«Рукопис вичитував професійний психолог…»
Відомий український письменник Андрій Кокотюха видав перший художній твір про російську окупацію «Врятувати березень»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/473498/kokotiukha-1.jpg)
Щойно вийшла друком нова книжка відомого українського письменника Андрія Кокотюхи «Врятувати березень». Це вже 88-ма за рахунком творча робота. За словами автора, вона «варилася» у голові протягом цьогорічного березня, а писав пан Андрій її у квітні-травні. Це — перший художній твір про російську окупацію. Я ще не читала роману, що складається з 240 сторінок, але не маю жодного сумніву, що наприкінці твору все закінчиться «хепі-ендом», тобто Перемогою України. Про історію написання художнього роману журналістка «ВЗ» запитала у письменника.
— Перша книжка, написана після повномасштабного вторгнення росії в Україну, — каже Андрій Кокотюха.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/09/%D0%9A%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%82%D1%8E%D1%85%D0%B0.jpg)
— Чому книга називається «Врятувати березень»?
— Бо події відбуваються у лютому-березні 2022 року на окупованій Київщині, хоча Київщина — досить умовна назва, оскільки люблю локалізувати події. Особисто їздив у Бучу, Гостомель, Ірпінь, спілкувався там з людьми, бачив на власні очі, як виглядає деокупована територія. Але хотілося узагальнити, бо мав на увазі не лише окуповану Київщину, Чернігівщину, Сумщину — усі регіони, які відкрилися після звільнення на початку квітня цього року. Я переглянув багато відео. Моя дружина — волонтер, вона досі їздить і записує на відео історії людей, що постраждали від окупації. Тож інформації для роздумів і узагальнень мав більш ніж треба. Я відразу сказав, що не буде жорстокості, сцен катувань, пострілів і насильства — усього того, про що розповідають у новинах, щоб не викликати травматичного досвіду. Але все одно боявся, щоб не зачепити особливо вразливих читачів. Тому рукопис вичитував професійний психолог, доктор наук. Він також вибирався «зеленими» коридорами, тож усе пережив особисто.
— Яка сюжетна лінія?
— Київська родина у перші дні виїхала за межі столиці, думала, у селі буде безпечніше. Насправді опинилася у пастці - у це село зайшла російська армія. Мої герої намагаються вибратися з окупованої території. Як вони це зробили — можна прочитати у моїй книжці.
— Як виникла ідея написати цю книгу?
— Мене особисто нікуди не взяли — ні у військкомат, ні у територіальну оборону за станом здоров’я, я нікому не потрібний, бо не маю жодної спеціальності чи навичок, які б знадобилися у воєнний час. У себе на районі ми створили невеличку самооборону, чергували ночами. Тим часом редактор Харківського видавництва «Ранок» Катерина Новак між обстрілами сказала мені: «Давайте щось напишемо. Це треба зафіксувати у художньому творі». Особливу увагу я приділив тому, що у найстрашніші моменти цієї окупації мама розповідає дітям казку, щоб їх відволікти. І діти це все сприймають так, ніби опинилися у страшній казці. І ця казка обов’язково матиме переможний і щасливий кінець. У мене так є у кожній моїй книжці, і у цій — також щасливий фінал.
— Роман написаний на основі історії однієї родини чи це збірний образ?
— На основі десятка, якщо не трьох десятків історій. Тут — реальні прототипи, де кожен українець опинився на окупованій території, пережив окупацію і вижив. Коли звільнили Бучу, за три дні після її відвідин у мене був готовий сюжет.
— А що це за кіт, який у соцмережах «представляє» вашу книжку?
— Це — врятована від війни кицька, прижилася у нас вдома, а у книжці - повноцінний персонаж, який грає важливу роль у моєму романі.