Алтинівський картопляр Василь Беспалий
200 сортів картоплі пройшло через руки ветерана праці, вченого агронома, любителя-овочівника з с. Алтинівки, що на Сумщині, Василя Федоровича Беспалого
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430692/kartoplia.jpg)
Великий трудівник-ентузіаст плекає на обійсті елітні сорти яблук та груш, слив та персиків, малину, які з року в рік радують рясними врожаями.
У свої за 70 років колишній головний агроном місцевого колгоспу не сидить без діла. Він постійно в русі, в роботі, експериментує з посадковим матеріалом, відбираючи врожайні примірники, котрі найкраще адаптуються на півночі України.
Відтак в активі — 15 найулюбленіших сортів бульб. Серед них Крістіна, Мирослава та Княгиня, які не вибагливі в догляді, стійкі до фітофтори, мають відмінні смакові якості, врожайні.
Торік на своїх 40 сотих під сортову картоплю чоловік висадив ще вісім нових сортів: Сенатор, Горацію, Фортуну, Карелію, Есмань, Родинну, Господарочку.
Зазвичай посівну картоплю кладуть у прогрітий ґрунт, насичений органікою та мінеральними добривами, не раніше третьої або останньої декади квітня. Для запобігання забур’яненості на другий день вносить гербіцид. За сезон тричі обприскує від жуків.
Усі польові роботи алтинівського господаря давно механізовані. Перший помічник син Анатолій, котрий ще школярем склав зі списаного трактора свого першого залізного коня. Тож на саморобній техніці виконує весь цикл агрономічних заходів. Адже в арсеналі добрих господарів плуги, сівалки, комбайн, обприскувач, копалка тощо. Внуки пана Василя наввипередки їдуть до дідуся, аби швидше сісти на трактора, — та в поле…
— Знаєте, — зізнається великий працелюб, — не натішуся, що ростуть онуки, в яких душа лежить до праці на землі нашій годувальниці.
Картоплю, яка йде не лише для власних потреб, а й на продаж, зазвичай зберігає в підвальному приміщенні в мішках, до того ж уся вона з позначкою про сорт.
— Прекрасно зберігається, — каже пан Василь. — Адже закладаємо її завжди погожої днини, аби уникнути гниття. З настанням весни виносимо на прогрівання…
Про колекцію картоплі Василя Федоровича давно відомо далеко за межами Сумщини. До Алтинівки їдуть, телефонують, замовляють селекційну картоплю овочівники-любителі. Василь Федорович не лише її реалізує, а й проводить такий собі лікбез для початківців. Як правило, городники тільки дякують за вдало підібрані сорти й поради, котрі знадобилися для вирощування.
Ось уже майже 15 років ентузіаст купує посадковий матеріал в Українському інституті картоплярства, котрий ще жодного разу не підводив якістю й надійністю.
І традиційне запитання, яке цікавить всіх: «Як мати зиск від картоплярства, щоб на присадибних ділянках вона радувала врожайністю?».
— Насамперед рекомендую кожні 5−7 років оновлювати сорти. Купувати елітні, стійкі до фітофтори. Дотримуватись всіх агротехнічних заходів. І вирощувати не менш ніж 3−5 сортів, тоді завжди будете з картоплею. У доброго господаря з року в рік врожайність другого поліського хліба сягає понад 500 ц з га. Торік порадували й зернові — яра пшениця, овес та ячмінь, котрі достигали на 17 га площі. Особливо сподобалось вирощувати канадський озимий ячмінь, врожайність якого — понад 70 ц з га. Продукція з власного лану йде на корм птиці та реалізацію.
І хоч у грудні не стало вірної дружини й помічниці Василя Федоровича, чоловік не втрачає надії на те, що ось-ось прийде весна, а отже, час сіяти й садити, доглядати й вирощувати жито-пшеницю й всіляку пашницю, на радість і собі, й людям, яким так подобається продукція з городу та саду — сортова картопля та елітні фрукти з Алтинівки. Та й діти і онуки часті гості й помічники на обійсті господаря.
Світлана Малиношевська для газети «Добрий господар»