Безпека – понад усе!
Як поводитись на кризі: поради "Доброго господаря"
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426056/evbosh2zq4w5yx5qz1vn.jpg)
Перші морози, перша крига на водоймах, перші виходи на лід, перші клювання і перша риба, що тріпоче на льоду! Яка це чудова і довгоочікувана музика душі для любителів зимової риболовлі! Проте у поривах захоплення, намаганнях якомога швидше насолодитися неповторними емоціями рибалки часто забувають про небезпеки, які чатують на них на першому льоду, нехтують правилами безпеки поведінки на льоду під час зимової рибалки. І це може призвести до трагічних випадків, як сталося 5 грудня у Старичах, що поблизу Яворова на Львівщині, коли під час риболовлі потонули двоє чоловіків. Адже жодне задоволення, ніякий улов не варті людського життя, зберегти яке якраз і допомагає дотримання цих правил.
Перед тим, як ступити на крижане дзеркало:
- Визначте усіма можливими способами товщину льодового покриву на водоймі. Проте ніколи не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Міцність льоду краще перевіряти за допомогою пешні або палиці. Якщо після першого удару на поверхні з’являється вода, виходити на лід категорично забороняється.
- Пам’ятайте, лід завжди тонкий і ламається поблизу кущів, сухої трави, під товстим шаром снігу, у місцях, де водорості вмерзли у лід. Надзвичайно крихкий лід поблизу місць, де підприємства скидають у річку теплі відпрацьовані води.
- Лід дуже небезпечний і ламкий поблизу місць, де є швидка течія або струмок впадає у річку, де із дна б’є джерело.
- Під час пересування по льоду потрібно бути обережним, слід уважно стежити за його поверхнею, обходити підозрілі та небезпечні місця.
- Щоб уберегтися від неприємної ситуації на льоду, ніколи не виходьте на риболовлю у нічний час та при температурі повітря вище 0 градусів за Цельсієм.
- Пам’ятайте: людина, яка заздалегідь продумала свої дії та належно підготувалася до походу на крижану водойму, буде у безпеці і не наражатиме інших на неприємності.
Безпечний лід (при температурі повітря нижче 00С):
- для одного пішохода — лід синюватого або зеленуватого відтінку товщиною не менше 5−7 см;
- лід блакитного кольору — найміцніший;
- сірий — міцність удвічі менша;
- для груп людей (масові переправи пішки) — товщиною не менше 15 см;
- при масовому катанні на ковзанах — 25 см;
Хто стає жертвами зимової риболовлі. Як свідчить багаторічна статистика, переважна більшість потерпілих на льоду були нетверезими і забули, що саме це уповільнює сприйняття небезпеки.
Інша основна причина — ненадійність криги. Нехтування основними ознаками товщини льодового покриву і неконтрольоване ступання на лід неминуче веде до нещасного випадку.
Вирушаючи на перший лід:
- Надягніть рятувальний жилет.
- Обов’язково візьміть із собою мобільний телефон, щоб можна було підтримати зв’язок у разі потреби.
- Майте при собі якийсь гострий предмет (існують спеціальні рибальські шила, які на мотузці чи гумці пропускають через рукави одягу; або ж можна скористатися великим цвяхом чи ножем), щоб допомогти собі зачепитися за кригу у разі провалу під лід.
- Майте під рукою 15−20 метровий шнур (з одного боку з петлею, з іншого — з приєднаним важкуватим предметом) — при наданні допомоги він дуже знадобиться.
- Подбайте, щоб поруч з ополонкою завжди була якась дошка чи міцна гілка — з її допомогою можна втриматися на поверхні води і не піти під лід.
- Переміщуючись через лід, будьте готові у будь-який момент звільнитися від зайвого вантажу.
Правила безпеки:
- не стрибайте, не бігайте по кризі;
- думайте насамперед про безпеку, а не про улов;
- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, навіть якщо риба там добре клює;
- не пробивайте поруч багато ополонок (відстань між ними має бути 8−10 метрів);
- не збирайтеся великими групами на одному місці;
- не пробивайте ополонок на переправах;
- завжди майте під рукою спорядження, яке може стати у пригоді взимку на льоду;
- якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні ознаки — негайно, але повільно повертайтеся на берег.
Якщо ви або хтось опинились у воді:
На зимову рибалку слід ходити з друзями чи знайомими, бо наодинці із зимовою водоймою залишатися дуже небезпечно. Усіх трагедій передбачити неможливо. Тому поради щодо порятунку людей із крижаної пастки не будуть зайвими ні для кого.
Якщо ви опинилися самі і провалилися на льоду річки або озера, не треба панікувати, слід діяти рішуче:
- необхідно широко розкинути руки на краї пролому та утримуватися від занурення у воду з головою;
- намагайтеся обережно дотягнутися до якогось предмета, що допоможе вам втриматися чи вибратися на поверхню;
- вибирайтеся на лід без різких рухів, налягаючи на нього грудьми та по черзі витягуючи на поверхню ноги. Постарайтеся зайняти своїм тілом найбільшу площу на льоду;
- вибравшись із льодового пролому, необхідно відкотитися від нього, а потім повзти в той бік, звідки ви прийшли, адже там міцність льоду вже перевірена. Ні в якому випадку не можна швидко бігти до берега;
- ви успішно дісталися берега, тож якнайшвидше подбайте про те, щоб зігрітися.
Коли ви стали свідком того, як людина потрапила у біду, повідомте її, що йдете на допомогу, це її частково заспокоїть. Наближатися до ополонки необхідно тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. Підповзати до краю ополонки забороняється, інакше можна усім опинитися у воді. Потерпілому потрібно подати підручні засоби порятунку (мотузку або зв’язані між собою шарфи, ремені, канат, якусь дошку чи гілку) не ближче, ніж 4−5 метрів від пролому.
Витягаючи потерпілого, попросіть його, щоб він ногами допоміг вам його витягнути.
Від ополонки відповзайте і не підіймайтесь на ноги — інакше обоє опинитеся у воді.
Витягнувши потерпілу людину на берег, надайте першу допомогу, необхідну при охолодженні організму, викличте «швидку».