Ображаєш дружину? Сідай у в’язницю!
За психологічне насилля передбачена кримінальна відповідальність
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/432188/ui15420359470.jpg)
Психологічне насилля важко розпізнати, оскільки воно не залишає видимих слідів. Нерідко на вигляд його жертва — цілком благополучна людина. Має щасливу, на перший погляд, сім’ю. Насправді такий різновид насильства, який ще донедавна не відносили до кримінальних злочинів, може бути у рази травматичнішим і завдавати значно більше шкоди, ніж фізичне. На сьогодні Кримінальним кодексом України передбачена стаття, згідно з якою кривдник несе кримінальну відповідальність. Як зрозуміти, що ви стали жертвою, та де шукати захисту?
Ірина та Олексій відсвяткували дев’ять років шлюбу. Знайомі, та навіть родичі, вважали їх ідеальною парою. Лише малопомітний сум в очах і невпевнена поведінка дружини свідчили про приховані проблеми. 33-річна жінка зізнається, що була щасливою лише протягом перших двох років шлюбу. Вона безмежно кохала чоловіка, в усьому догоджала, народила йому трьох дітей. Згодом з’явилися перші дзвіночки проблеми. На очах у дітей чоловік влаштовував скандали через найменшу дрібницю. Говорив образливі слова, міг тижнями не розмовляти. Чоловік бачив, що жінка важко переживає ситуацію: плаче ночами, хворіє, але це його не зупиняло. Складалося враження, що навпаки, — підбурювало до ще жорстокішої поведінки. Щороку негаразди посилювалися. Ірина зізнається, що забула, коли востаннє нормально спілкувалася з благовірним. При цьому оточення вважає його добропорядним сім’янином і турботливим чоловіком.
За словами практичного психолога Тетяни Мазур, психологічне насильство — це свідома поведінка агресора, спрямована на виклик відчуття провини у жертви. «Це можуть бути образи, критика, обмеження у фінансах і навіть пересуванні. Агресор прагне упосліджувати свою жертву з усіх боків. Свідоме ігнорування — також різновид насильства. Зазвичай жертвою аб’юзера (таким терміном позначають агресора) стає людина, яка від нього залежить. Це можуть бути люди старшого віку, діти, дружини у декреті… Переважно вони не звертаються по допомогу, адже агресор намагається спровокувати відчуття провини, неспроможності та неповноцінності», — пояснює Тетяна Мазур. Зазначає, що аб’юзер переконує жертву у тому, ніби вона — не потрібна, тож її проблемам ніхто не надаватиме значення. Люди, які потрапили у полон таких стосунків — надзвичайно вразливі та вважають себе нікчемними. У той час як їхній аресор усіма можливими способами створює ілюзію ідеального господаря, чоловіка та батька, таким чином намагаючись приховати свою сутність. Насправді ним керує прихований комплекс меншовартості, який прагне компенсувати за рахунок приниження іншої особи. Чим більше жертва прогинається під аб’юзера — тим агресивнішою стає його поведінка. Найчастіше у такі стосунки потрапляють дівчата, яких пригнічували у дитинстві або спостерігали таку поведінку у батьківській сім’ї.
На жаль, виправити подібну ситуацію у сім’ї практично неможливо. Аб’юзивні стосунки не змінюються, а навпаки — набирають обертів. Єдиний вихід — припинити їх. Щоправда, зазвичай агресори не бажають відпускати своїх жертв, адже вони для них — така собі зливна яма для негативних емоцій.
Юрист Марія Гайдучок зауважує: якщо вас систематично ображають, принижують, не дають самостійно розпоряджатися власним життям, висловлювати думку, змушують боятися за власну безпеку — найімовірніше, ви стали жертвою психологічного насилля.
«Згідно зі статтею 14 Закону про запобігання та протидії домашньому насильству — це і є домашнє насильство. Відповідно до статті 126 з позначкою 1 Кримінального кодексу України, для особи, яка його вчинила, — передбачене покарання. Це можуть бути громадські роботи від 150 до 240 годин або арешт до шести місяців. Кривднику також загрожує обмеження волі до 5 років або ж позбавлення волі до 3 років», — інформує юрист. Вона зазначає, що насамперед жертвам токсичних стосунків необхідно звертатися до органів поліції. Якщо раніше домашнім насильством вважали лише інциденти у подружжі, то зараз коло осіб розширили. Зловмисниками можуть бути також колишні чоловік або дружина, батьки та інші рідні, співробітники. Нерідко аб’юз сприймають як звичайну сімейну сварку або ревнощі. Насправді ж його у жодному випадку не варто вважати звичайним явищем. Усе, що принижує честь і гідність особи, — насильство. Тому слід звернутися до психолога-криміналіста, у випадку психологічного насильства над неповнолітніми — в органи з прав дитини. Можна зателефонувати на номер 102 або самостійно звернутися до найближчого відділу поліції з особистою заявою.
Також доцільно зателефонувати на національну гарячу лінію з питань запобігання домашньому насильству 800 500 335 (мобільний), 116 або 123.