Монахи з Волині – «Ті, що вражають»
За участь у боротьбі з пандемією стали лавреатами щорічної премії
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/427941/monahy.jpg)
Один з відомих українських телеканалів днями оголосив переможців щорічної премії «Ті, що вражають». Глядачі своїми голосами героями року обрали ченців Жидичинського чоловічого монастиря Святителя Миколая Чудотворця, що в Ківерцівському районі на Волині, — за чуйність, жертовність й відвагу, проявлені від перших днів боротьби країни з коронавірусом.
—Нагорода стала для нас несподіванкою, — розповів архімандрит Константин (Марченко), настоятель монастиря. — Звісно, приємно. Значить, людям це потрібно.
Під час весняного карантину, коли зупинився громадський транспорт, постало питання: як медикам з околиць добиратися до луцьких лікарень? Хтось йшов пішки, хтось крутив педалі старенького велосипеда. Були й такі, що винаймали машину, аби вчасно приїхати на роботу.
— Ми стояли на дорозі з табличками «підвези медика», але нам автівки не зупинялися, — згадує Алла, яка багато років працює медичною сестрою. — Людей можна було зрозуміти: ніхто не хотів першим принести додому інфекцію.
Не побоялися прийти на допомогу лікарям та медсестрам монахи Жидичинського монастиря. Водіями у рясах стали архімандрит Константин та брат Сильвестр. Упродовж трьох місяців ченці об’їжджали п’ять сіл, аби медики були на роботі вчасно й продовжували рятувати життя. О 6-й ранку вже під’їжджали до першої хати, у чернечу обитель поверталися пізнього вечора, коли останнього пасажира відвозили додому. Робили по шість рейсів щодня. Трудилися самовіддано і безкорисно (пальне жертвували благодійники). І кожну вільну хвилину продовжували молитися за здоров’я усіх.
Скільки кілометрів за той час наїздили два монастирські автобуси, у святій обителі не рахували. Та з тих пір серед братії поширився жарт: їхні автобуси вже заробили собі царство небесне.
— Неприємно чути, коли хтось каже: «Мене це не стосується». Коронавірус — спільна проблема, і вона торкається кожного. Ми показали: це нас стосується, ми разом з усіма, — говорить архімандрит Константин.
Свято-Миколаївський Жидичинський монастир — одна з найдревніших чернечих обителей Київської Русі. Є джерела, які засвідчують: тут побожне життя вирувало задовго до прийняття християнства нашими предками. Свого часу цей монастир вважався другим після Києво-Печерської лаври й був одним із найбагатших у Західній Україні. Та потім свята обитель в силу історичних обставин почала занепадати. І за відродження її з руїн 2003 року взялися молоді монахи. Нині, за неповні два десятиліття від початку відбудови, монастир не впізнати! Братія повертає цьому потужному духовному осередку, який колись приймав навіть королів, статус великої святині. І телевідзнака за жертовність та милосердя ченців — ще один цьому доказ.