Медова печера притягує туристів. Але масові екскурсії туди не дозволені
Журналістка «ВЗ» влаштувала карантинний тур вихідного дня
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/416195/medova-pechera.jpg)
Оскільки карантинний застій вдарив по туризму, чимало українців вирішили вивчати цікаві пам’ятки «біля дому». Авторка цих рядків уже 20 років мешкає на вулиці Медової Печери, де є знаменита печера, що притягує туристів. Разом з колегою вирішили організувати для себе тур вихідного дня — подорож на Мотогонки (на міжнародній трасі Майорівка щорічно змагаються екстремали).
Крім нас, Медову печеру вирішила відвідати група з трьох туристів, які залюбки досліджували її. Перше враження моєї колеги — позитивне: «Не уявляла, що печера така красива! Думала, що це просто назва вулиці, а існування підземних проходів — це міф». Ми побоялися зайти до темної печери, яка має аж п’ять кімнат. Кажуть, в останній кімнаті можна просуватися лише повзаючи. А ще там мешкають рідкісні кажани… Завітали з колегою лише у «передбанник» печери. Там чисто, а ще три роки тому печера була завалена побутовим сміттям. Часто-густо ставала тимчасовим домом для безпритульних… Поруч — зона для барбекю, де на вихідних місцеві влаштовують гучні застілля на природі.
Медову печеру в народі називають Медункою. Це геологічна пам’ятка природи місцевого значення протяжністю 56 метрів і висотою понад 4 метри. Це печера штучного походження, утворилася 1850 року з каменеломні Винниківського лісу. Чому печера саме Медова? Усередині ледь відчутний аромат меду. Печера складається з жовтуватого, наче мед, вапняку. Але вапняк біля входу до печери почорнілий від смолоскипів.
Як і усі печери, Медунка має свої легенди. Найбільш відома розповідає про мельника зі Львова, у якого був свій млин на Полтві, і він довідався про скарб короля Данила. Мельнику вдалося відшукати камінь із вказівним знаком у вигляді хрестика. Відступивши від каменя на три кроки у південному напрямку, почав копати. Коли нарешті добрався до скрині зі скарбами, раптом з-під землі вискочив дідок з довгою бородою і закричав: «Біжи додому! Твій млин горить!». Мельник оглянувся і побачив з боку міста вогонь та дим. Кинувши лопату, щодуху побіг до свого млина. Коли нарешті прибіг до млина, то побачив, що ніякої пожежі нема, а його млин стоїть цілісінький. Мельник зрозумів, що його надурив дух, який охороняв скарби. А коли повернувся на те місце, де був скарб, то з подивом побачив, що й сліду немає від ями, яку він викопав. Щоби не заходити в конфлікт з підземними духами, мельник вже більше не шукав скарбу.
Журналістка «ВЗ» звернулася по коментар до в.о. начальниці управління туризму Львівської міської ради Галини Гриник, аби спитати, чи має шанс «солодка» печера стати новим туристичним об’єктом за межами центру Львова. Виявилося, пані Галина теж чимало років мешкала на вулиці Медової Печери і неодноразово відвідувала цю печеру, ходила по питну воду з підземних джерел, що на Мотогонках.
«Це гарна місцина з унікальною печерою і природними джерелами, — каже чиновниця. — Печера не дуже глибока і крихка. Тому водити туди туристичні групи не надто безпечно. Кілька років тому природну пам’ятку розчистили, колись була закрита і засмічена. Думаю, її потрібно закрити, бо це унікальна печера на території Львова, яка добре збереглася. Якщо туди пустити великий потік туристів, від неї нічого не залишиться… Заходити в печеру можуть лише поодинокі туристи, які професійно цікавляться підземеллями, які знають, як правильно пересуватися в таких печерах. Думаю, біля входу в печеру можна зробити нічну підсвітку. Це було би красиво!».