Прогноз – 9 тисяч випадків Covid щодоби! Українські лікарні не витримають
Захворюваність зростає у цілому світі. Із держав першим повторно запровадив карантинний локдаун Ізраїль, а зі столиць – іспанський Мадрид
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/421783/karantyn1.jpg)
Темпи зростання захворюваності на Covid-19 в Україні — шалені. Практично щодня наша країна б'є рекорди за кількістю виявлених випадків. Серед європейських країн ми за цим показником — п'яті (після Іспанії, Франції, Італії та Німеччини), у Центральній і Східній Європі — перші. У світі Україна на 25-му місці (зі 188 країн, де зафіксовані випадки ковіду). І це ще не почався холодний сезон, коли імунітет у людей знижений, а більшість часу вони проводять у закритих приміщеннях…
Офіційна статистика може не відображати реальної картини захворюваності. Як пишуть українці у популярній соцмережі Facebook, у деяких областях (особливо по селах) люди хворіють масово.
Діагнозу їм ніхто не ставить. Лікуються парацетамолом…
Згідно з новим наказом, на безкоштовний ПЛР-тест сімейні лікарі скеровують лише тих пацієнтів, у яких вже є пневмонія, або контактних осіб з наявними респіраторними симптомами. Але у деяких хворих ковід може мати безсимптомний перебіг (при цьому вони активно заражають оточення), а «ковідну» пневмонію може виявити лише КТ легень. Черги на це обстеження в обласних центрах, до яких ще треба якось добратися, сягають 6−8 діб, і, звісно ж, пацієнти оплачують його з власної кишені. Але не у кожного є зайві 2000 гривень, аби переконатися, що у його легенях не розвинувся запальний процес.
Іспит із тестуванням на коронавірусну інфекцію — повністю провалений. За кількістю проведених тестувань на 1 млн населення Україна перебуває на передостанньому, 45-му місці в Європі. А якщо немає підтвердженого діагнозу, то й немає хворих. Недарма у серпні коефіцієнт виявлення був виключений з критеріїв визначення карантинних зон.
Щоб зрозуміти, чому Україна впевнено наближається до Covid-катастрофи, не потрібно навіть мати медичної освіти. Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», 6% опитаних українців ніколи не носять захисних масок у громадських місцях, а 21% одягають їх лише іноді. За даними досліджень ВООЗ, лише кожен четвертий українець регулярно миє руки, і лише кожен третій дотримується соціальної дистанції, коли «виходить у люди». Попри нагадування епідеміологів, що зараз — не час для гучних забав, 40% українців продовжують відвідувати масові заходи.
У Міністерстві охорони здоров’я України не виключають повернення до жорсткого карантину. «Локдаун — найкращий спосіб перервати ланцюг передачі інфекції», — зазначив на прес-брифінгу очільник відомства Максим Степанов. Розуміючи, що висловлює непопулярну думку, високопосадовець зауважив, що у МОЗ уже знайшли «баланс між економікою та протиепідемічними заходами, що дозволить не зупиняти економіки».
За прогнозом ВООЗ, який озвучив керівник офісу цієї організації в Україні Ярно Хабіхт в інтерв’ю «Суспільному», найближчими місяцями в Україні можуть фіксувати по 7−9 тисяч нових випадків захворювання на день. За статистикою, важкий перебіг захворювання має кожен п’ятий пацієнт із Covid-19. Тож якщо на день виявлятимуть по 9 тисяч хворих, медична система захлинеться, бо щодоби у лікарні доведеться класти по 1800 людей!
До такого виклику не готові навіть розвинуті країни зі сильною економікою та високим рівнем медицини. При цьому в українців й далі діагностуватимуть інфаркти та інсульти — за рівнем смертності від серцево-судинних захворювань ми залишаємося лідерами у Європі. Вони й далі потраплятимуть у ДТП — за показником кількості дорожньо-транспортних пригод ми також перші в Європі. Усі ці люди потребуватимуть госпіталізації та навченого медичного персоналу, який надасть їм фахову допомогу. А українські медики — на межі психологічного вигоряння. Як писав в одному з попередніх номерів «ВЗ», вони навіть не можуть домогтися обіцяних владою компенсацій за інфікування коронавірусом на робочому місці, що призвело до інвалідності чи смерті.
Якщо захворюваність повністю вийде з-під контролю (а ми — за крок до цього), владі доведеться вдатися до жорстких заходів, які боляче вдарять по її рейтингу. Проте, схоже, допоки в Україні триває виборча кампанія, на такий кардинальний крок не зважаться ні у Києві, ні на місцях. Ставки високі — можливість втриматися на своїх хлібних посадах або життя тисяч людей… Чиновники обирають свої крісла.
Із вересня захворюваність на ковід почала стрімко зростати у всіх країнах. Уряди змушені запроваджувати нові обмеження, одночасно ламаючи голови над тим, як остаточно не добити ослаблені тривалим локдауном економіки своїх країн. Зауважимо: епідемічний сезон у Північній півкулі щойно розпочався!
Ізраїль
Як інформує Deutsche Welle, в Ізраїлі через другу хвилю коронавірусу на два тижні ввели жорсткий карантин. Це — перша країна у світі, яка зважилася повторно оголосити локдаун. Відходити від свого дому можна не далі, ніж на 500 м. Водночас дозволяється їздити на роботу. Державний сектор частину співробітників переводить на дистанційну роботу. Приватний може працювати у звичному режимі — за умови, що діяльність підприємства не передбачає очного спілкування з клієнтами. Школи і торгові центри зачинені — працюють лише супермаркети та аптеки.
Ізраїльтяни від повторної суворої ізоляції, м’яко кажучи, не у захопленні, тож, аби уникнути подальшої критики влади, прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу доручив міністру фінансів розробити новий пакет допомоги бізнесу, який постраждав унаслідок запровадження жорсткого карантину. Перший, нагадаємо, тривав з березня по травень. За весь час пандемії у майже 9-мільйонному Ізраїлі було зафіксовано близько 280 тисяч випадків захворювання і трохи більше ніж 1800 смертей.
Польща
Серед країн Східної та Центральної Європи ця країна найкраще впоралася з першою хвилею коронавірусу. У червні Україна наздогнала свою сусідку за кількістю нових випадків захворювання і смертей від Covid-19, а вже у вересні — обігнала удвічі. Коли верстався цей номер «ВЗ», у Польщі було зафіксовано майже 105 тисяч випадків захворювання. Не впоралися з недугою трохи більше 2700 людей. Як повідомляють польські ЗМІ, влада країни розглядає можливість запровадження повторного локдауну.
Франція
У Парижі і трьох департаментах, що оточують французьку столицю, оголосили максимальний рівень тривоги. Як пише Le Figaro, захворюваність тут перевищує 250 осіб на 100 тисяч населення, а пацієнти з ковідом займають не менш ніж 30% ліжок у відділеннях інтенсивної терапії. З вівторка, 6 жовтня, у Парижі зачинилися всі бари. Ресторани і бістро мусять реєструвати всіх відвідувачів та закриватися до 22.00. Лекційні зали університетів можуть бути заповненими лише наполовину. Робота з дому, згідно з розпорядженням прем’єр-міністра, стає «пріоритетом як ніколи». За тиждень до того такі ж обмеження були запроваджені у Марселі — другому за величиною місті Франції.
У Франції на Covid-19 захворіло понад 675 тисяч людей. Померло — майже 32,5 тисячі.
Латвія
За повідомленням балтійського інтернет-порталу Delfi, Латвія зі середи, 7 жовтня, повертає «масковий» режим у громадському транспорті. Усі пасажири повинні мати на обличчі маску, яка повністю прикриває ніс і рот. Виняток зробили для дітей віком до 13 років, людей з психічними розладами та тих, які мають проблеми з координацією рухів. Одягати маску у громадському транспорті латвійцям доведеться до 6 листопада включно. Влада сподівається, що це дозволить стримати поширення інфекції, і тоді не доведеться вводити більш жорсткі обмеження. У Латвії з її майже 2-мільйонним населенням за весь час пандемії захворіло трохи більше ніж 2100 людей, з яких 40 померло.
Італія
Італійський уряд цього тижня анонсував нові карантинні обмеження, які діятимуть у країні, зокрема обмеження щодо масових зібрань і необхідність носити захисну маску — не лише у приміщеннях та громадському транспорті, а й на вулиці. За інформацією Politico, на сьогодні такі обмеження вже діють у п’яти регіонах з 20, у тому числі Римі та прилеглому до столиці регіоні Лаціо. Водночас міністр охорони здоров’я Роберто Сперанца запевнив, що новий карантин у масштабах цілої країни вводити не будуть, оскільки блокування призведе до фінансових витрат, яких Італія «не може собі дозволити».
Навесні саме Італія стала епіцентром коронавірусної хвороби в Європі. Там фіксувалася безпрецедентна смертність від Covid-19, проте у травні, коли захворюваність пішла на спад, обмеження почали поступово скасовувати. На ковід в Італії перехворіло понад 330 тисяч людей, з них більш як 36 тисяч не змогли побороти недуги.
Іспанія
Мадрид став першою європейською столицею, яка повернула карантин, — не такий жорсткий, як попередній, але також створює певні незручності для жителів столиці Іспанії та 9 її міст-супутників. Відтак під обмеження потрапляє 14% населення країни.
Як повідомляє Reuters, до 16 жовтня люди, які живуть в епіцентрі коронавірусної хвороби в Іспанії, не зможуть виїздити за межі своїх населених пунктів, за винятком окремих ситуацій (наприклад, якщо людина добирається туди на роботу чи везе дитину до школи). Заклади громадського харчування повинні зачинятися раніше. Зали можуть бути заповненими лише наполовину.
Весною в Іспанії діяв режим суворої ізоляції. Людям заборонялося виходити зі своїх домівок. Тож жителі столиці занепокоєні, що їх знову «ув'язнять» у чотирьох стінах, що завдасть жорсткого удару по економіці. Голова мадридського регіону Ізабель Діас Аюсо подала до суду апеляцію на рішення центрального уряду, звинувативши його у перевищенні своїх повноважень. Чиновниця підрахувала, що через нові заборони місцева економіка щотижня втрачатиме по 750 млн євро.
В Іспанії за весь період пандемії зафіксовано більш як 825 тисяч випадків захворювання. Померло майже 32,5 тисячі хворих.