Переступивши поріг «Шпинделя», забуваєш про їжу…
Столітня барна стійка, унікальна кавова машина і 62 старовинні годинники — усе це в івано-франківському ресторані-антикварні
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/513969/antykvarnia.jpg)
Коли заходиш у ресторан-антикварню «Шпиндель» в Івано-Франківську, про їжу забуваєш. Бо очі розбігаються від диво-дивних предметів, якими насичений цей заклад… Завдяки своїм «родзинкам» він входить до десятки найоригінальніших ресторанів світу.
Інтер'єр тут прикрашають тільки оригінали — 62 старовинні годинники та 17 барометрів, антикварні шафи і барна стійка, якій 100 з гаком років, касовий апарат — і він працює! — 1895 року випуску. У двох залах на стінах, окрім годинників — старовинні картини. А ще тут можна побачити колекції коркотягів, дзвіночків, капелюшків тощо.
Хочете послухати легкий джаз — у залі є вінтажний музичний автомат Jukebox, який відтворює вінілові платівки. Вибираєш за списком номер платівки, натискаєш на ґудзичок, і вона їде до пункту «старт».
В іншому залі - там, де барна стійка і старовинна кавомашина, є механічний гральний автомат «Однорукий бандит», випуску 1962 року.
Їжу подають у старовинній порцеляні, а столові прибори — мельхіорові ложки й виделки з ножами, мабуть, зроблені ще за часів бабці Австрії…
— Ідея створення «Шпинделя» належить моєму чоловікові Михайлові, — каже господиня ресторану-антикварні Ольга Зінько.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B3%D0%B0%20%D0%B7%D1%96%D0%BD%D1%8C%D0%BA%D0%BE.jpg)
— Він — колекціонер. Батько мого чоловіка був художником, і в їхній родині було дві антикварні речі: дзеркало і годинник. Мій свекор був дуже доброю людиною. Якось сказав: «У мене двоє синів. Коли помру, одному синові залишу дзеркало, іншому — годинник». 19 років тому батько мого чоловіка раптово помер. Через якийсь час Михайло прийшов до мами і попросив, щоб дала той годинник, який йому обіцяв батько. Але мама сказала, що це також і для неї пам’ять… Це стало поштовхом для того, щоб купити перший годинник у комісійному магазині. Він, звісно, був поламаний, тож Михайло пішов до годинникового майстра у нашому Франківську. Цей майстер настільки цікаво розповідав про годинники, що ми почали займатися колекціонуванням. А 2012 року з’явилася ідея відкрити антикварну крамничку. Івано-Франківськ — єдиний обласний центр, у якому на той час не було такої крамнички.
За словами пані Олі, усе треба робити вчасно. Але обставини так склалися, що поки вони з чоловіком шукали приміщення під крамничку, такий магазин в Івано-Франківську відкрили інші люди…
— І ви почали розмірковувати — що робити з тими годинниками і кому їх показати?
— У 36 років я народила другу дитину. Коли тобі майже сорок, ти розумієш, що життя — попереду, і треба чимось займатися. І раптом чоловік каже: «Буде антикварний ресторан».
— І ви відразу погодилися?
— Ні. Ми ніколи нічим подібним не займалися, поняття не мали, як і що треба робити. Нам уже за сорок, величезна конкуренція на ринку. Довго збирали наповнення, і лише 2015 року відкрилися. У чому була наша концепція? Ми з чоловіком — директори, адміністратори. Це як за кордоном — власник постійно на місці, знає в обличчя кожного відвідувача, працює нарівні з персоналом — допомагає і у залі, і на кухні. Я за потреби і картоплю сідаю чистити, і забираю посуд зі столів, а як треба, то і підлогу помию. Але найбільше люблю проводити екскурсію у нашій антикварні.
— Чому заклад назвали «Шпиндель»?
— Шпиндель — перший годинниковий механізм, що з’явився у Європі 1275 року. У нас на сьогодні 62 старовинні годинники, серед яких є годинник 1816 року випуску, але, мабуть, найбільшим досягненням є кавова машина 1973 року, каву з якої пропонуємо гостям, а також старі касові апарати. І, звісно, столітня барна стійка, яку ми привезли з Нідерландів, і саме після купівлі якої ми зрозуміли, що відкриваємо такий унікальний ресторан-музей. Усі речі автентичні, і усе працює.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9%20%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82.jpg)
— Бачила за вітриною колекцію алкоголю й цигарок совєтської доби…
— Ця колекція у нас найбільша в Україні. І це все оригінальні речі - повні пачки цигарок і пляшки з тим алкоголем, який туди налили 40 чи 50 років тому.
…А потім почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. Коли донька зателефонувала батькам і повідомила, що почалася війна, вони не повірили. Антикварню довелося закрити, але розуміли, що мають згуртуватися і допомагати тим, хто боронить Україну і працює заради України.
До військкоматів потягнулися черги добровольців, а ті, хто їх приймав, працювали без сну і відпочинку. Пані Ольга з чоловіком та його мамою почали готувати для них обіди вдома.
— У режимі нон-стоп вдома ми працювали понад два тижні, — продовжує Оля Зінько. — Гроші закінчувалися. І я запропонувала відкрити «Шпиндель». Ми продовжували годувати військових. Так тривало до кінця 2022-го. Чоловік займався волонтерською роботою — розвозив продуктові набори по всій області.
Пані Оля почала проводити майстер-класи. Перший майстер-клас був приурочений до фільму «Інший Франко», головну роль у якому зіграла актриса Франківського театру Надія Левченко. Дружина Петра Франка, Ольга, була доброю кулінаркою, випустила книжку рецептів. Щоб продовжувати українські традиції, Ольга Зінько вирішила за тією книжкою навчити тих, хто би цього хотів, готувати стародавні українські страви. І запросила до участі актрису. Один з українських телеканалів навіть показав про це сюжет.
Скільки на сьогодні вже провела майстер-класів господиня «Шпинделя», годі й порахувати. Але кошти, зібрані з їх проведення, віддають на потреби наших захисників. До прикладу, збирав благодійний фонд «Україна — мій дім» на дрони, і учасники майстер-класу долучилися. Нехай це незначні суми — 5−6 тисяч гривень, але вони дуже потрібні армії. А перед постом з метою просвітництва також провела кілька майстер-класів — розповідала франківцям і тимчасово переселеним про українські традиції. Разом з акторкою Мирославою Палатайко вчили жінок робити вареники з квашеної капусти, картоплі і квасолі та з білими грибами. А напередодні Дня матері у рамках проєкту «Ветерани» з громадською організацією «Я-Маріуполь» для сімей військових робили гречані вареники за рецептом, який любив Тарас Шевченко.
— Є така казка-легенда, — каже пані Оля. — У лісі трапилася пожежа. Усі звірі почали тікати, а маленька мурашка взяла краплинку води і почала бігти до того багаття. Звірі кажуть: «Невже ти, мурашко, віриш, що твоя краплинка води зможе загасити це багаття?». «Я роблю те, що можу», — відповіла мурашка. Я також, як та мурашка, вірю, що моя маленька краплинка тієї доброї справи, яку роблю, пришвидшить нашу Перемогу.
(Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія Галич Тур» за організацію цікавої подорожі).