Урожай у комору, сезонні овочі - до столу
Наші бабусі постійно готували страви з червоного буряка, селери, пастернаку, ріпи, редьки, брукви. Сучасне покоління часто залишає ці сезонні овочі без уваги — і даремно
Урожай цих коренеплодів збирають до пізньої осені і зберігають цілу зиму, а значить — зараз саме час налягати на сезонні овочі, дуже корисні і багаті вітамінами.
Червоний буряк. Цілющі властивості, якими славиться буряк, забезпечуються завдяки великій кількості у ньому поживних речовин, вітамінів і мінералів.
Ще 2,5 тисячі років тому Гіппократ включав цей овоч у список лікарських рослин. Квашеним буряком предки успішно лікували інфекційні захворювання, лихоманки, шкірні запалення і багато іншого. У XVI столітті Парацельс першим почав лікувати буряком захворювання крові (у тому числі залізодефіцитну анемію).
Буряк — джерело каротиноїдів, лютеїну і флавоноїдів. Він багатий на клітковину, вітамін С, магній, залізо, мідь і фосфор. А за вмістом йоду, необхідного кожному з нас для фізичного і розумового розвитку, буряк поступається лише морській капусті.
Також в цьому овочі безліч вітамінів групи В і антиоксидантів (каротин, аскорбінова кислота), що борються зі старінням.
Є у ньому і вітамін Р, який ще називають вітаміном молодості за те, що він повертає еластичність кровоносним судинам. Може похвалитися буряк і рідкісним вітаміном U, що має протиалергічні властивості і сприяє кращій роботі шлунка. Також коренеплід багатий на мінерали (калій, магній, мідь, цинк, кремній, бор).
Буряк цілющий в будь-якому вигляді. Варений, він має хорошу проносну і сечогінну дію, зв’язує і виводить з організму солі важких металів.
За хронічних запорів, порушеннях травлення і хвороб печінки корисно вживати його у відвареному вигляді натщесерце по 100−150 г на день.
Крім того, буряк розчиняє відкладення кальцію в кровоносних судинах, що полегшує роботу серця і мозку.
Буряк треба вживати жінкам, які планують вагітність, а також у період вагітності. Він є джерелом фолієвої кислоти.
Цей овоч містить значну кількість вуглеводів, які забезпечують організм енергією і сприяють більшій витривалості.
Наявність в буряках бета-каротину (вітаміну А) запобігає такому віковому захворюванню очей, як катаракта.
Флавоноїди і вітамін С допомагають підтримувати здоровими тканини капілярів.
Низький рівень калію в організмі збільшує ризик інсульту. У цьому випадку рекомендується багатий на калій буряк.
Наявність в буряковому соку бору сприяє виробленню статевих гормонів.
Селера. Корисні властивості селери важко переоцінити, як і важко їх полічити, але базуються вони на унікальному складі цього овоча.
Селера багата на вітаміни групи В, А, Е, С, К, мінеральні солі натрію, калію, кальцію, магнію, фосфору, заліза і йоду, кислоти фолієву, аскорбінову, щавлеву, хлорогенову, білок і ефірні олії.
Селеру здавна використовували як лікарську рослину. За регулярного вживання цей овоч справляє загальнозміцнювальну, очищувальну і омолоджувальну дію на організм.
Наші предки, розводячи сік селери водою або оцтом, застосовували його як протиблювотний засіб. У працях Авіценни зазначено, що для шлунка саме селера є найбільш корисним овочем, який допомагає роботі товстого кишечнику, нирок, сечового міхура.
Розпарені коренеплоди селери прикладали до обморожених ділянок, а олією — лікували шлункові хвороби.
Корінь селери має комплексний вплив на травну систему. Коренеплоди і зелень селери входять до складу лікувально-дієтичного харчування у випадках виразкової хвороби шлунка, гастритів і хронічних колітів. Стимулює вироблення шлункового соку і запобігає гнильним процесам у кишечнику.
Селеру включають у раціон хворих на цукровий діабет, а її здатність поліпшувати водно-сольовий обмін також особливо важлива для людей старшого віку.
Селера сприяє посиленню діурезу і виведенню шлаків, вона корисна за надмірного збудження і втомлюваності.
Селеру і страви з неї рекомендують у випадках гіпертонії, захворювання нирок і сечостатевої системи, ревматизму, надмірної ваги й ожиріння. Вона позитивно діє на нервову систему, сприяє зміцненню імунної системи і запобігає виникненню інфекційних недуг.
Сік селери нормалізує обмін речовин, має сечогінну, проносну і загальнозміцнювальну дії.
Корінь селери вважається афродизіаком, тому страви з нього рекомендують як засіб для посилення потенції.
Завдяки низькому вмісту фенілаланіну селеру призначають дітям, які хворіють на фенілкетонурію, його також додають в раціон харчування дітей для профілактики гіповітамінозів.
На думку дієтологів, селера сприяє схудненню завдяки своїй низькокалорійності та здатності нормалізувати обмін речовин. Вона дає організму енергію, хоча калорійність її - лише 18 Ккал у 100 г продукту. Тому її можна назвати овочем з «негативною калорійністю», оскільки на його засвоєння витрачається більше калорій, ніж надходить в організм.
Пастернак. Давньогрецький лікар Діоскорид першим почав використовувати пастернак з лікувальною метою — як сечогінний засіб. У середні віки діапазон застосування цієї рослини істотно розширився — його використовували як афродизіак, для підвищення апетиту, а також як протикашльовий і болезаспокійливий засіб.
Корисні властивості пастернаку обумовлені хімічним складом кореня та інших частин рослини. Завдяки наявності деяких речовин він здавна використовувався в народній медицині і домашній косметології.
Настій і відвар коренеплодів пастернаку п’ють для того, щоб пом’якшити кашель і посилити виділення мокротиння, а також за водянки і як болезаспокійливий засіб у разі шлункових і печінкових кольок.
Водний настій пастернаку з додаванням цукру використовують для нормалізації апетиту і як тонізуючий засіб у відновний період після важких захворювань.
В офіційній медицині пастернак знаходить застосування завдяки своїм профілактичним і лікувально-дієтичним властивостям. Він збуджує апетит, стимулює діяльність залоз внутрішньої секреції і покращує роботу травної системи, нормалізує обмін речовин, зміцнює стінки капілярних судин, а також має тонізуючу, сечогінну, бактерицидну, болезаспокійливу і відхаркувальну дію. Пастернак використовують у дієтичному харчуванні у випадках жовчнокам’яної і сечокам’яної хвороб, подагри, у період відновлення після важких захворювань, проти розладів нервової системи, туберкульозу, пневмонії, бронхіту, а також для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань.
Ріпа — героїня дитячої казки — до появи у наших краях картоплі була одним з головних овочів в раціоні наших предків, з неї готували найрізноманітніші страви. А мазі і настоянки з ріпи використовували практично від усіх хвороб.
Користь ріпи величезна, цей овоч містить вітаміни А, В, РР, С, глюкозу, кальцій, сірку, магній, залізо, марганець, йод і натрій.
Ріпа покращує засвоєння їжі, виводить токсини з організму, клітковина ріпи найлегше засвоюється. Цей сезонний овоч має сечогінну, протизапальну, знеболювальну, ранозагоювальну властивості. Крім того, ріпа зміцнює імунітет, це незамінний засіб у випадках бронхіту, різних інфекцій, хвороб нирок і сечового міхура. Тим, хто піклується про здоров’я волосся, зубів і нігтів, теж потрібно налягати на цей коренеплід. Якщо ви мрієте про струнку фігуру — частіше включайте в раціон ріпу. Корисних речовин у ній багато, а калорій, навпаки — дуже мало.
Редька — справжній цілющий овоч, в її коренеплодах міститься велика кількість вітамінів В, С, мінеральних речовин, органічних кислот, ефірних олій і глікозидів. За вмістом солей калію редька випереджає будь-який інший овоч, у її складі також багато натрію, кальцію, магнію, сірки, заліза, йоду і фосфору. Вона містить і фітонциди, завдяки яким у редьки такий специфічний смак, до речі, саме вони захищають нас від вірусів. Налягайте на редьку в сезон грипу — і хворіти точно не будете.
Редька перешкоджає розвитку атеросклерозу, покращує роботу кишечнику, знімає набряки, допомагає у разі недокрів'я, лікує застуду. Цей коренеплід називають санітаром шлунка — солі калію, якими так багата редька, виводять токсини з організму.
Сік з чорної редьки — незамінний засіб від застуд, бронхітів і сухого кашлю.
Бруква — гібрид ріпи і капусти, за формою і кольором нагадує цукровий буряк, незаслужено забутий нами. М’якоть брукви солодкувата без гірчинки, властивої ріпі. Цей коренеплід багатий на вітаміни А, В, С, натрій, калій, фосфор, залізо і кальцій, в брукві багато клітковини і вуглеводів. Корисні властивості цього овоча не втрачаються у процесі зберігання і варіння.
Завдяки великій кількості калію бруква корисна для сердечників, кальцій зміцнює кістки і зуби. Бруква має сечогінну і послаблювальну дії. Скибочку сирої брукви корисно з'їдати перед обідом, оскільки вона має жовчогінну дію, нормалізує роботу шлунка і кишечнику.
Корисна ріпа у випадках хронічних захворювань дихальних шляхів, оскільки розріджує мокротиння та полегшує кашель.
Фітонциди, яких багато в соку брукви, мають протимікробний ефект, тому це чудовий засіб у випадках опіків і гнійних захворювань шкіри.
Фенхель ще називають «аптечним кропом», адже його використовують не тільки в кулінарії, а й у фармацевтиці. Користь фенхелю неоціненна, він має величезний спектр цілющих властивостей, сприятливо впливає на організм.
За зовнішніми ознаками фенхель дуже схожий на кріп, а смаковими якостями і ароматом нагадує аніс, відрізняючись від останнього солодшим смаком. У їжу вживають фактично всі частини рослини — зелень, стовбур, цибулину і навіть насіння. Свіжа зелень фенхелю (пір'їсті листочки і стебла) має дуже приємний злегка солодкуватий освіжаючий смак. Разом з цибулинами її додають у супи, салати та інші страви. Висушене насіння і стебла використовують як приправу, додають у хлібобулочні та кондитерські вироби, соуси, м’ясні та рибні страви, для консервування овочів. А ефірну олію, яку отримують з насіння фенхелю, застосовують в кулінарії, парфумерії та косметології.
Фенхель містить низку необхідних організму вітамінів, мікро- і макроелементів. Це вітаміни групи В (В1, В2, В3, В5, В6, В9), А і С, кальцій, натрій, селен, натрій, залізо тощо.
100 г насіння фенхелю містить 90 г води, 0,1 г жирів, 1,1 г білків, 4 г вуглеводів, 3,1 г клітковини.
Енергетична цінність фенхелю — лише 30 кКал на 100 г продукту. Це ідеальна дієтична їжа, корисні властивості якої дозволяють не тільки зберегти фігуру, а й позбавити організм багатьох недуг.
Фенхель має протизапальну, ранозагоювальну, бактерицидну, глистогінну, сечогінну, спазмолітичну і відхаркувальну дії.
Це ефективний антиоксидант, він допомагає запобігти передчасному старінню.
Фенхель нормалізує роботу травної системи і допомагає від діареї, метеоризму і запорів.
Його часто використовують для приготування чаю немовлятам — він зміцнює дитячу нервову та імунну системи, усуває кишкові кольки і метеоризм. До складу фенхелю входить інулін, що забезпечує нормальну роботу кишкового тракту новонародженої дитини. А кальцій, який також міститься в овочі, сприяє формуванню та розвитку кісткової системи. Чай з фенхелем дозволяється давати дітям з чотиримісячного віку.
Чай з плодами фенхелю корисний не тільки дітям. Його можна пити і дорослим для усунення спазмів у кишечнику, лікування запальних процесів верхніх дихальних шляхів, як ефективний жарознижувальний засіб. Корисний такий чай і у випадках різних отруєнь, для виведення шлаків і токсинів з організму і навіть як профілактичний засіб проти онкологічних хвороб.
Завдяки своїм відхаркувальним, бактерицидним і противірусним властивостям, «аптечний кріп» полегшує лікування туберкульозу легенів, бронхіту, бронхіальної астми та гепатитів.
Фенхель допомагає впоратися з такими захворюваннями, як стоматит, фарингіт, запальні процеси в нирках, сечовому міхурі. Додавання в раціон фенхелю заспокоює нервову систему, усуває нервозність і почуття страху.
Фенхель рекомендують у випадках затримки менструацій і збоїв циклу. Під час вагітності та лактації не варто ним зловживати, але вживання фенхелю в невеликих кількостях пригнічує напади нудоти у вагітних і покращує утворення молока у матерів, що годують грудьми.
Фенхель рекомендують додавати в їжу тим, хто хоче схуднути. Вживання фенхелю пригнічує відчуття голоду та діє як сечогінне, а отже, виводить зайву рідину з організму. Фенхель активізує обмін речовин, м’яко очищає організм, додає енергії і знижує апетит. Регулярне вживання спеції нормалізує роботу підшлункової залози, сприяє кращому засвоєнню білків, жирів, цукрів, нормалізуючи вагу тіла. Щоб позбутися відчуття голоду, досить просто пожувати насіння фенхелю.
Щодо фенхелю, то він майже не має протипоказань, крім випадків індивідуального несприйняття. У великих кількостях фенхель не рекомендується вживати вагітним жінкам, а також людям, які хворіють на епілепсію і діарею.
Підготувала Галина Вербицька.