Коронації в центрі Європи
У рамках Днів європейської спадщини відбулося вручення дипломів і відзнак лауреатам премії 2021 року
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/443601/zakarpattya20100512234207.jpg)
Міжнародна премія «Corona Carpatica» («Карпатська корона») започаткована однойменною Творчою асоціацією (під дахом Ужгородського науково-освітнього товариства імені Августина Волошина) у 2003 році. Вона присуджувалась професійним літераторам за визначний внесок в українську та румунську літератури, а також україномовним та румуномовним письменникам на теренах діаспори.
Лауреатами премії названо поважний ряд поетів і прозаїків: Василя Герасим'юка, Василя Портяка, Івана Андрусяка, Станіслава Аржевітіна (Київ); Василя Рябого (Коломия), Мирослава Лазарука (Чернівці), Мирослава Дочинця (Мукачево), Петра Ходанича (Ужгород); літературознавців, діалектологів, публіцистів Івана Жегуца (Німеччина), Йосифа Сірку (Канада), Миколу Мушинку (Словаччина), українських поетів Румунії Миколу Корсюка (Бухарест) і Павла Романюка (Марамуреський повіт) та ін. З румунського боку відзнаки лауреатів отримали поети, літературні критики Касіан Марія Спірідон (Яси), Іон Вадан (Клуж-Напока), Джеллу Доріан (Ботошани), прозаїк, літературознавець Іон Ністор (Сату-Маре) та ін.
Але з часом українсько-румунський формат вичерпався. У 2021 році «Corona Сarpatica» з волі фундаторів — оновленої однойменної Творчої асоціації (у складі ГО «Ужгородське науково-освітнє товариство імені Августина Волошина», всеукраїнського екологічного журналу «Зелені Карпати» (м. Рахів Закарпатської області), літературно-мистецького, громадсько-політичного, науково-освітнього часопису «Буковинський журнал» та Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка (м. Чернівці), Клубу творчої інтелігенції Вижниччини «Німчич» (м. Вижниця Чернівецької області); Видавничого дому «Високий Замок» (м. Львів), БО БФ «Автентика Гуцульщини» (м. Косів Івано-Франківської області),
25 вересня ц.р., у рамках Днів європейської спадщини, в еколого-освітньому центрі Карпатського біосферного заповідника з промовистою назвою «Центр Європи», розташованому в Географічному центрі Європи (село Ділове Рахівського району Закарпатської області), відбулося вручення дипломів і відзнак лауреатам премії 2021 року. Через застороги, пов'язані з коронавірусом, воно проходило в онлайн-режимі. В еколого-освітньому центрі зібралися його господарі — директор Карпатського біосферного заповідника Микола Тарасюк, заступник директора з наукової роботи, доктор біологічних наук, професор Федір Гамор, начальниця редакційно-видавничого відділу наукових та науково-популярних видань, кандидат біологічних наук Богдана Москалюк, начальник відділу науково-дослідної роботи і міжнародної співпраці КБЗ, кандидат фізико-математичних наук Юрій Беркела, завідувачка центру Мар'яна Беднар та інші працівники природоохоронної установи. На свято завітав також директор Департаменту природно-заповідного фонду Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Едуард Арустамян.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/09/Pys%D1%8Cmennyk_Vasyl%D1%8C_Kukhta_bilia_Triumfal%D1%8Cnoi_arky_Kostiantyna%2C_Rym%2C_2018.jpg)
Модеруючи дійство з Ужгорода, автор цих рядків побажав учасникам зустрічі в Географічному центрі Європи, попри те, в яких містах і країнах вони знаходяться, відчути енергетику «постійного, точного, вічного місця», як промовляє стела, встановлена тут вченими Віденської цісарсько-королівської академії Австро-Угорської імперії у 1887 році.
Дипломи та відзнаки Міжнародної літературно-мистецької, екологічної премії «Corona Carpatica» з рук Е. Арустамяна та М. Тарасюка отримали член НСХУ, кандидат мистецтвознавства Марія Гринюк (номінація «Декоративно-прикладне мистецтво») — за оригінальний вклад у розвиток косівської мальованої кераміки та підготовку номінаційного досьє для внесення цієї традиції у Список культурної спадщини ЮНЕСКО; член НСПУ Василь Шкурган (номінація «Література») — за самобутню поезію гуцульською говіркою (книга «Ади жию» (2020) та публікації в періодиці). Пані Марія і пан Василь живуть і працюють у місті Косові Івано-Франківської області. Премію також вручено члену НСХУ, народному художнику України Тарасу Даниличу з с. Дубриничі Ужгородського району Закарпатської області (номінація «Образотворче мистецтво») — за неповторну творчу манеру та популяризацію засобами образотворчого мистецтва етнічних традицій Українських Карпат. У номінації «Екологія» лауреатом 2021 року став відомий польський вчений-природодослідник Томаш Вінніцкі — за монографію «Nature in the Bieszady national park», багатолітнє видання наукового збірника «Roczniki Bieszczadzkie», серію наукових та популярних статей у періодиці. Пан Томаш живе і працює у місті Устрікі Дольнє (Польща). Після завершення вручень лауреати виголосили свої «карпатокоронівські» промови.
Під час включень про унікальність премії, її перспективи говорили фундатори, члени конкурсної комісії, представники громадських організацій, літературних і мистецьких спільнот — лауреат Національної премії імені
Учасники дійства переглянули фільм про історію відзначення Днів європейської спадщини в Географічному центрі Європи, що транслювався на телеканалі «UA Культура» п'ять років тому, відеокліп з піснею «Чорні хлопці» про дивовижний гуцульський менталітет (слова Василя Кухти, музика — гурт «ТіКомуЗа», вокал — Іван Беркела), взяли участь у відкритті в еколого-освітньому центрі КБЗ «Центр Європи» постійно діючої виставки книг, мистецьких буклетів, публікацій лауреатів, фундаторів, членів конкурсної комісії Міжнародної премії «Corona Carpatica». Вирішено й надалі дбати про літературно-мистецьке наповнення центру: облаштовувати тут мистецькі вернісажі, проводити зустрічі з майстрами слова і пензля, екологами-природодослідниками з різних європейських країн. Географічне осердя Європи до цього зобов'язує!
Насамкінець хочу зазначити, що фотовідеозвіт про вручення премії, а також Положення про неї та інші супутні документи, будуть розміщені на вебсайті Карпатського біосферного заповідника. До нових зустрічей в Географічному центрі Європи!
Василь Кухта, письменник, журналіст, координатор Творчої асоціації «Corona Carpatica», м. Ужгород