Нові штрафи уже в дії
Із 12 жовтня цього року набула чинності постанова про збільшення такс за незаконний вилов водних біоресурсів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/445201/ryba2.jpg)
Ця постанова була затверджена на засіданні Кабінету Міністрів України 6 жовтня 2021 року і внесла зміни до постанови КМУ від 21 листопада 2011 року № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, завданої внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів».
Необхідність ухвалення вказаної постанови, зазначають у міністерстві, зумовлена тим, що востаннє такси за незаконний вилов риби переглядалися майже 10 років тому, а тому сьогодні жодним чином не відповідають економічній ситуації в країні та не спонукають порушників до припинення незаконної діяльності.
Адже тільки у 2020 році органи рибоохорони викрили понад 46 тисяч правопорушень, з яких понад 13 тисяч є грубими порушеннями правил рибальства. Загальна кількість вилучених незаконно добутої риби становить понад 142 тонни. Загальна сума збитків, завданих у 2020 році рибному господарству внаслідок порушень правил рибальства, становить 102 мільйони гривень.
Крім того, останнім часом суттєво змінилися економічні та природні умови, зокрема погіршився загальний стан вітчизняної іхтіофауни, збільшився антропогенний вплив на водні популяції, а також зросла собівартість відтворення (вилову) об’єктів промислу, яку держава повинна понести для відновлення популяцій риб.
Тому осучаснення такс відшкодування шкоди, завданої водним біоресурсам, є одним з важливих елементів забезпечення раціонального природокористування та сталого розвитку рибного господарства, відповідно до екосистемних та ощадливих підходів, запропонованих Кодексом відповідального рибальства ФАО. Що й ініціювало Держрибагентство і було підтримано урядом України.
Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко зазначив: «Масове браконьєрство водних біоресурсів несе величезну загрозу національній екологічній безпеці України, а стримувальні важелі до сьогодні не діяли, як треба. Браконьєру простіше сплатити штраф, тому що він становив 0,1% від їхнього заробітку. У деякі роки браконьєри могли в рік добути стільки ж риби, скільки всі риболовецькі промислові підприємства України разом».
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/10/ryba.jpg)
Тож тепер, після внесення змін до зазначеної вище постанови КМУ, за незаконне добування (збирання) або знищення одного екземпляра водних біоресурсів, незалежно від розміру та ваги, порушник повинен сплатити такі суми:
- амур білий або амур чорний — 3 553 гривні
- білизна (жерех) — 1 649 гривень
- верховодка (уклія) — 85 гривень
- в’юн — 68 гривень
- клепець — 1 564 гривні
- карась сріблястий — 1581 гривня
- краснопірка — 1 564 гривні
- лин — 1 598 гривень
- лящ — 1 649 гривень
- плоскирка (густера) — 1 564 гривні
- рибець звичайний — 1 581 гривня
- сазан — 3 706 гривень
- головень — 1 598 гривень
- тарань (плітка) — 1 564 гривні
- товстолоб (білий, строкатий, гібриди) — 3 638 гривень
- сом — 5 117 гривень
- судак звичайний — 3 587 гривень
- йорж звичайний — 51 гривня
- окунь — 3 162 гривні
- щука — 3 468 гривень
- інша риба (крім видів, занесених до Червоної книги України) — 51 гривня
- рак (крім широкопалого та товстопалого рака) — 3 332 гривні
- зоопланктон (коловертки, гіллястовусі, веслоногі тощо) (за 1 кг) — 476 гривень
- личинки хірономід (за 1 кг) — 1 411 гривень
- трубочник (за 1 кг) — 935 гривень
Додамо лише, що ці такси розробили на основі наукового та експертного обґрунтування фахівців Інституту рибного господарства та екології моря Держрибагентства, з метою посилення охорони цінних промислових видів риб, основних видів водних безхребетних, водоростей та морських трав, у рибогосподарських водних об’єктах, на континентальному шельфі та у виключній (морській) економічній зоні Україн.
Надалі у водоймах загального користування один рибалка має право впіймати без штрафу 3 кг дорослої риби або одну трофейну. А у приватних — за один раз можна виловити 5 кг риби.