36 «квадратів», кондиціонер і тапочки, як у СПА
Журналістка «ВЗ» побувала у платній камері Львівського СІЗО. Місяць «сидіння» в ній – 4000 гривень
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413874/kamera.jpg)
У місті Лева відкрили першу платну камеру у слідчому ізоляторі («Бригідках»). Двомісна камера — як номер у непоганому готелі. За комфорт потрібно викласти з гаманця 1000 гривень на добу, за місяць — 4000. Першим інспектором платної камери став міністр юстиції України Денис Малюська, який сфотографувався на ліжку. Також Малюська скуштував у камері кашу й борщ, каже, усе засмакувало… А згодом двері VIP-апартаментів у СІЗО відкрили журналістам.
Оскільки це режимний об’єкт, у СІЗО пускають по двоє. При вході записують дані у спеціальний журнал, перевіряють паспорт (документ забирають і віддають на виході із закладу), а ще дивляться, чи є захисні маски. Хто не має рукавиць, тому їх видають. Керівництво СІЗО дає інструктаж: у жодному разі не фотографувати дверні замки й захисний дріт, а ходити лише там, де дозволяє персонал. Кожні двері СІЗО відчиняла спеціальна варта, деякі з дверей — на так званому електронному замку.
Платна камера вражає просторістю (площа — 36 метрів квадратних), вишуканим ремонтом, добротними меблями. До ремонту в цій камері перебували 12 тимчасово утримуваних осіб. Умови залишали бажати кращого — обідрані стіни темно-зеленого кольору, жахливий туалет і незручні ліжка… На ремонт камери витратили 70 тисяч гривень. Біля ліжок — м’які крісла, тумбочка з газетами, стелаж з книжками. Звертаю увагу на дивний як для СІЗО аксесуар — упаковані білі капці та халат, ніби у СПА-готелі. На стіні висять невеличка картина та ікона. А ще тут є кулер з водою, плазмовий телевізор, кондиціонер, холодильник, туалет. У кухонному блоці платної камери — чайник, мультиварка, набір посуду (пластик хорошої якості), мікрохвильова піч… Впадає у вічі добротна плитка у рожевих тонах.
Як розповів заступник начальника Львівського СІЗО Сергій Кузьмич, платна камера передбачена для людей, які перебувають під слідством. Вони звертаються із заявою до адміністрації, що хочуть перебувати в камері з підвищеним комфортом, після цього ухвалюють рішення. Охочих там поселитися не бракує. Щоправда, наразі платна камера порожня.
Керівник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Юрій Добош пояснив, що двох «клієнтів» платної камери обиратимуть, зокрема, залежно від злочинів, у яких підозрюються. У платній камері є відеонагляд. Якщо виникне конфлікт, його винуватцю загрожує утримання у карцері (такі правила в усіх камерах СІЗО).
«У цій камері є усі вигоди для проживання, площа тут у рази більша, ніж у звичайній, — наголосив Добош. — Скільки тут можна перебувати, залежить від конкретної ситуації підслідної особи. Ідея платних камер у тому, щоб люди, які ще не визнані винними й потрапили в СІЗО, мали нормальні умови для перебування. Колись за кращі умови перебування у слідчому ізоляторі люди платили „винагороду“. Зараз маємо шанс викорінити хабарництво: гроші за перебування у кращій камері надходитимуть офіційно, у спецфонд СІЗО. Ці кошти витратять або на відкриття нових платних камер, або на покращення умов інших камер, які є безкоштовними».