Як залишатися психологічно здоровим в умовах пандемії Covid-19?
Психолог дала кілька практичних порад для медиків. Однак багатьма із них можуть скористатися і ті люди, які не мають відношення до медицини
Коронавірус зіграв із людством злий жарт, поділивши життя на «до» та «після». Особливо гостро це переживають пацієнти, в яких хвороба мала важкий перебіг або дала ускладнення, і медичний персонал, який надає допомогу таким хворим. Зараз захворюваність пішла на спад. Більшість «ковідних» відділень переводять у звичний режим роботи, але невідомо, що чекає нас восени. Не тільки фізичне, а й психологічне здоров’я українців може знову опинитися під загрозою. Про психологічну підтримку у контексті пандемії Covid-19 розмовляли медичний експерт ЮНІСЕФ Катерина Булавінова і психолог Світлана Ройз.
«Сьогодні я працюю переважно з людьми, які пережили якусь втрату і перебувають на етапі горювання, — розповідає психолог. — У певний момент я почала відчувати, що мені не вистачає життєвої наснаги. Вже багато років, коли я зауважую, що починаю занурюватися у складний досвід клієнта, то подумки проговорюю свій життєвий девіз: «Я обираю життя». З якою б важкою долею до мене не звернулася людина: «Я обираю життя».
«Коли йду містом і бачу гілочку бузку, промовляю до себе: „Життя до життя“, фіксуючи у своїй голові цю картинку життя, яка у мене зараз розмита. Зрештою, як і у кожного з нас. Ми всі живемо у стані вторинної травматизації», — каже Світлана Ройз.
Розриває шматочок паперу на дрібні шматочки. «Ось це — картинка нашого світу, — пояснює психолог. — Ось це — наше емоційне життя. Це — частинка життя до коронавірусу. Це — творче життя. І зараз нам потрібно докласти зусиль, зібрати всі ці пазлики в єдину картину життя, бо інакше — ніяк. Живучи в одному пазлику, ми бачимо тільки частинку історії. Ми — не цілісні. Вигораємо. Я вже згадувала про одну з моїх внутрішніх практик „життя до життя“. Щоразу, коли я бачу щось таке, що нагадує мені про красу, про смак (це може бути гарний зелений колір або чиста питна вода), я відчуваю, як мене зсередини наповнює життєва сила».
— Чи правильно буде сказати, що ви, коли бачите щось гарне, щось таке, що надихає або є смачним, намагаєтеся перейти в усвідомлений режим, щоб підкреслити: ось це — смачне, це — красиве, це — життєве?
— Важливим є зв’язок з реальністю. Ми перебуваємо у реальності пазла, в якому застрягли. Я вас бачу перед собою, я дуже рада цій зустрічі — все, я переключилася в інший пазлик. Моя картинка збагачується, я наповнена.
— Часто ви це робите?
— Дуже часто, і тепла пора року — особливо благодатний час для цього. Пошук ресурсу — це звичка, до якої я себе привчила. У нас немає іншого виходу, тому що інші люди живуть за рахунок нашого ресурсу, а ми — за рахунок ресурсу інших людей.
— Розмовляла з жінкою, яка через Covid-19 перебувала на кисневій підтримці. Її чоловік переніс операцію на серці, але заразився коронавірусом і помер. Ця жінка не могла бути на похороні власного чоловіка. Я відчувала незручність, не знала, які слова підібрати.
— Якщо маємо ситуацію, коли є похорон близької людини, на якому ми не можемо бути присутні з якихось причин (наприклад, якщо перебуваємо у лікарні), то важливо, щоб цей похорон записали для нас на відео, зробили фото. Для чого це потрібно? Поки не побачимо покладання тіла у гріб, не побачимо мертвого тіла, не визнаємо факту смерті і будемо сумніватися. Людині потрібно визнати факт втрати. Запалити свічку, з’їсти поминальний обід. Якщо цієї крапки не поставити, буде дуже велике почуття вини. Від цієї крапки, яку ми ставимо, починається відлік нового життя.
Невизнання факту смерті — це відкладене горювання, яке призводить до більш важких наслідків, і чим раніше людина дізнається правду, тим краще.
— Від кого краще почути цю інформацію?
— У світі такі новини повідомляють спеціально навчені соціальні працівники. Є застережливі знаки. Наприклад, в Ізраїлі, коли військові приходять сповістити про загиблого воїна, стукають у двері, і тому стук у двері — це завжди тривожний сигнал для громадян цієї країни.
У нашій культурі також є маркери, коли ми кажемо: «Мені потрібно з тобою поговорити», «Я приніс тобі сумну новину», і нам потрібно робити ці повільні кроки для того, щоб встигла підготуватися нервова система, щоб ми могли адекватно сприйняти погану звістку. Після того, як людина отримає цю інформацію, її не можна залишати на самоті. Вона потребує нашої емоційної підтримки. Важливо при цьому не говорити слів, які б призупинили контакт із цією людиною.
Коли ми приходимо до когось на похорон чи заходимо у палату, де лежить важко хвора людина, то не вітаємося з її родичами словами «Добрий день!». Ми просто киваємо головою.
Важливо перебувати поряд, але багато не говорити. Важливо торкатися до людини. Важливо чесно зізнатися, що ви не знаєте, що сказати, щоб її підтримати, але запевнити, що вона може розраховувати на вашу підтримку.
Всіма силами зберігайте «неперервність життя». Дізнайтеся, що зазвичай людина робила протягом дня і постарайтеся зберегти цей її уклад.
Після смерті близьких людей ми часто присвячуємо життя їхній пам’яті. «У пам’ять про когось я можу зробити щось». В Ізраїлі у пам’ять про померлих проводять благодійний збір коштів, висаджують дерева, годують бідних.
— Covid-19 — хвороба затяжна, і пацієнта це дратує. Він хоче швидкої перемоги, але цього не відбувається. Як підтримати такого хворого?
— Важливо підтримати людину в її емоціях. Визнати почуття пацієнта: «Так, я бачу, що вас це дратує». Навчити людину бачити найдрібніші зміни, найменший прогрес в одужанні.
Порада лікарям. Щоразу коли ви задоволені собою, бо ваш пацієнт одужав, малюйте сердечко, кладіть монетку чи намистинку у банку, для того, щоб у вас було матеріальне підтвердження того, що ви зробили.
Поради, які я даю своїм студентам (але у принципі їх може застосувати будь-яка людина):
1. Де б ви не перебували (навіть якщо сидите на ліжку пацієнта), займайте зручну для себе позу. Якщо я не займаю зручної пози, я не звучу авторитетно. Дозволити собі зручну позу — це дозволити собі місце у житті. По тому, як сидить людина, можна завжди розповісти про те, який у неї внутрішній статус, наскільки вона тривожна.
2. Погладжуючи себе по голові, повторюйте: «Я — молодець». Це потрібно нашій внутрішній чотирирічній дитині, якій колись казали: «Не хвалися! Хай про тебе люди скажуть. Все потрібно заслужити!». Ця дитина не вірить, що вона справді робить значущі речі.
Щоразу, коли ми робимо щось важливе, наче піднімаємося по сходинках, і якщо ми зустрічаємось з невдачею, якщо не встигаємо відмітити, які ми молодці, то падаємо до першої сходинки, тобто повністю знецінюємося. А якщо встигаємо визнати власний успіх, то відкочуємося лише до попередньої сходинки.
80% моєї роботи — це волонтерські проєкти. По завершенню якогось складного проєкту я завжди собі щось купую. Це може бути маленька прикраса чи сукня. Це — надважливо. Ми — фізичні створіння. У нашому організмі виробляється нейрогормон дофамін, який допомагає нам відновити сили, але за умови, що ми відчуваємо задоволення від своїх дій. Наприклад, в організмі актора дофамін синтезується, коли йому аплодують.
— Як лікарю самому себе підтримати?
— Лікарям добре було б влаштовувати супервізії із чаєм. При цьому важливо мати оточення, яке вас підтримає.
Дуже потрібні ритуали переходу з простору у простір. Що це таке? Щоб не нести «контейнер» з емоціями додому, я налаштовуюся як музичний інструмент. У мене є така особиста метафора, що кожен із нас — це інструмент. Всі люди — це оркестр, який або грає злагоджено, або дисонансом. Але ми всі знаємо, що музичний інструмент потрібно налаштувати. Не дозволю собі контактувати з іншою людиною, якщо я, як інструмент, не налаштована.
По-одному я «звучу» зі студентами, по-іншому — з рідними. Для цього користуюся різними практиками. Це може бути медитація, зарядка. Можна намалювати собі красивого котика на руці, для того, щоб на нього подивитись і він включив вас у контакт з реальністю.
Інструментів у мене є кілька. Я багато говорю і для того, щоб я могла помовчати та перезавантажитись, у мене є «синтезатор», «флейта» і «маленька ліра». Вистачає дві хвилини, щоб видати кілька звуків і почути тишу, відчути паузу, що дозволяє мені переміститися в інший простір.
Для цього ви можете одягнути яскраві домашні капці, сказати фразу «життя до життя», зняти зі себе робочий одяг, знявши з ним і всю важкість, біль та горе, все, що належить до території лікарні і що не варто виносити за її межі.
Коли у мене закінчується семінар, на якому ми обговорювали складні теми, то пропоную його слухачам виконати просту ритуальну дію — поплескати у долоні. Так я закриваю простір семінару і повертаюся у своє звичне життя.
Коли лікар повертається зі зміни, його вдома повинен чекати яскравий одяг, яскрава деталь, він має дозволити собі з’їсти їжу з вираженим смаком.
Часто влаштовую супервізії з колегами, і от один з моїх закордонних колег погодився на супервізію зі мною за умови, що я складу план турботи про себе на рік. Зі щоденним ресурсом у 45 хвилин! Я розгубилась. Зателефонувала своїй подрузі, яка живе у селі, і розповіла їй про це, на що вона відповіла, що сьогодні зателефонувала до своєї знайомої, щоб та дала їй курячих яєць, а та здивувалася: «Ти що, забула, що мої кури у відпустці?». Кури двічі на рік не несуться. Навіть у курей є відпустка!
Якщо не можемо дозволити собі скласти план турботи про себе на рік, то можемо це зробити на найближчі 7−14 днів. Коли ми знаємо, де заправка «нашої машини», почуваємося більш ресурсними, і я зараз знову говорю про дофамін. Будь-яка найпростіша турбота про себе (похід у театр, ботанічний сад, на масаж) є дуже важливою.
Якщо життя перетворюється на рутину, нам потрібна дія, де б ми могли бачити швидкі результати. Раджу встановити на смартфон чи комп’ютер гру, де ви б могли «потупити», скинути напругу, виграти або програти, і не відповідати за це. Лікарі (я зараз говорю про них) живуть у стані, коли не можуть дозволити собі припуститися помилки, і це — нереальне навантаження.
«Потупити» — дуже важливий елемент турботи про себе. Одна із практик так і називається — «зробити лице ідіота». Що відбувається, коли ми працюємо на межі своїх сил, коли не маємо можливості когось «послати»? У нас напружується щелепа. Висуньте нижню щелепу і, зціпивши зуби, дозвольте собі поричати. Звісно, виконувати цю вправу бажано на самоті (усміхається. — Авт.).
— Часто родичі пацієнтів хочуть знати інформацію, а сказати їм особливо нема що, бо у пацієнта — невеликі шанси вижити. Що робити у таких випадках?
— Потреба в інформації — це вияв тривоги. Важливо говорити правду, що «ситуація критична, але ми робимо все можливе». Що важливо почути родичам? Перше — що лікарі знають ім’я та прізвище людини, яку лікують. Друге — якою є реальна ситуація. Якщо є можливість пояснити, яку саме допомогу ви надаєте, це — взагалі прекрасно.