«Коли Оксана була на другому місяці вагітності, лікарі сказали, що буде двійня. На третьому – що трійня»
Народившись передчасно, крихітки разом зі своєю мамою місяць провели у стінах Львівського обласного клінічного перинатального центру. Торік у медзакладі з’явилося на світ п’ятеро трійнят
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/418300/triyny.jpg)
«Нарешті я можу обійняти рідних мені людей — маму, чоловіка, свекруху», — всміхається Оксана Потоцька. Через карантинні обмеження жінка могла бачити свого коханого лише через вікно, а спілкуватися з близькими лише телефоном. Шість тижнів пані Оксана провела у стінах Львівського обласного клінічного перинатального центру. Два тижні «на підтримці», ще чотири — у палаті постінтенсивного догляду. Її донечки — Алінка, Вероніка і Каміла — передчасно з’явилися на світ на 32-му тижні вагітності, з вагою 1360, 1480 та 1650 г. За час перебування у медзакладі крихітки набрали по пів кілограма, тож їх у задовільному стані виписали додому.
«Пацієнтка поступила до нас у червні. Ми виявили, що плоди ростуть нерівномірно. Вони всі повинні мати приблизно однакову вагу, а різниця в однієї дитини вже на той час становила майже 300 г. Це — близько 20% від маси тіла іншої, — каже заступник директора з медичної частини Олександр Сімкін. — За медичними канонами трійню шляхом кесаревого розтину розроджують з 34-го тижня, але оскільки був ризик, що найменша дитина загине, вирішили не чекати і розродили жінку на 31−32-му. Це — перша трійня, яка народилася у нашому центрі цьогоріч. У 2019-му народилося п’ять. Всі трійні народжуються передчасно. У нас була трійня, якій ми допомогли з’явитися на світ на 29-му тижні вагітності».
«Через дихальні розлади, зумовлені респіраторним дистрес-синдромом, дівчатка були у важкому стані — 11 днів провели у відділенні реанімації, де отримували дихальну підтримку (за них дихав апарат ШВЛ) та замісну терапію сурфактантом, яку призначають передчасно народженим діткам. Після стабілізації стану їх перевели у відділення постреанімаційного виходжування. Малята перебували у кювезах (спеціальних боксах, які підтримують відповідну температуру і вологість). Далі їх переклали у ліжечка з підігрівом. Коли мама вже могла самостійно їх доглядати, постійно перебували з нею. Лактолог давала їй рекомендації щодо налагодження грудного вигодовування», — розповідає завідуюча відділенням інтенсивної терапії та реанімації новонароджених Вероніка Колдра.
Дівчатка — унікальні пацієнтки медзакладу, адже пройшли все необхідне лікування у пологовому, в якому й народилися. До цього всіх немовлят, які народилися з вагою менш ніж 1500 г, потребують моніторингу життєво важливих функцій, особливого температурного режиму, інфузійної терапії, парентерального харчування тощо, з пологових міста та області доправляли у Комунальну міську дитячу клінічну лікарню м. Львова або Львівську обласну клінічну лікарню.
Палату постінтенсивного догляду у перинатальному центрі відкрили 1 липня. Це — перша така палата на Львівщині, а троє дівчаток — її перші пацієнтки. Палата розрахована на чотири ліжка. У планах адміністрації закладу — створити окреме відділення на 25 ліжок.
Забрати дружину Петро Потоцький приїхав разом зі своєю мамою Романною Медвідь та тещею Лесею Купчак. Бабусі нетерпляче переминаються з ноги на ногу: не можуть дочекатися, коли побачать внучок. «Це — мої перші внучки», — хвалиться пані Леся. «А у мене вже є від двох молодших доньок. Тепер от і син ощасливив», — усміхається пані Романна. «А коли ви дізналися, що станете батьком відразу трьох діток?» — запитую Петра. «Коли Оксана була на другому місяці вагітності, лікарі повідомили нам, що буде двійня. На третьому — що трійня», — розповідає чоловік. Пані Романна перебиває сина: «На четвертому ми вже думали, що скажуть, що буде четвірня». «Але хоч це і наші первістки, нас це не налякало — трійня то трійня, аби лиш діти здорові були. Спершу нам говорили, що народиться дівчинка і два хлопчики. Потім — що будемо мати трьох доньок. Імена вибирали вдвох з дружиною, але відразу вирішили, що ні на чию честь дітей називати не будемо», — каже Петро.
З коханою Оксаною побрався шість років тому. Знайшов свою єдину за 7 км від рідного села. Петро — з Мостиського району. Оксана — зі Старосамбірського. Живуть за 120 км від Львова, за 4 км від селища Нижанковичі, на кордоні з Польщею. В обласному перинатальному центрі вирішили народжувати, бо чули про цей заклад багато позитивних відгуків.
«Готові повернутися сюди по трійню — тільки цього разу по хлопців?» — запитую щасливого батька трьох донечок. «Запитайте у нього про це через рік, — сміється пані Романна. — Але ми вже наших дітей заспокоїли: з дідусями допоможемо їм доглядати малечу»