«Ми дітей не вибирали. Це вони вибрали нас»
Переселенці з Криму створили на Золочівщині будинок сімейного типу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/437645/anisimlvy-7.jpg)
Ольга та Дмитро Анісімови виховують дев’ятьох дітей. Попри те, що у цій родині четверо біологічних дітей, а п’ятьох взяли під опіку, тут не ділять дітей на рідних і нерідних. Вони усі рідні, адже і маленькі, і великі називають Ольгу та Дмитра татом і мамою. Оля та Дмитро народилися і виросли в Криму. Одружилися, жили у Ялті. Там народилося їхніх четверо дітей. 2014 року, після окупації Криму, зрозуміли, що не зможуть жити у світі, який їм нав’язують. Було боляче покидати рідний дім, але, як каже Оля, «навіть якщо не у рідній хаті житимуть наші діти, то принаймні у незалежній країні, а не в поліцейській державі».
Поки пакували речі, Оля рясно поливала їх сльозами. У Криму залишалися її та чоловікові батьки, родина і друзі.
— То їхали просто світ за очі? Чи маєте на Львівщині якусь родину?
— Бабуся з дідусем з двома діточками переїхали зі Стрия до Криму, коли було те «велике переселення». Мій дідусь — з Росії, був метеорологом. У Західній Україні познайомився з бабусею. Коли їхньому синові (моєму батькові) був рочок, дідусь якось прийшов з роботи і сказав бабусі, щоб збирала речі, бо вони переїжджають у Крим. Їм там дали будинок. Цього будинку, звісно, вже немає, як і багатьох інших. Це були ті будинки, що стояли порожніми після виселення кримських татар… З бабусиною родиною втрачені зв’язки, тож ми їхали на Львівщину не до когось конкретно, а на порожнє місце, аби тільки якомога далі від Росії.
— Удома вас не лякали бандерівцями?
— Страх має великі очі, але завжди треба залишатися адекватною людиною. Якби я робила висновки з чуток, звісно, ніколи б сюди своїх дітей не привезла. Хоча діти вже були досить налякані. Ви навіть не здогадуєтеся про той рівень пропаганди, у якому ми жили. Оточення змінилося, вчителі почали вести пропаганду, тож мої старші діти, 12 і 8 років, усе-таки боялися їхати сюди, мовляв, їм могли завдати шкоди за спілкування російською мовою. Але минуло лише кілька днів, і діти питали у Скайпі бабусю і дідуся, мовляв, чого ж ви нас обманювали, тут ніхто нікого не б’є за російську мову. «Бандеровцев здесь нет, и никто никого не обижает», — переконували вони. А за тиждень мій старший син попросив купити йому вишиванку, щоб одягнути її до школи 1 вересня!
Підшукали помешкання у Дублянах. А через чотири роки перебралися до Львова. Усе кримчан влаштовувало, от тільки мрія, яку виношувала Ольга ще у Ялті, не давала їй спокою. Вона мріяла взяти на виховання дитину… або дві. Старший син каже, що коли вперше почув це, думав, мама жартує. Але коли у Львові мама з татом час від часу поверталися до цієї теми, зрозумів: тут не до жартів.
— На початках, коли ми тільки сюди перебралися, у нас стояло питання елементарного виживання, — каже Оля. — Будинок залишився в Ялті, ми у Львові тиняємося по квартирах. Аж раптом Дмитро підкинув ідею: «А чому б нам не взяти кількох дітей? Може, нам допоможуть з житлом? І у нас буде будинок, і діти, яких ми візьмемо, будуть жити в сім’ї».
Подружжя Анісімових познайомилося з регіональним тренером з підготовки прийомних батьків та батьків-вихователів, а також опікунів Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Наталією Тибурою. Думали, мають море часу, щоб краще вивчити цю тему, подивитися відео, почитати відповідну літературу. Начальник служби у справах дітей Володимир Лис, коли почув, що є люди, які хочуть взяти дітей, пообіцяв і будинок дати, і дітей під опіку. Анісімови сподівалися, що це трапиться за рік-два, але пан Лис лише усміхнувся: «А чого чекати? Беріть дітей, оформляйте опіку, і живіть у мирі і злагоді».
— Як ваші рідні діти поставилися до того, що ви берете ще когось додому?
— О, вони на це чекали. Коли я сказала, що треба цю тему ще добре вивчити, може, за рік-два… Вони обурилися, мовляв, чого так довго. Ми думали, що курси, які ми мали пройти, тривають кілька місяців, насправді ж лише п’ять днів.
— За яким принципом вибирали дітей?
— Ми не вибирали дітей, але хотіли взяти старших, бо їх ніхто не хоче брати. Підлітки мріють жити у сім’ї, але… Ми живемо у Золочівському районі. Зрозуміло, що служба у справах дітей хоче, аби насамперед брали дітей з їхнього району. У районному дитячому будинку була 21 дитина. З них сиріт, яких можна усиновити чи взяти під опіку, було лише четверо. Усі решта мають батьків, але з певних причин ці діти там опинилися. Є батьки, які не можуть утримувати дітей, тому дитина і росте у сиротинці. З тих чотирьох дітей-сиріт дві сестрички, одній з яких вже було 15 років, сказали, що нікуди з сиротинця не підуть, бо їм там добре. Були двоє хлопців-сиріт — 12 і 15 років (Стасик і Павло). Ми їм показали нашу сторінку у соцмережах, розповіли, як проводимо дозвілля… Це діти мають сказати, чи вони нас обирають. І вони нас обрали. Спочатку ми лише переписувалися у соцмережах, а потім ці хлопчики приїхали до нас. Через якийсь час нам повідомили, що маму, у якої троє дітей, от-от мають позбавити материнських прав, бо всі шанси, які їй давали, щоб перестала пиячити, було використано. І за кілька місяців до нас приїхали ще троє дітей — двоє братів і сестричка. Степанкові вісім років, Сашкові — сім, а Василинці п’ять.
— Як між собою ладять діти — біологічні і прийомні?
— Якщо подивитися наші спільні фотографії, все можна зрозуміти. Ми стаємо хто як хоче і хто з ким хоче. Такого нема, що біологічні — поруч з батьками, а прийомні збоку. Вони всі перемішані і стоять «в обнімку» одне з одним. Ба більше: у нашій сім’ї стало менше сварок між дітьми тепер, ніж було колись. І дуже тішуся, що вони не б’ються.
— До якого віку ці діти будуть жити у вашому будинку?
— Згідно з законодавством, діти живуть у будинку сімейного типу до повноліття. Якщо навчаються у вищому навчальному закладі, то до того часу, поки не закінчать навчання.
— Як вони вас називають?
— Мамою і татом. Я їм сказала, що можуть називати нас так, як їм буде комфортно. «Хочете, можете називати мене Оля…». Я не встигла договорити, як 12-річний Стас запитав: «А можна мамою?». Але у мене була умова, щоб зверталися на «ти». Павлик чомусь спочатку говорив: «Мамо, ви…». Кажу йому: «Та що ти зі мною на ви?! Ти як нерідний!». Місяць ми його виправляли. Нарешті змирився (сміється. — Г. Я.).
— З тими дітьми вам додалося дуже багато роботи…
— Мені додалося помічників. Мені стало навіть легше. Коли ти усвідомлюєш, що всю роботу ти фізично не зможеш зробити, запровадили нові правила. До речі, ми з чоловіком написали правила. У нас є чергові, у нашій родині розподілено обов’язки. Більше того, діти можуть мене повністю замінити на кухні. У нас помити підлоги, прибрати в кімнаті і поскладати речі вміє кожен. Будинок у нас величезний, на 250 квадратів. Діти — на другому поверсі, де є чотири вбиральні. Звісно, якби я все робила сама, то тільки б зі шваброю бігала.
— Скільки літрів борщу, до прикладу, варите?
— 13-літрову каструлю. Її може вистачити на два дні. Бо всі наші діти їдять з «додайками». Менші прийомні з’їдають на раз по дві порції. Плову варимо два казани: 8 літрів і 4 літри. Його також вистачає на два дні. Вареників і пельменів тепер не роблю, але хліб ми печемо самі — шість хлібин на день. Ми знаємо, що у тому хлібі, і, окрім всього, це ще й суттєва економія. Бо якби купувати у магазині, довелося б викласти щонайменше 3 тисячі гривень на місяць лише за хліб і солодку випічку. Я не купую тортів і пирогів у магазині, у нас це все домашнє.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/06/Anisimovy-!.jpg)
— У час пандемії діти вчилися онлайн. Як ви собі з цим давали раду?
— Молодші діти відвідували школу, старші вчилися онлайн. Усі старші діти мають телефони, вони прийшли до нас з телефонами, а Стасу святий Миколай приніс (сміється. — Г. Я.).
— Держава виділяє гроші на прийомних дітей. Це великі кошти?
— Не можу сказати, що великі, але не можу скиглити, що мало. Наші діти не сидять голодні, мають що одягнути і взути. Але вони живуть у теплій хаті, ми спілкуємося і розважаємося. Головне, що вони — у сім’ї!
— Як караєте дітей, якщо вони проштрафилися?
— Мабуть, немає таких родин, де діти ідеально чемні. І наша до таких належить. Ми не говоримо дитині: от, був нечемний, ти такий-сякий. Ми розглядаємо вчинок. До прикладу, прийшов пізно і не попередив. Що б могло трапитися. А ще наші діти переписують правила. Ми давно запровадили правила нашої сім’ї, які висять у вітальні. Якщо порушив — сидить і переписує усі правила. Щоб запам’ятати і навчитися більше такого не робити. Позбавляємо кишенькових грошей. Це така «виховна година» зі старшими. А молодші сидять у своїй кімнаті і думають про свій вчинок. І це для дитини найбільша біда — усі бавляться, а вона сидить у кімнаті і думає.
— Батьки не відмовляли вас, коли почули, що берете дітей зі сиротинця?
— Мої відмовляли, а чоловікові батьки, мабуть, подумали, що ми з’їхали з глузду. Дмитро — єдиний син, то коли у нас народилося четверо дітей, вони переживали, що їх у нас так багато. А тут ще й прийомних взяли… Але тепер спілкуються усі у Скайпі, батьки вітають з днем народження не лише своїх онуків, а й тих, кого ми взяли на виховання і які стали членами нашої родини.