«Зеленський поєднує у собі два архетипи – «паяца» і «дитини» (відео)
Стилістка з архетипів Катерина Стефанишин про одяг, через який людина виражає свій внутрішній світ
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426998/arkhetyp.jpg)
Бувало таке: заходиш у крутий магазин одягу, купуєш трендову річ і… ніколи її не одягаєш. Бо некомфортно, не лежить, не у твоєму стилі. І дорога річ мертвим вантажем лежить у шафі як спонтанна покупка… Катерина Стефанишин свого роду психологиня-стилістка. Перш ніж дати тобі поради, що варто одягати, а що не варто, говорить з людиною, вивчає її сторінки у соцмережі, визначає архетип — і лише потім формує стиль. Катерина до цього прийшла поступово: покинула роботу геодезиста і після кількарічної практики наважилась змінити фах і створила свій власний творчий простір. Про архетипи, стиль і не тільки ми розпитали Катерину у її творчому просторі «Балкон».
— Що ж таке архетип?
— Образи в нашій голові підсвідомо складаються з колективного несвідомого. Саме Юнг (швейцарський психоаналітик, психолог. — Авт.) ввів поняття архетипу. Коли говоримо «воїн», у нас підтягується відповідна сюжетна лінія, зовнішній вигляд, характеристика. Це борець, переможець, лавровий вінок, медалі, погони, стрій… Змісти підтягуються до слова, і вони зазвичай є однаковими у цілому світі. Ми спираємось на казки, історії, фільми, вся інформація «стягується» в образи. Ці прообрази і є архетипами.
— Марк і Пірс (американський психолог та маркетолог. — Авт.) вивели систему 12 архетипів. Проаналізуйте кожен з них.
— Перший архетип — це дитина: віра в чудо. В одязі це відображається як речі з кишеньками, з простого матеріалу, щоб нічого не тиснуло. Часто за поведінкою — це перекладання обов’язків на когось: маму, керівника…
— Хто з відомих особистостей відповідає цьому архетипу?
— Якщо брати президента Зеленського, у нього поєднання двох архетипів — «паяца» і «дитини»: присутній сарказм і дитячість, бо несе у собі емоцію «все буде класно».
Архетип «друзяка» — це «кежуал"-одяг, вуличний стиль, його найбільше бачимо на вулицях. Це люди, яких зустрічаєш і одразу хочеш обійняти, вони скорочують дистанцію. Однак такий архетип має мінус, бо на вулиці зливається з іншими людьми, не виділяється. Сюди можна віднести всіх американських зірок, які ховаються від папараці.
Наступний архетип — «воїн». Це люди, які люблять шкіру, метал, берці, військові елементи. Коли дивишся на таку людину, бачиш її стержень, її концентровану енергію. Ці люди готові до боротьби у будь-яку секунду. Та часто ці внутрішні герої вигоряють, бо забувають відпочивати. Люблять винагороди за вчинки, похвалу.
«Опікун» — уже саме слово розповідає про цей архетип. Цим людям притаманний альтруїзм, вони мають професію, яка допомагає людям: психологи, лікарі, працівники банківської сфери… В одязі це англійський стиль: ніякого оголеного тіла, аби не відволікати увагу. Це так званий офісний стиль, блузи, піджаки, або уніформа.
«Шукач» — людина, яка не може всидіти на місці. Шукачі не вміють заробляти гроші, їм цікаво відкрити щось нове, а далі думати, куди і кому ті знання передати. Це важлива місія, і її не можна принижувати у собі. «Шукач» — образ Індіани Джонса, стиль «бохо», натуральні кольори. Сумки — це величезні торби чи рюкзаки, в яких є все для пошуку незвіданого.
«Бунтівник» — це архетип наших революціонерів. «Бунтівник» є в кожному з нас. Зазвичай це вихід із зони комфорту. В одязі — це рвані джинси, метал, те, що максимально привертає увагу.
— А як щодо модних тенденцій, трендів, коли стилісти кажуть, що ось це мусить бути в кожній шафі?
— Я це називаю соціальним тиском, під який ми потрапляємо. Коли хочемо бути індивідуальними, виділятись, але водночас бути у групі.
— Як працюєте ви? Ведете клієнта за руку по масмаркетах чи пропонуєте унікальні речі?
— Моє завдання — побачити у людині унікальне поєднання її характеру, душі, завдань «на зараз»… Допомагаю людині побачити себе у дзеркалі справжню, бо інколи є купа ілюзій, накладених соціальним тиском. А далі шукаємо одяг, який може її протранслювати. Ми шукаємо себе, щоб знайти «своїх», бо належність до групи — одна з базових потреб. Особливо жінки йдуть за модою, щоби бути прийнятими.
Після «бунтівника» приходить «естет», або «люблячий». Це світло у нас. Уся «б'юті"-сфера — архетип «естета». В одязі відображається червоними, рожевими кольорами, шкала від ніжності до пристрасті — від Кармен до мрійливої дівчинки.
Після «естета» — «творець». Це люди, які люблять світ, хочуть лишити після себе слід, так би мовити, уподібнення до Бога. Творці — трудоголіки, вони так занурюються у процес, що забувають їсти. Близькі люди біля них зазвичай страждають.
— Чи правильно я розумію, що консультацію у вас можна порівняти з сеансом у психолога?
— Щось схоже. Я люблю сенс і допомагаю знайти це в людині.
Далі архетип «правитель» — це костюми, статусність. Правитель завжди в епіцентрі. Це про владу і про відповідальність. Це люди, до яких все стікається, не лише гроші чи слава, а й негатив і претензії…
— У мене одразу образ Порошенка в уяві…
— У нього змішаний архетип — «правителя» із «опікуном». Це батьківський тип, і візуально він із цим збігається. Від нього не йшли войовничі гасла, коли він говорить, це сприймається по-батьківськи. Якби його одягали у військову форму, ми все одно його б сприймали як тата, а не воїна, який веде у бій.
— Чому ж тоді Порошенку не довірили далі бути президентом?
— Бо вимоги від суспільства були інші. Воно втомилось від революції, загроза минула, і спрацювала інша річ: коли відходимо від стресу — впадаємо у «дитинство».
— Після «дитинства» чого затребує суспільство?
— Це може бути архетип «опікуна», або «мудреця"-експерта, які тверезо оцінюють ситуацію і розуміють, що треба розгрібати наслідки оцих веселощів.
Наступний архетип — «маг», або «чарівник». Це такий собі сірий кардинал. Маг виходить з процесу і спостерігає ззовні. Зазвичай це тонкочутливі люди, які багато уваги звертають на символізм, дрібниці. Одяг у цього архетипу закритий, це можуть бути якісь плащі або щось таке, що не привертає уваги.
Ще є архетип «мудрець» — експерти у своїй галузі, люди, які копають у глибину, аналізують. Із мінусів — це холодний суддя, який може точково ранити. Шерлок Холмс — мудрець, у нього одяг теж продуманий, зібраний, нічого зайвого. Це вишуканий одяг з дорогих матеріалів, але він не яскравий.
— Стів Джобс — «дитина» чи «мудрець»?
— Світ Джобс на початку своєї кар’єри ходив тільки в костюмах. Це був архетип «правителя». Зміг збудувати таку структуру тільки через «правителя». Потім перейшов у «мудреця». Якщо подивитись на його гардероб — гольфи прості, але якісні. Чому «мудреці» спрощують одяг? Щоб не витрачати свого дорогоцінного ресурсу та енергії на ці дрібниці. Але беруть дорогий матеріал, хороші бренди.
Заключний архетип — «паяц», або «джокер» — ця людина завершує спіраль архетипів. Наше життя — це послідовність грабель: успіху, падінь, помилок, болю, радощів, досвіду. Оця здатність посміятись, прийняти все, що відбувалось, як досвід, взяти найцінніше і піти з тим далі в розвиток — це вміння, яке полегшує життя. Поранити чи зачепити таку людину майже неможливо, у неї завжди є частка сарказму.
— Скільки коштує ваша консультація?
— У мене є різні послуги: шопінг, розбір архетипів, консультація онлайн: добір і розбір гардеробу. Я навіть пересилала одяг українського виробника в Америку для своєї клієнтки… Комплексна послуга — 100 євро: ми розбираємо позиціонування у соціальній мережі, підбираємо одяг у магазині. Є супровід упродовж місяця, ця сума обговорюється індивідуально.