Овочі Босовичів виростають без хімії
Фермер підживлює рослини лише органікою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/469848/ovochi2.jpg)
Степан Босович зі села Крупського Стрийського району більшу частину життя пропрацював будівельником, здобув репутацію кваліфікованого майстра, що уміє виконати широкий спектр робіт. А вийшовши на пенсію, він узявся за вирощування овочів.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/08/ovochi.jpg)
Колись мав намет («шалаш»), який давав в оренду для проведення весіль. Згодом це стало неактуальним, тож каркас умілець переобладнав на теплицю (знявши брезент і додавши трохи дерев’яних складових). Розміри такої конструкції - 12×33 метри. Зверху вона покрита міцною плівкою, котрої вистачає на 4−5 сезонів.
Трудиться ентузіаст разом із дружиною Ганною Василівною. Робота перетворилася на справу для душі.
Щороку Степан Васильович купує нідерландське насіння помідорів індетермінантних гібридів. «Намагаюся садити 5−6 різних сортів. Тоді зростає ймовірність отримати високий урожай», — зазначає ґазда.
Він вирощує переважно рожеві (які ще називають малиновими), оранжеві та жовті томати. Звичайно, є і червоні (15−20 відсотків від загальної кількості). Усі плоди смачні. Особливо хочеться відзначити жовті Єллоу Болл, рожеві Пінк Дейлі та Кібо, японські Ямамото.
На своїй ділянці пенсіонер не використовує жодної хімії. Підживлює рослини лише органікою — курячим послідом, гноївкою з-під свиней — розводить водою та підливає рядки. А вберегти насадження від хвороб допомагають сироватка, мило, йод тощо.
За словами господаря, ця праця доволі копітка. Першої декади березня висаджує близько 800 насінин. Протягом тижня паростки ростуть у кімнаті з температурою +20−25°С. Далі їх доводиться переносити на стелажі теплиці, а через 50 днів висаджувати на постійне місце. Частину розсади чоловік продає, аби бодай трохи компенсувати затрати на репродуктивний матеріал.
Запорука успіху — старанний догляд. В цьому плані чимало зусиль докладає Ганна Василівна: регулярно прополює міжряддя, пасинкує кущики, обриває нижні листочки (оберігаючи таким чином пасльонові від фітофтори).
У теплиці дбайливий ґазда облаштував систему крапельного поливу. Зараз, коли літо у розпалі, щодоби витрачається щонайменше тисяча літрів води, адже потужні стебла потребують багато вологи. Хіба похмурої чи дощової погоди достатньо напувати через день.
Зазвичай гібриди дозрівають першої декади липня. Цьогорічна затяжна весна дещо пригальмувала вегетаційні процеси. Тому плоди розпочали достигати лише недавно. Перші грона — великі й гарні, заважують до 2 кг. Згодом кущі виснажуються, подекуди даючи по 1−2 помідорчики. Звісно, багато залежить від погоди. Якщо осінь видасться теплою, сонячною, не буде контрастних днів і ночей, то овочі можна збирати аж до заморозків.
Коли синоптики обіцяють сильні похолодання, а в теплиці ще повно помідорів, то Босовичі знімають ліани зі шпалер і накривають агроволокном. Щойно потеплішає, «накидку» знімають.
Томати господарів середньої величини, транспортабельні, смачні, з соковитою м’якоттю. Чим благородніший гібрид, тим у нього менші насінинки (у деяких взагалі завбільшки з макове зернятко).
Такі овочі придатні як для споживання у свіжому вигляді, так і квашення, засолювання. На зиму сім'я заготовляє багато літрів кетчупу, соку, які додають до борщу. Онуки ж дуже полюбляють піцу, складовою котрої є домашня аджика.
Зауважимо, що за 10 років активного городництва пан Степан набув неабиякого досвіду, яким ділиться в Інтернеті з початківцями. Для прикладу, він вважає, що поливання треба проводити зранку. Воду закачує за 12−14 годин до агрозаходу — щоб добре нагрілася у кубовому баку.
Має пан Степан і свій метод догляду помідорів у спеку. Бо коли температура сягає понад +30°С, то цвіт стає стерильним. Тоді він розводить у воді мелену крейду й отриманим розчином обприскує зовнішній бік тепличної плівки. Як наслідок, поверхня відбиває сонячні промені.
До речі, подружжя Босовичів має ще й безліч інших обов’язків. Зокрема, тримає курей, качок, свиней. Також встигають обробляти поле, де крім різноманітних овочів, вирощують і зернові культури для своєї живності.