«Горицвітові» у Франції аплодували стоячи
У штаб-квартирі ЮНЕСКО самодіяльний ансамбль представив культуру українського танцю
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/468409/gorycvit.jpg)
Самодіяльним колективом, якому першому пощастило виступити на сцені штаб-квартири ЮНЕСКО у Парижі, став Народний ансамбль танцю «Горицвіт» імені Зенона Колобича Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Культуру українського танцю «Горицвіт» представив на такій поважній сцені перед тисячами глядачів. Коли зазвучав Гімн України, увесь зал підвівся. Замайоріли синьо-жовті прапори… А загалом під час гастролей Францією «Горицвіт» виступив 15 разів. Про це журналістці «ВЗ» розповіла керівник ансамблю танцю Марія Колобич.
— «Горицвіт» понад 40 років представляє українську культуру за кордоном та в Україні, — каже Марія Колобич. — Виїзд на фестиваль до Франції було заплановано ще на 2020 рік. Але через пандемію усе зупинилося… Але ми все ж вірили, що виступимо в штаб-квартирі ЮНЕСКО, яка є партнером Міжнародної організації фольклору CIOFF. (Фестиваль «Етновир» також відбувається під егідою CIOFF. — Г. Я.). У січні - на початку лютого ми проговорювали, як відбуватиметься фестиваль, але, на жаль, наші плани перекреслила війна. Культурні заходи відійшли на другий план.
— Але згодом стало зрозуміло, що культура — як інший фронт, на якому також треба працювати…
— Спочатку почали допомагати нашим воїнам тут, у Львові. Збирали гуманітарну допомогу, найменші діти (в ансамблі танцюють дітки від 4-х років. — Г. Я.) робили малюнки, пекли печиво, паски, які ми надсилали на фронт. Каремати, на яких розминалися діти, також поїхали до наших захисників. Творча майстерня «Світлячок», яка до війни шила костюми, «перекваліфікувалася» на пошиття аптечок військовим.
— Але потім ви все-таки відновили репетиції?
— Так. Хотіли показати, що культура — важливий крок у цій війні. А ще перед фестивалем ми і польська сторона подавали відповідні документи, щоб виключити росію зі списку Всесвітньої організації фольклору CIOFF (а це понад 350 фестивалів на усіх континентах). І до нас прислухалися — CIOFF виключив рф зі списку. Ми готувалися і поїхали з колективом до Франції, бо затанцювати гопак і виконати Гімн України на сцені ЮНЕСКО — це був потужний меседж від культурного фронту України у час війни. Ще й мали можливість зібрати кошти для наших захисників.
— Скільки вдалося зібрати?
— Кошти дозбируються досі. На сьогодні маємо півтори тисячі євро. Але, знаю, буде значно більше. А ще нам передали медикаменти для військових, які є у шпиталі.
— Знаю, що довелося відмінити виступ, коли почули про трагедію у Вінниці?
— Коли прочитали у новинах, не знали, що маємо робити. Адже всім колективам давали на виступ по 10−15 хвилин, а «Горицвіту» дали цілу годину. Кажу своїм танцюристам: «Відчуваю серцем, що ви не зможете танцювати». А вони кажуть, що хотіли мені те саме запропонувати… За дві години, що залишилися до концерту, я почала думати, як маю змінити наш виступ. Маємо такий танець «Ми з України», який ми на ходу «переінакшували». Вирішили, що оркестр виконуватиме «Мелодію ля мінор» Мирослава Скорика. Ми повинні були розповісти глядачам, що гинуть невинні люди, що росія — агресор, яка не просто напала на Україну, а вбиває маленьких дітей, жінок… Знайшли людину, яка французькою мала розповісти глядачам, яке вбивство трапилося у Вінниці. Кажу: «Мені потрібні сирени, звуки вибухів, снарядів…». А хлопці з оркестру відповіли, що все зроблять музичними інструментами. За дві години ми «переписали» наш виступ.