Гостей називають «мамами» і «цьоцями»
У Поповицькому психоневрологічному диспансері – 127 жінок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/415632/img5409.jpeg)
Побачила у соцмережах прохання голови благодійного фонду «Здійсни мрію» Уляни Флишко — допомогти з одягом, продуктами, памперсами, мийними засобами чи навіть коштами жінкам, які живуть у психоневрологічному інтернаті у Мостиському районі. Напрошуюся у дорогу з тими, хто жертвує нужденним не лише особистий час, а й власні кошти. Засновник фонду Уляна Флишко, яка займається благодійністю багато років, призначає день поїздки.
За мною заїхала співзасновниця фонду Оксана Остапів. Її автівка аж «тріщала» від подарунків. Інша машина, Ігоря Мойсеєнка, була така ж «забита». Машина Уляни Флишко, окрім ще одного співзасновника фонду, Андрія Витрикуша, взяла коробки з печивом, цукерками, засобами гігієни та одягом. Пані Уляна каже, що залишилася «неоприходувана тисяча», бажано купити ще фруктів. Але пан Ігор сказав, ці кошти можна буде використати наступного разу для дитячого інтернату, бо мостиські «кіборги» вже «затарили» свій бусик фруктами й овочами і чекають на наш кортеж у Мостиськах.
Коли повернули на Поповичі, де розташований заклад, я жахнулася. Це не дорога, а суцільне бездоріжжя, яке автівкам треба було проповзти «на животі»… У телефонах почали «пікати» смс-повідомлення «Вітаємо у Польщі». Село Поповичі — у прикордонній зоні, але ті чагарники, які повиростали довкола, не одного нелегала можуть заховати. Там панує безгосподарність…
Психоневрологічний диспансер, який «оселився» у самісінькому центрі Попович, гарно вирізняється серед інших будинків. За металевою брамою на нас уже чекали жінки. З яким ентузіазмом вони носили подарунки в адміністративний корпус! До нас зверталися «мамо» або «цьоцю», хоча за віком старші від нас. А коли побачили «кіборга» Володимира Галика, відразу розкрили таємницю: «Володю, ми тобі такий подарунок підготували — не повіриш!». Я зрозуміла, що Володя з хлопцями тут частий гість.
В інтернаті зараз 127 жінок з Львівської області різного віку та з різними хворобами — шизофренією, ДЦП тощо. Також тут мешкають особи, які перебувають на обліку у психіатрів, а віднедавна сюди привозять за скеруванням місцевого самоврядування ще й осіб, які не мають постійного місця проживання. Такі жінки можуть бути розумово здоровими, але самотні. Багатьох з них переводять з Буківського інтернату, де виховують дівчат з вадами фізичного та психічного розвитку.
За словами заступника директора закладу Ореста Мандзяка, жінки в інтернаті живуть аж до смерті. Був лише один випадок, коли жінку через три місяці родина забрала додому. Тих, хто відійшов в інший світ, ховають на кладовищі, яке належить психоневрологічному інтернату. За штатним розписом передбачено 0,25 окладу на священника. А загалом заклад обслуговують 83 особи — медики, санітарки, кухарі, трактористи, водії, електрики…
— Чи є такі жінки, яких доводиться зачиняти за сімома замками?
— Зараз спеціальних камер немає, — каже Орест Іванович. — Бо немає аж таких хворих. Звісно, дехто з наших жінок має іноді загострення, але усі приймають відповідне лікування.
— Жінки працюють на території? Бачу, у вас росте картопля, цибулька…
— Раніше, коли тут був будинок для престарілих, працювали. Тепер — ні. Хоча, згідно з законом, мають право працювати чотири години на добу. Це так звана трудотерапія. Ми посадили бурячки, капусту, огірки, редиску, цибулю… От Надя Петрова може взяти мотику і пообсікати бур’яни. Недавно до нас перевели шістьох жінок з іншого інтернату, вони там працювали на фермі. То хочуть допомагати. Усі решта, хто би міг працювати, не хочуть. Ми їх не примушуємо. У нас чотириразове харчування. Вони поїдять і слухають музику, відпочивають на території. У нас є соціальні працівники, культпрацівники, то наші дівчата (Орест Іванович так називає мешканок закладу. — Г. Я.), ті, кому дозволяє здоров’я, малюють, вишивають, плетуть, вчать вірші. От Галя Тислюк плете ось такі килимки (усі сплетені килимки віддали «кіборгам», щоб ті передали воїнам на схід. — Г. Я.).
— А пенсію забирає заклад?
— Згідно з законом, 25 відсотків від пенсії дівчата отримують на руки. Приходить листоноша і у присутності комісії видає їм ті кошти. Дівчата собі купують цукерки чи інші солодощі. Ті, хто колись зловживав алкоголем і курив, жити без цигарок не можуть. То свої кошти витрачають на сигарети. Решту 75 відсотків їхньої пенсії йдуть державі.
— Мають право виходити за територію?
— Тільки у супроводі соціального працівника. Збирається групка 10−15 осіб і йдуть у магазин. По списку купують і для інших. Не відпускаємо самих. Був випадок, коли одна жінка пішла сама, заблукала. За 300 метрів — кордон. Перейшла на територію Польщі. Польські прикордонники затримали, довелося їхати у Шегині на митницю забирати.
— Родичі часто провідують тих, кого віддали сюди?
— Близько 20 відсотків приїжджають раз на місяць. Ті, хто здав своїх рідних недавно, навідуються частіше. Маємо кімнату для відвідувань. Те, що їм родичі привезли, можуть залишити у холодильнику. А якщо це сирі продукти, а дівчата не дуже розумово відсталі, можуть самі для себе готувати на кухні. Рідні можуть забирати жінок додому на вихідні чи на свята. Пишуть заяву, і ми відпускаємо. Навіть до трьох місяців можуть перебувати вдома. Тоді і пенсію отримують за місцем проживання.
— Між собою жінки не з’ясовують стосунків?
— Різне буває. Навіть у нашому повсякденному житті часто трапляються інциденти. То що вже казати про людей хворих. Але вони завжди під наглядом. До керівництва скаржитися не бігають одна на одну, усі питання вирішують вихователі.
За словами Ореста Івановича, усе, що є на території, працівники роблять власними силами: роблять ремонт, встановили душові кабінки… У просторих кімнатах інтернату живуть по чотири, подекуди п’ять осіб. У деяких є телевізор. Всюди чисто і немає неприємного запаху.
Орест Іванович ще б довго розповідав про своїх «дівчат», але прийшла «активістка» Галя і сказала, що почнеться концерт для гостей. У великій просторій залі одна з вихованок розповіла про День Конституції (ми приїхали саме у цей день), Надя Петрова прочитала вірш, Галя Тислюк показала свої картини. За словами культпрацівника Лесі Івашко, Галя брала участь у районному конкурсі малюнків. Оля Пильчак заспівала пісню про Україну, яку сама склала. Уже на вулиці Оля мене запитала: «Мамочко, ти чула, як я співала?». Хвалю її, кажу, що мені сподобалося, і що записала її виступ на відео. «Це тобі, мамо, від мене подарунок. Приїдеш додому — включай цю пісню. Може, вивчиш напам’ять».
Дівчата вишили для Володимира Галика сорочку. А потім Галя усіх ставила до знимки: «Давай, мамо, фотографуй мене. Нє-нє, Олю, ти з нами не стаєш!». І так, за командою Галі, усі по черзі шикувалися для фото — на згадку.
Найприємнішим моментом і для жінок інтернату, і для волонтерів був солодкий сюрприз. «Цьоцю, дай ще одну цукерку, — просила мене старша за мене років на десять Оля, коли ми на вулиці усім роздавали солодощі. — Я так люблю шоколад. А печенько ще можна взяти? Буду мати на потім».
У багатьох запитувала, чи їх тут не кривдять. Жодна не скаржилася. Навпаки, тягнули за руки — хотіли показати, які у них гарні кімнати. Вони люблять спілкуватися. Навперебій намагаються щось розповісти. Одна жінка, яка тут опинилася через те, що не мала даху над головою, сказала: «Я жила на вокзалі. Знаю, яке то „солодке“ життя. А тут маю де спати, помитися, добре годують. Що ще можу хотіти?».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/07/IMG_5366(1).jpeg)
— Намагаємося допомагати не лише захисникам України, — каже пан Володимир, — а й нужденним, як-от у цьому психоневрологічному диспансері. Наша організація живе за рахунок членських внесків. Нас у спілці 180 осіб. Дбаємо також про дітей. Торік возили діток у Кам’янець-Подільський, цього року планували дві групи по 30 осіб відвезти до Кракова на екскурсію, але завадив карантин. До Італії на десять днів уже домовилися, але також довелося відкласти через пандемію.