Які вакцини від Covid-19 кращі, стане відомо згодом
Потрібен час, аби подивитися, як вони працюють в умовах реального світу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/429644/vakcyny.jpg)
Довгоочікувані вакцини від коронавірусу швидкими темпами поставляються у різні куточки світу, і вже незабаром можна буде оцінити їх ефективність. Наразі українська влада домовилася про поставку вакцин з чотирма компаніями-виробниками — американськими Pfizer і Novavaх (препарати виробляють за ліцензійними угодами на потужностях індійського Serum Institute), китайською Sinovac і британською AstraZeneca. За повідомленням прес-служби Офісу президента, перший етап вакцинації стартує вже цього місяця. Щеплення отримають медики, військовослужбовці та нацгвардійці.
Лабораторні дослідження не можуть дати вичерпної відповіді, наскільки ефективними є вакцини від Covid-19. Потрібен час, щоб подивитися, як вони працюють не лише у лабораторних, а й в умовах реального світу.
На вакцини від коронавірусної хвороби вчені покладають великі надії, адже саме ці препарати є життєво важливим інструментом порятунку людства від пандемії. Однак багато людей сумніваються, що вони виявляться ефективними проти нових штамів вірусу.
Як працюють вакцини? Що вони можуть, а що їм не під силу? У матеріалі, опублікованому британським виданням The Guardian, це пояснює професор педіатрії Центру дитячої вакцинації Брістольського університету (Велика Британія) Адам Фінн.
1. Вакцини, як і захворювання, яким вони запобігають, є різними.
Незважаючи на те, що існує багато загальних принципів, які використовуються для того, щоб зрозуміти інфекційну хворобу, у кожного пацієнта вона матиме унікальний перебіг. Це означає, що необхідно постійно моніторити і стан кожного хворого окремо, і загальну епідеміологічну ситуацію. Без такого системного нагляду неможливо виробляти максимально ефективні вакцини. Тож цілком імовірно, що у найближчі місяці, з отриманням нової інформації щодо патогенності і вірулентності нових штамів SARS-CoV-2, рекомендації щодо щеплень від Covid-19 можуть переглянути (наприклад, кількість доз вакцини, яка забезпечить бажаний ефект).
2. Різні люди можуть мати широкий спектр реакцій на вакцини.
Зазвичай вакцини націлені на те, щоб запобігти важкому перебігу захворювання, а не захворюванню з легким чи середнім перебігами. Однак при багатьох інфекціях, включно з Covid-19, важкі випадки зустрічаються порівняно нечасто, і тому необхідно провести більш масштабні дослідження протягом більш тривалого періоду часу, щоб показати, що ці вакцини є ефективними. У час пандемії такі дані необхідно отримати якомога швидше, тому фокус усіх досліджень зміщується на запобігання порівняно неважким, однак більш поширеним випадкам захворювання. Отже, якщо робите щеплення вакциною, ефективність якої виробники оцінюють у 80%, то ймовірність, що у вас не буде серйозної форми захворювання, є більшою, ніж 80%, і може сягати навіть 100%.
3. Не слід порівнювати дані різних наукових досліджень.
Кожне дослідження відбувається за участі різних людей і проводиться у різних місцях, тож маркери, які використовуються для того, щоб стверджувати, що ці люди, попри вакцинацію, захворіли або не захворіли, також є різними. Лише коли дві вакцини порівнюють «лице в лице», у тому самому дослідженні, можна однозначно стверджувати, яка з них працює краще.
4. Не варто порівнювати результати випробувань з результатами «польових досліджень».
У дослідженнях беруть участь переважно молоді і здорові люди, які менше схильні до захворювань. Це дозволяє проводити випробування швидше і з мінімальним ризиком негативних наслідків. Учасники досліджень, перед тим, як їм введуть вакцину чи плацебо, добровільно погоджуються стати піддослідними, проходять медичний огляд і відбір.
Коли вакцина починає використовуватися масово, люди, які отримують щеплення, не проходять ані такого медичного огляду, ані відбору. У випадку з вакцинами від Covid-19 люди, які отримують їх у першу чергу, є значно старшими від тих, які брали участь у дослідженнях. А старші люди, як відомо, загалом мають слабшу імунну відповідь і більше схильні до важкого перебігу вірусних інфекцій.
Отже, коли з’являться дані щодо ефективності різних вакцин у «польових умовах», очікується, що вони будуть гіршими за ті, які були оприлюднені попередньо. Та попри це, навіть ці цифри повинні вселяти оптимізм.
5. Більшість вакцин уповільнюють темпи передачі вірусу і допомагають створити колективний імунітет.
Це справді має велике значення, оскільки покриває багато недоліків програм масової вакцинації. Деякі люди не можуть отримати щеплення — або не мають до нього доступу, або просто відмовляються вакцинуватися. Дехто отримує щеплення, проте воно не діє або діє, але недостатньо. Як правило, захист, який забезпечує вакцина, з часом знижується: в одних — раніше, в інших — імунний захист тримається довше.
Однак якщо вакциновані люди чи хоча б частина з них не заразяться інфекцією або інфікуються, однак перехворіють у легшій формі (і будуть менш заразними для оточення), то у кінцевому результаті інфекція зникне, що дасть змогу людству повернутися до нормального життя. Таким чином, завдяки вакцинації всі люди, які не мають імунітету до цього захворювання, будуть опосередковано захищені.