Салати, прянощі та їстівні квіти не з грядки, а з… води
Молоде подружжя Яна та Семен Гариги із села Деренівки Теребовлянського району вирощує у теплицях розмаїту зелень. Є у них рукола, м’ята, базилік, чебрець, розмарин, майоран. Плекають усе це не на грядці, а у… воді! До того ж цілий рік
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435383/2.jpg)
Досвід запозичили у голландців
Яна та Семен — агрономи. Закінчивши Національний університет біоресурсів і природокористування, вони переїхали з Києва до Деренівки. Батьки Семена на той час займалися тепличним овочівництвом. Підставляючи їм плече допомоги, новоспечені фахівці освоїли так звану ощадну технологію гідропоніки — метод вирощування рослин без ґрунту.
— Ознайомився з нею у Голландії, де проходив практику, — каже молодий чоловік. — Вона дозволяє суттєво збільшити віддачу і знизити енерговитрати.
Удома разом із батьком узявся будувати спеціальні теплиці. Тут на одному квадратному метрі розміщується 18 рослин. Вирощування відбувається у кілька циклів.
— Найперше засипаємо у спеціальні палети чистий пропарений торф, який густо засіваємо насінням, рясно поливаємо водою та накриваємо пінопластом або плівкою, — розповідає Яна. — Щойно паростки зміцніють — пересаджуємо у блоки пінопласту з отворами. Вони розміщені поверх спеціального розчину, котрий готуємо самі. З нього зелень отримує необхідні поживні речовини.
Складається враження, що врожай дозріває на справжніх плавучих платформах! Він колихається на воді, наче надувний матрац. Коріння чистеньке, тож рослини відразу готові до пакування. За таких умов дозрівання відбувається швидше, і не потрібна «підгодівля» мінеральними добривами.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/05/1.jpg)
Замість пропареного торфу, каже Яна, також можна використовувати кокосовий субстрат (підстилку), мінеральну вату чи звичайнісіньку марлю, котрі слід постійно зволожувати.
А на десерт — карамелізовані квіти кабачка!
Тепличне господарство подружжя сьогодні нагадує оранжерею, яка п’янить неймовірними ароматами рослин та зачаровує багатством барв. Урожай свіжої зелені збирають щодва місяці. Гариги — прихильники здорового харчування, тож продукція власного виробництва найперше з’являється на їхньому столі. Особливо, кажуть, корисні їстівні квіти.
— Настурцію слід споживати сирою — її плодоніжка солодкувата, а листя гострого смаку. Не випадково у Мексиці ця рослина вважається овочевою. Фіалками найчастіше прикрашають десерти, а суцвіття кабачків обсмажують у клярі або карамелізують. Неймовірна смакота! — нахвалює молода жінка. Вона гордиться, що їхні квіти розходяться по всій Україні й уже полюбилися покупцям.
Окрема мова про мікро-зелень — ще одну модну новинку останніх сезонів.
— Збираємо врожай, коли на паростках з’являються два листочки, тобто через 7−14 днів після висівання насіння, — зауважує Яна. — Такі рослини містять у десятки разів більше вітамінів та мікроелементів, ніж зрілі. Їх корисно додавати у салати, супи тощо. Завдяки цьому підвищується імунітет, зменшується ризик простудних захворювань.