Тропічні рослини прижилися у Жовтих Водах
Ентузіастка вирощує пасифлору інкарнату, що дає плоди (маракока), схожі на маракую
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425260/29601186e3f54be80b47836f3f5dbee0.jpg)
Сьогодні вже нікого не здивуєш інжиром, хурмою чи гранатом, які прижилися на обійсті. Ці культури ще 10 років тому були дивиною і траплялися тільки у садах справжніх експериментаторів. Минуло небагато часу, і вони «прописалися» на присадибних ділянках не лише професіоналів, а й аматорів.
Аналогічна ситуація і з тропіканкою пасифлорою (страстоцвітом), котра все активніше завойовує увагу українських поціновувачів. Серед таких — жителька міста Жовті Води Наталія Андрейшина.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/marakuia.jpg)
Ентузіастка вирощує пасифлору інкарнату, що дає плоди (маракока), схожі на маракую. В її колекції два сорти — Кароліна та Мірабелла, виведені українським селекціонером Ігорем Льняним. Ліани ростуть просто неба і потребують шпалер. У Наталії Борисівни ці конструкції заввишки 2,5−3 м. Чужоземна гостя може зимувати на вулиці за мінімального укриття. Проте господиня перед заморозками (наприкінці листопада) зрізує верхні частини рослин, викопує кореневища, заносить до погреба й присипає вологим ґрунтом.
У лютому дбайлива жінка ділить коріння на шматочки по 6−7 см та пророщує в агроперліті (або моху) біля теплої батареї. Коли з’являться сходи, екземпляри слід пересадити у півлітрові стаканчики, наповнені сумішшю торфу, перегною, агроперліту і землі.
Розсаду пані Наталія переселяє на ділянку першої половини травня, після встановлення стійкого тепла. Цьогоріч кілька паростків з’їли слимаки. До речі, ці шкідники здатні знищити всю зелень пасифлори. Тому міжряддя варто посипати отруйними препаратами. Подальший догляд передбачає поливи й підживлення. Найкраще підійде курячий послід. Оскільки його важко придбати, то садівниця скроплює листя бурштиновою кислотою.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/marakuia_2.png)
Інший метод розмноження — насіннєвий. Однак тоді не завжди зберігаються материнські ознаки. Попередньо репродуктивному матеріалу необхідна скарифікація (пошкодження зовнішньої оболонки).
Хоча пасифлора — виходець із тропіків, однак спеки не любить. Головне, щоб вона встигла відцвісти до настання аномально високих температур (якщо стовпчик термометра пройде позначку +32оС, зав’язі гинуть). Це перехреснозапильна рослина, тому для хороших урожаїв не обійтися без сусідів.
Плоди інкарнати досягають стиглості за два місяці. Нинішнього сезону, через холодну весну, процес дозрівання затягнувся, й останні маракоки Наталія Андрейшина зібрала 30 жовтня. Їх можна дозарювати, розклавши поряд із яблуками, які пришвидшують процес.
Перші фрукти були готові до споживання на початку вересня. Вони солодкі, з карамельним присмаком, нотками грейпфрута або дині (залежно від сорту), легкою кислинкою біля кісточок.
Найсмачніша маракока з морозивом. Цей тропічний фрукт дуже сподобався сину Наталії Борисівни — Тимуру, а ось донечка Ярослава ще не оцінила новинку.
Є в колекції експериментаторки цікаві види пасифлори. Зокрема, фоетіду можна вирощувати не лише на ділянці, а й на балконі. Запилювачів не потрібно. Плоди жовті, розміром як крупна черешня, поєднують смак дині, банана та персика.
Самозапильна і пасифлора тукуманенсис. Фрукти зелені, завбільшки наче слива, смачні.
Церулея — декоративна, з гарними квітками. Вона успішно виконує роль запилювача для інкарнати.
Наталія Андрейшина — гідний приклад того, що за бажання навіть тропічну рослину реально призвичаїти до нашого клімату. Тож сім’я охоче ласує екзотичними плодами, які нічим не поступаються заморським.
Оксана Бервін для газети «Добрий господар»