Столітня барна стійка, унікальна кавова машина і 65 годинників
Усе це є в івано-франківській антикварні «Шпиндель»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430488/image6483441-5.jpg)
Львів’яни — народ балуваний, тож здивувати нас чимось унікальним складно. Бо стільки різноманітних тематичних кнайп і ресторанів, скільки є у місті Лева, мабуть, нема ніде більше в Україні. Однак в Івано-Франківську журналістка «ВЗ» побувала в унікальному закладі — антикварні «Шпиндель», аналогів якому немає в Україні.
Інтер’єр, яким наповнений заклад, — оригінальні антикварні речі. 65 годинників та 17 барометрів, найстаріша в Україні 100-літня барна стійка та касовий апарат National 1895 року, колекції старовинних картин, штопорів, дзвіночків, капелюшків, які дозволяють приміряти гостям. Поки ми їли старовинними мельхіоровими ложками і виделками з ножами, нам запропонували послухати музику зі старовинного музичного автомата Jukebox, який відтворює вінілові платівки. А потім дозволили спробувати зірвати джек-пот на механічному гральному автоматі «Однорукий бандит», який був випущений ще далекого 1962 року. На жаль, я нічого не виграла, але знимку у старовинному фетровому капелюсі собі зробила. Як прийшла ідея відкрити такий унікальний заклад, запитую у господині антикварні Ольги Зінько.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/02/image_6483441_3.jpg)
— Насправді ідея належить моєму чоловікові Михайлові, — каже пані Оля. — Він — колекціонер. Мого чоловіка батько був художником, і в їхній родині було дві антикварні речі: дзеркало і годинник. Батько Михайла казав: «У мене двоє синів, коли помру, одному синові залишу дзеркало, іншому — годинник». Коли 16 років тому батько раптово помер, чоловік прийшов до мами і попросив, щоб дала той годинник, який йому обіцяв батько. Але мама сказала, що це також для неї пам’ять… Це стало поштовхом для того, щоб купити перший годинник у комісійному магазині. Він, звісно, був поламаний, тож Михайло пішов до годинникового майстра у нашому Франківську. Цей майстер настільки цікаво розповідав про годинники, що ми почали займатися колекціонуванням. А 2012 року з’явилася ідея відкрити антикварну крамничку. Бо Івано-Франківськ — єдиний обласний центр, у якому на той час не було такої крамнички. Поки ми шукали приміщення, такий магазин у нашому місті вже відкрили. Можливо, відкрити «Шпиндель» спонукала інша причина. Я у 36 років народила другу дитину. Коли тобі майже сорок, ти розумієш, що життя — попереду, і треба чимось займатися. І раптом чоловік каже: «Буде антикварний ресторан».
— І ви відразу погодилися?
— Ні. Ми ніколи нічим подібним не займалися, поняття не мали, як і що треба робити. Нам уже за сорок, величезна конкуренція на ринку. Довго збирали наповнення і лише 2015 року відкрилися. У чому була наша концепція? Ми з чоловіком — директори, адміністратори. Це як за кордоном — власник постійно на місці, знає в обличчя кожного відвідувача, працює нарівні з персоналом — допомагає і у залі, і на кухні. Я за потреби і картоплю сідаю чистити, і забираю посуд зі столів, як треба, то і підлогу помию. Але найбільше люблю проводити екскурсію у нашій антикварні.
— Чому заклад назвали «Шпиндель»?
— Шпиндель — перший годинниковий механізм. У нас на сьогодні 65 старовинних годинників, серед яких є годинник 1816 року випуску, але, мабуть, найбільшим досягненням є кавова машина 1973 року, каву з якої пропонуємо гостям, а також старі касові апарати. І, звісно, столітня барна стійка, яку ми привезли з Голландії, і саме після купівлі якої ми зрозуміли, що відкриваємо такий унікальний ресторан-музей. Усі речі автентичні, і усе працює.
— Бачила за вітриною колекцію алкоголю та цигарок совєтської доби…
— І ця колекція у нас найбільша в Україні. І це все оригінальні речі — повні пачки цигарок і пляшки з тим самим алкоголем, який туди налили 40 чи 50 років тому.