Лютий – місяць йоржа та трохи – іншої риби
Лютий – традиційно найскладніший, насамперед, для підлідних мешканців і, як наслідок, для риболовів період зими
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/451310/rybalka.jpg)
Першим стає важко дихати і харчуватись під кригою через наповнення води виділеннями від гниття та розкладання водної рослинності. Другим – вполювати таку інертну здобич.
Тож, щоб збільшити шанси других на успіх, пропонуємо ознайомитися з особливостями вподобань у цю пору видів риб, які найчастіше стають рибальськими здобутками.
Йорж в лютому залишається найактивнішим. Якщо клювання інших риб залежить від багатьох факторів, передбачених рибальським календарем (погоди, місячної фази, збурень Сонця), то йоржа це не стосується. Пробудження його відбувається так само рано, як і початок зимівлі: у лютому він подорожує по річкових пологих схилах. Кращий час для лову – це переднерестовий період. Для лову використовують зимові вудки з мормишкою або оснащені тонкою волосінню, трьома дробинками і дуже чутливим поплавком. Іноді, навіть при відсутності кльову інших видів, можна вдосталь насолодитися кльовом цієї невеликої рибки. А смакові якості, особливо для рибної юшки, без сумніву, відомі всім. Саме тому чимало рибалок вважають лютий місяцем йоржа.
Ловлять його на мотиля, хробака, личинки реп’яха і навіть на безнасадочні мормишки. Правда, при лові без насадки необхідно постійно приваблювати його грою приманки. Якщо ловити на безнасадочну мормишку, то найкраще себе показують мормишки темних кольорів, особливо чорні. Зазвичай йорж добре заковтує приманку, так що із підсіканням труднощів не виникає. Хіба що, коли починає клювати зовсім дрібний йоржик, доведеться набратись терпіння та знайти момент, коли той добре схопить приманку. При полюванні на йоржа із його жадібним ковтанням приманки необхідно мати під рукою екстрактор.
Щука. Полювання на цю хижачку у лютому не відзначається особливою активністю. Риба, виснажена зимовими морозами і нестачею кисню, не вельми охоча до активного пошуку поживи. Але її клювання все одно є. Якщо лютий порадує теплими днями, то можна потрапити на дуже активне клювання щуки. Ловлять щуку в лютому за допомогою блешень або жерлиць.
Окунь. У період глухозим’я клювання цієї риби теж погіршується. Але, тим не менш, ловитися окунь не перестає. Тримається окунь у лютому на ділянках водойми, де вода насичена киснем. Великий окунь бере на невеликі блешні, більш дрібні його побратими активно ловляться на мормишку, як із насадками, так і без них (так звані безмотилки). Цього смугастого «розбійника» потрібно шукати по водоймі. Адже точно визначити його місцезнаходження дуже важко. Відомо тільки, що до вечора окунь віддає перевагу прибережним зонам, а в ясні морозні зимові дні – глибині. Загалом, ловля окуня в лютому досить актуальна, навіть у сувору погоду. Мормишка завжди дозволить виловити з десяток окунів, блешня підійде тільки для ловлі великого окуня, бо дрібний навряд чи зазіхне на велику приманку при особливо сприятливих умовах. Насадки – звичні для зими: мотиль, опариш, хробак, різноманітні личинки.
Судак – ще один хижак, на якого можна вдало пополювати в лютому. Для його ловлі використовують як блешні, так і мормишки. Правда, при ловлі судака цього місяця на блешню можуть виникнути труднощі, тому що цю рибу дуже важко спокусити простою грою. Знадобиться певна вправність і вміння, але взагалі судак у лютому ловиться непогано. Ще одним поштовхом для ловлі є те, що судак більш активний у морозні дні. Це варто врахувати, і в періоди відлиги слід очікувати зниження активності цього хижака.
Плітка – чи не найпопулярніший вид білої риби, за яким полюють у лютому. Плітка дуже чутлива до перепадів тиску, тому найбільш вдалими днями для її лову будуть ті, протягом яких стабільно тримається атмосферний тиск. В основному ловлять її на мормишку. Найбільш ефективними вважаються свинцеві, мідні і латунні мормишки, так само – зеленого кольору і різних темних кольорів. Непоганих результатів у ловлі плітки також досягають й зимові поплавчатники. Насадки: мотиль, опариш, хробак, різноманітні личинки; іноді – бовтанка та тісто.
Лящ. Його ловля цього місяця не буває легкою. Зазвичай вона полягає в активному пошуку риби і закінчується успіхом лише, якщо він відбудеться. Якщо для вас водойма малознайома, слід якнайшвидше вивчити поведінку ляща у ній. Визначити перспективні місця для його лову практично неможливо. Лящ протягом всього лютого переміщається по водоймі, і дізнатися, де він може бути зараз, допоможуть тільки спостереження за його поведінкою. Наприклад, зранку він може ловитися в глибоких ямах, а після обіду на бровках. Або навпаки.
Слід мати на увазі, що у лютому на кожній водоймі манера поведінки ляща різна, тому перш ніж дізнатися, чому віддає перевагу лящ тут і зараз, варто витратити час на вивчення його поведінки. Як приманка для ловлі ляща в лютому відмінно підійдуть: мотиль, хробак, опариш, короїд, тісто, хліб, мастирка, макуха. Також дуже важливе використання прикормки. Якщо ви не вгадали з місцем розташування ляща, то вона мало допоможе, але якщо ви пробурили лунки в безпосередній близькості від його стоянки, то вона здатна дуже добре активувати його клювання і зосередити зграю на вашій приманці.
Календар рибалки на лютий
Через природні і кліматичні умови цей місяць у риболовів не користується особливою популярністю. Адже погода – нестійка, льодовий покрив водойм і річок стає підступним, під льодом різко падає рівень кисню через гниття і розкладання рослинності, риба переважно пасивна. Через ці фактори цей період у рибалок отримав визначення «глухої зими». Із-посеред усіх риб певну активність виявляють лише щука, окунь, плотва, йорж, краснопірка, піскар, лящ, судак.
Риболовля в лютому дуже залежить від ситуації з кисневим голодуванням, яка може посилюватися активним гниттям водоростей, яке під щільним льодом може призвести до замору.
Визначити, чи почався замор у річці або озері, досить легко:
- вода заповнена мертвими водяними комахами;
- живець швидко загинув;
- темніють водорослі.
Цього місяця риболовля сильно прив’язана до метеорологічних умов. За риболовним календарем вона буде результативною, якщо хоча б кілька днів стоятиме безвітряна і тиха погода. У цей час не повинно бути хуртовин та снігопадів, а температура повітря не повинна опускатися нижче -10 градусів Цельсія. Риба буде клювати не гірше і під час затяжної відлиги, якщо дні тепліші, ніж ночі, а опадів не було протягом цих днів.
Відсутність клювання можна спостерігати при різкій зміні погоди, коли показник атмосферного тиску скаче більше, ніж на 5 міліметрів ртутного стовпа за кілька годин. За добу значущий перепад тиску в 10 і більше міліметрів. Кльову не буде при посиленні вітру, морозу, якщо мають місце магнітні бурі. При виявленні несприятливих факторів для риболовлі краще залишитися вдома, оскільки хороших результатів досягти ви не зможете.
Це прикмети, на які обов’язково слід звернути увагу, вибираючись на рибалку. Але вони – лише допоміжні складові успішного підлідного полювання. Основні ж фактори – прогноз сприятливих і несприятливих днів для рибальства, зроблений на основі Місячного календаря активності риби на поточний місяць. І ось що він передбачає:
Найперспективнішими для рибалки днями у лютому обіцяють стати: 3, із 8 по 10, із 20 по 22 числа.
Днями, у які риба клюватиме добре, у цьому календарі позначені: із 4 по 7, а також 18 і 19 лютого.
У зазначені дати найімовірніші багаті улови, оскільки риба активно шукатиме поживу і найохочіше спокушатиметься на «гостинці», запропоновані риболовами.
Середній кльов передбачається: 11, 17, із 23 по 26 лютого. У ці дні риба харчуватиметься, але не так активно, як у зазначені вище. Тож розраховувати на удачу без застосування досвіду буде непросто.
Що ж до днів, коли на кльов розраховувати не варто, то вони за Місячним календарем випадають на: 1, 2, із 12 по 16, з 27 по 28 лютого. В ці дні риба буде пасивною і обережною. Хоча умілі рибалки все одно ловитимуть!
І, шановні риболови, пам’ятайте про правила безпеки! Не нехтуйте ними самі і закликайте до цього інших. Адже жоден улов не вартує людського життя!
Читайте також: «Рибного місця не здам»