Нестача кальцію спричиняє важкі ураження дитячого організму
Малюкові для нормального росту і розвитку необхідне повноцінне харчування, в якому враховані його потреби в жирах, білках і вуглеводах у певний період життя
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/422766/rahit.jpg)
Найпоширенішим дефіцитом у дітей на першому році життя є гіпокальціємія. Нестача кальцію в організмі малюка може призвести до важких уражень — спонтанні переломи, судоми, затримка розвитку кісткової і нервової систем.
Щоб рівень кальцію в організмі дитини залишався достатнім, у щоденному раціоні малюка має бути присутнім даний мікроелемент у дозі 500−1000 мг. Дітки на грудному вигодовуванні отримують його з материнським молоком, тому годувальниці слід добре харчуватися і додатково отримувати вітамінно-мінеральні комплекси упродовж періоду лактації. Критичне зниження рівня кальцію в крові спричиняє рахіт і його ускладнення.
На першому році життя дефіцит кальцію у дітей розвивається не лише при недостатньому його надходженні в організм, а й при нестачі вітаміну D3, який бере участь у засвоєнні мікроелемента. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, кожна дитина грудного віку, що харчується материнським молоком, в осінньо-зимовий період зобов’язана додатково отримувати водорозчинну форму вітаміну D3. У весняно-літній час він синтезується в організмі малюка самостійно під впливом сонячних променів, тому додаткове його введення призводить до гіпервітамінозу, що набагато гірше, аніж нестача вітаміну.
У дітей старшого віку гіпокальціємію можуть спровокувати захворювання травного тракту (гастрити, коліти і т. ін), прийом лікарських препаратів, що порушують всмоктування речовин у шлунково-кишковому тракті (антациди, сорбенти).Аліментарним шляхом неможливо створити надлишок кальцію, а от додаткове надходження мікроелемента в готовій таблетованій формі дуже часто призводить до накопичення солей кальцію в нирках.
У маленьких дітей, які ще не здатні самостійно пересуватися, запідозрити нестачу кальцію може тільки лікар. Якщо дефіцит кальцію спостерігається в процесі розвитку вигинів хребта і ходьби, то у малюка формується викривлення кісток кінцівок, порушується постава. У більш старшому віці гіпокальціємія спричиняє підвищену ламкість кісток, розшарування нігтів, тріщини в куточках рота, судоми, анемії, підвищену рухливість суглобів.
Недостатнє надходження в організм даного мікроелемента чи порушене його всмоктування в кишечнику в дитячому віці призводить до розвитку рахіту. Існує кілька стадій захворювання, кожна з яких має свої прояви. На ранній стадії рахіту у малюка з’являються всі симптоми нестачі кальцію — гіпергідроз шкіри (підвищена пітливість), гіперзбудливість (здригання), скочування волосся внаслідок тертя голівки до подушки. На даному етапі розвитку захворювання кісткових деформацій не спостерігається, що, своєю чергою, провокує відсутність адекватної терапії і призводить до прогресування рахіту. Відтак хвороба переходить у стадію розвитку, про що свідчать диспепсичні симптоми (блювання, поганий апетит, розлад шлунка) і кісткові зміни. Також знижується м’язовий тонус передньої черевної стінки.
Ігнорування проблеми батьками може призвести до інвалідності дитини, затримки її фізичного і психічного розвитку. Частими наслідками перенесеного важкого рахіту в дитячому віці є:
- груба деформація хребта або нижніх кінцівок;
- баштовий череп, різко виражені тім’яні або лобові горби;
- неправильний прикус;
- викривлення ніг, що заважає нормальній ходьбі;
- деформація грудини, що перешкоджає нормальній роботі легенів і серця;
- плоский таз, що не дозволяє жінкам повноцінно виносити малюка і самостійно його народити;
- порушення зору (короткозорість).
У дітей дошкільного та шкільного віку дефіцит кальцію проявляється у вигляді частих переломів, гіперрухливості суглобів, тривалої анемії.
З появою перших ознак рахіту або судомних посмикувань необхідно терміново звернутися до лікаря. Подібні стани вимагають додаткового медичного обстеження і обов’язкової корекції.
Профілактика рахіту у малюків повинна починатися ще внутрішньоутробно. Кожна вагітна жінка з 28−32 тижня вагітності упродовж 6−8 тижнів повинна отримувати щодня вітамін D3. Після народження здорові діти також повинні приймати вітамін D3 у профілактичній дозі (починаючи з 2 місяців і до 3 років).
Для профілактики і в процесі лікування рахіту необхідно відкоригувати раціон як матері-годувальниці, так і її малюка після введення прикорму. У харчування дитини обов’язково повинні входити кисломолочні продукти (тверді сири, сир, йогурт, незбиране молоко), сухофрукти, молочний шоколад (за віком). Високий вміст природного вітаміну D є у вершковому маслі, яловичій печінці, яєчному жовтку. При лікуванні рахіту не варто забувати про підвищення м’язового тонусу і нормалізацію роботи кишечника. У цей період дітям призначають різні види ванн, прогулянки на свіжому повітрі, лікувальну фізкультуру і масаж. Кращому засвоєнню кальцію сприяє вживання риб’ячого жиру.
Наголошую: лікування гіпокальціємії повинно відбуватися під наглядом лікаря! Самостійне добирання доз медикаментів може призвести до серйозних проблем: від закрепів до важкої ниркової недостатності.
Софія Король, педіатр, лікар вищої категорії для газети «Добре здоров'я»