Леонід Мартинчик: «Мій Інстаграм – це келія відвертості у стилі Мирослава Дочинця»
Сьогодні він збирає багатолюдні зали, де на своїх майстер-класах вчить бути стильними, модними та успішними
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/429947/1496905482217892329929078700373580793321731n-fd66afeb9b4b28521e86cdc51217eb71.jpg)
На цих зустрічах популярний інстаблогер (має понад 100 тисяч підписників у соціальній мережі Інстаграм) та телеведучий Леонід Мартинчик розповідає і про своє непросте життя, важке дитинство, яке, власне, і сформувало його як непересічну особистість.
«Це було унікально: чоловік, Львів, українська мова, поезія…»
— Як почалося ваше блогерство? Це було продумане рішення чи спонтанне?
— Мені було погано. Не знав, як себе склеїти… Я закінчував університет, історичний факультет. Не знав, що робити. Знаходжу соціальну мережу Instagram та шалено надихаюся тим, що роблять люди: фотографіями, підписами, профілями. І хочу робити щось схоже. Я тоді соромлюсь себе, себе не фотографую. Перше, що почав показувати, — свої руки. Згодом почав себе приймати, себе показувати. Мені у цьому допомогли підписники, писали мені: який ви красивий чоловік. Виявляється, я красивий чоловік! Виявляється, я подобаюсь нормальним жінкам, а не тільки якимось перверзійним, дементним. Починаю показувати те, що мені подобається. Не те, що хочуть від мене батьки, однокласники, а що хочу я. Я соромився перед батьком, що я вірші пишу.
Подобаються квіти — фотографую квіти. Подобається балкон — балкон. Подобається листочок — листочок… Це набуває популярності. У мене на той час 30 тисяч підписників… У зірок було менше. В якийсь момент у мене було у Львові найбільше підписників. Про мене починають знімати програми. Я тоді робив дев’ять постів на день. Виставляв кожну годину з дев’ятої ранку пост. Люди чекали, це така терапія була. Якщо день не виставляв, мені писали купу повідомлень: «Де ви? Що сталося?». Це був якийсь феномен.
— Справді феномен. Багато хто відкриває в Instagram свої сторінки…
— Варто згадати, що це було п’ять років тому. І це було унікально: чоловік, Львів, українська мова, поезія… Така відвертість, така романтичність, ніжність. Читалася щирість завжди. Вони бачили, що я не обманюю. Мене запросили вести шоу — без кастингу. Мене номінували на премію, глядачі вибрали. Почали замовляти рекламу, запрошувати у ресторани, просили написати відгук. Я почав у себе вірити. Це була така дивина, що чужі люди мені дали більшу підтримку, ніж рідні. Я видав поетичну збірку, яка стала популярною. Їздив по всій Україні з презентаціями.
— Рідні не сприйняли?
— Ні, почали сприймати, коли почав заробляти гроші. А на початках критикували. Тато зі мною скандалив: «Ти нічого не робиш». І мама… Я казав: «Ти ще будеш на прийом до мене записуватись, бо часу не буде».
— В який момент вирішили говорити про стиль, моду, стали фешн-гідом?
— Не я вирішував. Люди вирішували. Вони мене постійно запитували про це. «Чому ви так одягаєтеся? Як ви то поєднали?». Номінували мене на найстильнішого…
— І ви почали давати поради…
— Я маю внутрішнє бачення краси і стилю. Естетики.
— Цього можна навчитися чи це вроджене відчуття?
— Можна навчитися стилю, але не смаку. Комусь легше даються іноземні мови, комусь ні. Хтось легше накачує м’язи, хтось ні. Хтось оратор…
— Є здібності або немає.
— Так! Смак — це як здібність, нахил. У мене це було завжди. Мама розповідає, як я декорував квартиру квітами, як купував штори… У мене завжди була заточеність на естетику. Треба знаходити у собі свої таланти.
— Усі ваші фотографії, відео в Інстаграмі дуже життєрадісні. Ви завжди усміхаєтесь. Свідомо такий імпульс пускаєте? Чи таким насправді є ваш внутрішній стан?
— Я часто у стресі і стражданнях, і трансформую це у радість та любов. У мене є багато сумних постів, пости досвіду. Ми — це кола на воді. Мене ображають у закладах, хамлять, але я не розповідаю про це. Не хочу транслювати негатив. Нащо це роздавати як вайфай? Я роздаю добро.
— Є популярна київська блогерка Соня Стужук, у якої понад п’ять мільйонів підписників в Інстаграмі. Коли її колишній чоловік захворів на ковід, вона робила пости від моменту, як його забрала «швидка», реанімація і до його смерті… Сльози дітей, її сльози…
— І не забувала фільтр накладати (щоб гарніше виглядати. — Авт.). Це жесть. У мене помирали бабусі, я нічого не міг постити, просто виставляв фото і писав: «Нехай бабусі живуть вічно. Зателефонуйте бабусі». Тому у мене 105 тисяч, а у неї 5 мільйонів підписників. Це цікаво, це серіал. Це шоу «за склом». А у мене що? У мене якась келія відвертості, така книга у стилі Мирослава Дочинця, тільки у трошки стильнішій обкладинці.
«Маму ненавиджу, тата не поважаю, бабуся „грузить“…»
— Розкажіть про своє дитинство.
— У мене в дитинстві стільки було проблем, стільки образ… Мене ображали діти, ображали батьки, що неможливо з цим було жити. Ти не можеш ні закохатись, ні розвиватись у кар’єрі — не можеш нічого. Тому що в серці має бути любов. Ну як ви можете у свою гардеробну кімнату принести нові речі, коли там все захламлено, немає де їх поставити. Там поношені калоші, дитячі капці старі. Мусиш викинути це, а як викинути? Ми повинні знаходити сили пробачати усіх. Ти ростеш, дорослішаєш, стаються стосунки з жінками. Хочеш прийти до мами поговорити, розповісти, що ти закохався, і не можеш, бо ти її ненавидиш, на неї за щось злий. Типу маму ненавиджу, тата не поважаю, бабуся «грузить»…
— Був період, коли ви своїх батьків ненавиділи?
— Ненавидів у прямому сенсі слова.
— Як довго це тривало і чому?
— Десь до 22 років. Вважав, вони у мене все забрали, не визнавали, не розуміли, не приймали. Тато мене критикував. Він такий пацан пацанячий. Має автосервіс, працює з машинами, а я ходив у театр, читав книги…
— Він хотів побачити іншого сина?
— Він так і казав: «Я хотів іншого сина». Умовно кажучи, що ти за хлоп, що кран не поміняєш? Та хлопом мене не крани поміняні роблять. Я хлоп, бо заробив, бо можу забезпечити свою сім’ю, бо моя жінка за мною як за кам’яною стіною. Коли дорослішав, бабуся мені розповідала, як дідусь поводився з моїм татом. І я почав розуміти, що тато мене ще сильно любить, бо дідусь його ображав ще гірше. Все в житті має причинно-наслідковий зв’язок. Мій батько поводився зі мною так, тому що його батько так поводився з ним.
— Коли ви зрозуміли, що всі проблеми саме з дитинства?
— Перше кохання мене сильно вдарило «мордою об асфальт». Вона мені показала все: маму, тата…
— Як показала?
— Вчинками своїми, знущалася з мене. Якщо з вами некласно поводяться, то проблема трошки і у вас. Ви це дозволяєте. Я себе так не любив, не приймав, вважав, що можу бути з такою людиною, яка так мене кривдить.
— Кажете, саме вона змусила вас змінитися. Як це зрозуміли?
— Зрада. Вона мене зраджувала. І я зрозумів, що мене зраджувала мама, зраджував батько, зраджували друзі… Я зрозумів, що треба якось пропрацювати ті питання, тому що тебе будуть зраджувати до кінця життя.
«Мене діти обступали по колу і тицяли пальцем»
— Ви говорили, що вас ображали діти у школі. Був булінг?
— Шалений. Вони вже тоді знали, хто мені подобається, коли я ще навіть не знав нічого. Тобто люди вже мене називали якось і приписували мене до певних сексуальних меншин… А я навіть не знав, хто це. Мене діти обступали по колу і тицяли пальцем.
— Ображали словами чи могли бити?
— І били, звісно.
— Скільки років ви мали?
— 5-й клас десь. Ми перейшли у старшу школу, було складно в школу повернутися. Я не ходив у туалет, у їдальню, в роздягалку, боявся… Тікав, переховувався.
— Що їм у вас не подобалось?
— Може, те світло, яке я випромінював. Мама казала, що я був як сонце. Заходив у кімнату, і вона ставала світлою. Не всі люблять добрих людей. Треба вміти надихатися таким, а люди хочуть таке погасити. Одного разу стою на світлофорі у машині, переходить дорогу хлопець, який був крутий у школі і дуже мене ображав. Він, напевно, не має де жити. Заглядає в машину і бачить мене. Я хотів йому помахати, хотів, щоб він біля мене сів, я би його підвіз, нагодував. Але включилося зелене світло, і я поїхав. У мене було багато таких ситуацій. Мене ресторан запросив зробити рекламу, а там офіціантом працює хлопець, який був багатий у школі, і також мене ображав. Він відповідає за мій столик. І не може до мене підійти. З нього піт стікає. Я підходжу до нього і кажу: «Блін, ти у такому крутому ресторані працюєш, як ти? Я дуже поспішаю, порадь мені якусь страву». Я залишив йому чайові, бо розумію, що це його екзамен і це мій екзамен. Як я буду поводитись, як у «Порше» на тому світлофорі розсядусь…
— Свою дружину ви теж знайшли завдяки Інстаграму…
— Колишню. Ми рік прожили. Все помінялося у день весілля. Вже мене ніхто не чув, вже мені ніхто уваги не приділяв. Я побачив іншу людину. Вона свого часу прочитала мій блог і створила для мене образ, який я полюбив. Легко сподобатися, якщо знати мої інтереси, вподобання. Я закохався у жінку, а не в людину, не в особистість. Любив очима естета. І це була пастка.
— Що для вас тепер важливіше у жінці? Окрім, мабуть, гарної зовнішності.
— Вона мені не важлива зараз. Коли жінку люблять, з її зовнішністю стаються такі трансформації, вона стає такою красивою…
— А що важливо?
— Стержень. Чесність, правда, не слова, а вчинки. Відчуття моменту, емпатія, делікатність, інтелігентність.
— А що найбільше у жінці дратує?
— Заперечення відразу. У мене мама така. Будь-яка ідея — відразу «ні». Маєш з трусів вистрибнути, щоб вона сказала: «Може, спробуй?». Я не буду з такою жінкою жити. Я не зможу, я не буду доводити кожного дня свою правоту. Є фраза — «за мужем». Вважаю, що жінка енергетично має бути за чоловіком. Обирайте такого чоловіка, за яким ви будете «за». Вірю у схему: Бог, за ним чоловік, за чоловіком — жінка.
«Мода — це постійна погоня, її не доженеш»
— Блогерство — не тільки для душі, це і ваш бізнес, ви на цьому заробляєте. Пам’ятаєте перші гроші, які заробили завдяки Instagram?
— Так, це реклама магазинчика українських дизайнерів за 300 гривень. У мене на той час було 10 тисяч підписників.
— А перші солідні гроші які були?
— 300 доларів — контракт з бангкокським брендом окулярів. Вони зробили мене своїм лицем, і я в Таїланді висів на білбордах.
— Кажу про грубі гроші…
— Тоді це для мене були дуже грубі гроші. Ми дуже бідно жили, я вдягався тільки на секонд-хенді. Ми жили всі на Городоцькій в однокімнатній квартирі, причому зі сестрою. Мама рахувала копійки, ми все на базарі купували, у Сільпо не ходили. Це зараз з сумкою «Луї Віттон» прийшов…
— У вас годинник «Картьє». Ви на нього коли заробили?
— Купив його минулого року.
— От і питаю про перші грубі гроші.
— Ну, це, напевно, гонорар з телепроєкту, контракт з Pepsi.
— Скільки коштує ваш рекламний пост на вашій сторінці в Інстаграмі?
— Від 10 тисяч гривень. У мене дорогі ціни.
— Зараз хвороба молоді — брендоманія. Людина готова віддати останні гроші, позичати, але купити собі дорогий брендовий одяг для самоствердження. Що ви порадите молоді?
— Самостверджуватися по-іншому, ловити себе на цьому. Мати у 20 років сумку «Шанель» — це не класно. Дратує мене, коли бачу дітей у школі з рюкзаками «Барбері». Може, це моє бідне і ранене дитинство так говорить.
— Бренди — теж нав’язані стереотипи успішності. Якщо ти одягнув «Луї Віттон» чи навіть підробку — це означає, що ти успішний. Як з цим боротися?
— Для мене купити «Луї Віттон» було важливою подією. Було таке розуміння, що я заробив, що можу собі дозволити.
— А що ви купили і коли?
— Торбу купив цього року. Велику красиву торбу.
— Яка у вашому гардеробі найдорожча брендова річ?
— Оцей годинник.
— Скільки він коштує?
— Близько 8 тисяч євро.
— Чого у людях найбільше не любите?
— Напевно, радикальності. «Геї — то погано, москалі — то погано». Не всі москалі погані, не всі геї погані. «Розлучення, то погано». А ти був у таких ситуаціях? Ти прожив то життя?
— Якщо йдете по місту і дивитесь на людей, яку найбільшу проблему українських жінок і чоловіків у плані стилю бачите? Що є найбільшою помилкою, що би ви радили всім: так точно не треба вбиратися?
— Не треба нікого копіювати. Вдягатись так, як ти хочеш. Я не вдягаюсь модно, ми з вами вбрані не модно, а стильно. Модно, то ви би зараз мали сидіти зі збритими бровами, мати два золоті зуби з діамантами, маленьку шапочку на голові і таке вибілене пергідрольне каре. На вас мав би бути дощовик, наприклад, «Луї Віттон», з поліетилену, кюлоти, шкарпетки, на яких писало би «Нєнавіжу жізнь», і величезні ugly shoes.
— Мені здається, те, що ви зараз описали, певний стиль.
— Ні, стиль — це про інтелект. Стиль — це про індивідуальність. А мода — це постійна погоня, не доженеш її. Що завезли в бутики — то модно.
— Які стереотипи вас найбільше дратують?
— Що жінка має виховувати дітей, чоловік має працювати. Що шлюб — це раз і назавжди, тому не маєш права розлучатись. Що жінка має заради дітей терпіти дивний шлюб… Кожна людина має право бути щасливою. Діти це бачать, і їх треба виховувати у повазі до себе. Якщо дитина бачить, що мама себе поважає і обстоює, буде поважати й себе. Якби я це бачив, то мене би ніхто у школі не бив.