається знову до нас, це означає, що дух колективізму нікуди не дівся. А життєві обставини складаються по-різному… Мабуть, основоположним правилом існування нашого колективу є здорова чоловіча етика у стосунках, де дозволяємо один одному робити такі кроки, які усім зрозумілі. Такі поняття, як образа чи спілкування на підвищених тонах, намагаємося викреслити з нашого щодення.
— Власне, ніколи у вас не запитувала: чоловіки з різними характерами, уподобаннями, але всі однаково люблять музику… Чи часто сваряться між собою і як потім іде примирення?
— У колективі ми плекаємо свободу думки. Тобто, якщо ти думку висловив, її можуть прийняти або не прийняти. Бо якщо ти не маєш права думки висловити — це погано, бо тоді не почуваєшся повноцінним членом колективу… 25 років тримаємося разом, бо розуміємо, що ми — зрілі люди, маємо плекати зрілі стосунки та ініціативність. На цьому ансамблі й тримаються.
— Ваші музиканти не вживають алкоголю. Це ваша вимога? Чи вони такі підібралися?
— Це світоглядне, жодної вимоги нема. Якби були несумісності керівника з кимось, то, зрозуміло, було би не до роботи. За 25 років ми навіть поріднилися. Хтось став комусь кумом, «братом-сватом»… У нас нема диктатури, нема ніяких заборон. Кожен — відповідальна доросла людина, кожен — зріла творча особистість. Це нас і об'єднує.