Імунітет «не підкачаєш» як шини авто…
«Імунна система складається з багатьох ланок і не «живе» в одному органі», – пояснює біологиня
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413035/sarscov-2.jpg)
Імунна система відповідає за здатність протистояти інфекціям, відстежувати і знищувати пухлинні клітини, нормально реагувати на їжу (наприклад, мушмулу чи гуаву — фрукти, яких раніше ніколи не куштували), пилюку, укуси бджіл та інших комах. Але ми не можемо «підкачати» наш імунітет, як підкачуємо шини авто. Чому — розповіла під час вебінару на тему «Як працює імунітет», організованого українською мережею приватних лабораторій, які входять до європейської мережі, біологиня, авторка книги «Ви це зможете! Сім складових здорового способу життя» Дарка Озерна.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/ozerna.jpg)
Імунна система складається з багатьох ланок, які між собою взаємодіють (у безпосередній близькості або відправляють одна до одної «посильних»), і ця взаємодія не є ієрархічною. Уявіть роботу звичного офісу. Ваш колега вам не підпорядковується, як і ви йому. Ваші керівники також не підпорядковуються одне одному, але вам треба якось взаємодіяти і досягати консенсусу. Це можливо завдяки хорошій комунікації, вчасній передачі інформації та особистісним контактам. За тим самим принципом працює й імунна система. Ось чому неможливо стимулювати імунітет за допомогою трав’яних настоянок (женьшеню, ехінацеї тощо) — не може одна сполука подіяти на всі ланки імунітету!
Імунітет ділиться на вроджений (неспецифічний) і набутий (специфічний). Вроджений — сформований еволюційно, закріплений генетично (тобто передається у спадок), і ним володіють всі без винятку люди. Завдяки вродженому імунітету імунні клітини (за їхньої участі відбуваються всі імунні реакції в організмі. — Авт.) без попереднього навчання, тренувань, контакту з бактеріями, вірусами і грибами здатні розпізнавати збудників інфекції та знищувати їх. Імунітет не «живе» в одному органі. Імунні клітини продукуються кістковим мозком, лімфатичними вузлами, мигдаликами, кишечником тощо.
У кістковому мозку утворюються нейтрофіли (група специфічних лейкоцитів, які відповідають переважно за боротьбу з бактеріальною інфекцією. — Авт.). З монобластів утворюються моноцити, а вже з моноцитів — макрофаги (клітини, здатні поглинати і перетравлювати чужорідні речовини (бактерії, залишки зруйнованих клітин тощо. — Авт.). Наш кістковий мозок синтезує природні кілери, які виробляють вбивчі молекули (у тому числі інтерферони) та інші компоненти вродженого імунітету, зокрема опасисті клітини (мастоцити). Якщо ви будете рвати кропиву голими руками або якщо вас вкусить бджола, мастоцити у відповідь виділять гістамін, і вам буде боляче. У деяких випадках гістаміну виділяється така кількість, що у людини може навіть розвинутися анафілактичний шок.
Мастоцити активуються антитілами — великими білковими зі складною будовою молекулами, які розпізнають чужорідні речовини і не дозволяють вірусам чи бактеріям проникати в середину клітин організму. Віруси не наділені інтелектом і не здатні самостійно приймати рішення. Завдяки своєму капсиду (зовнішній білковій оболонці) приєднуються до клітини, яка є їхньою мішенню. Приміром, SARS-CoV-2 чіпляється своїм шипоподібним відростком («короною») до рецептора АСЕ-2 на поверхні клітин легень і кишківника. Вірус грипу проникає через особливий фермент — нейрамінідазу. Антитіла блокують цей «ключ», яким вірус «відкриває» клітину. Макрофаги знаходять комплекси вірусу з антитілами (ідентифікують за кінчиком, який стирчить) і приєднують їх до себе, тобто фактично поглинають. Таким чином імунна система очищує наш кровотік і внутрішні органи від комплексу вірусу чи бактерії з антитілами, і ми відчуваємо полегшення.
Антитіла допомагають активуватися імунній системі у відповідь на алерген. Антитіла (наприклад, до пилку берези чи полуниці, до яких у нормі організм не є чутливим) завдяки своїй У-подібній будові одним кінчиком приєднуються до антигену, а іншим — до мастоцита. Розвивається алергічна реакція: набрякає і червоніє обличчя, з’являється нежить, сльозяться очі, а якщо це — харчова алергія, набрякає і червоніє слизова ротової порожнини.
Регуляторні Т-клітини (центральні регулятори імунної відповіді), які у великих кількостях «населяють» кишечник, найбільш активно «навчаються» у період раннього дитинства, коли дитина все тягне до рота, контактує з собачками-котиками, і саме вони визначають, чи буде вона мати схильність до астми.
Базофіли — це клітини неспецифічного імунітету, що виділяють гранули, вміст яких нищить все, що трапляється на їхньому шляху. У цьому й полягає особливість неспецифічного імунітету: з одного «кулемета» він «розстрілює» і ворогів, і своїх.
Дендритні клітини можуть жити у легенях чи шкірі, а звідти — мігрувати у лімфатичні вузли, де, як восьминоги, розгортають свої щупальця, в яких наче на таці підносять порубані шматочки антигенів. Імунна система влаштовує «дегустацію» цих антигенів і таким чином проводить постійну перевірку своїх клітин на «профпридатність».
Коли загальний аналіз крові показує підвищення рівня еозинофілів, це означає, що у людини є алергія або паразитарне захворювання, оскільки еозинофіли виділяють потужні молекули, здатні навіть убити аскарид у кишечнику.
Імунна система контролює сталість клітинного і гуморального складу організму. Важливою частиною гуморального імунітету є система комплементу — група білків, які збираються докупи як конструктор Лего і «пробивають» у клітині дірку, у такий спосіб знищуючи її. Клітинний імунітет — це можливість клітин за безпосередньої взаємодії «дати одна одній у пику». Залежно від того, як працюють Т-хелпери («помічники»), у нас буде нормальна імунна реакція, аутоімунна (коли імунітет почне атакувати власні білки, клітинні структури, тканини та органи. — Авт.) або сильна алергічна.
Вроджений імунітет не здатен швидко подолати інфекцію, яка є високовірулентною та високопатогенною. Вірулентність — це те, як швидко ми заражаємося. Патогенність — те, як збудник робить нам погано. Приміром, збудник дифтерії виділяє токсин, який зупиняє синтез білка. Коли йде системне ураження цією бактерією, коли токсину у крові критично багато, пацієнта може не врятувати навіть протидифтерійна сироватка. Який вихід? Потрібно вакцинуватися — ввести неактивний, знешкоджений формаліном дифтерійний токсин (токсоїд). Набутий (специфічний) імунітет з ним ознайомиться і навчиться його розпізнавати. Щоб специфічний імунітет навчився розпізнавати віруси або бактерії, йому треба з ними кілька разів зіткнутися.
Ті імунні клітини, які здатні синтезувати антитіла (В-клітини) або клітини, здатні вбивати інші клітини, які несуть чужорідні антигени (Т-клітини), мають на своїй поверхні рецептори, схожі на антени. Коли така «антена» розпізнає чужорідну молекулу, імунна система забезпечує їй підмогу у вигляді цитокінів. Таке «навчання» триває близько трьох тижнів. В ідеалі імунній системі бажано ще раз зіткнутися з антигеном і ще раз пройти «навчання», щоб «закріпити пройдений матеріал», тож наступного разу, коли у наш організм потрапить справжній збудник дифтерії і бактерія виділить свій токсин, антитіла оперативно його знешкодять.
Ще один приклад — туберкульоз. Коли в ослаблений організм потрапляє мікобактерія туберкульозу, може розвинутися захворювання. Макрофаги (імунні клітини, які «живуть» у легенях) швидко «поїдають» збудник, але йому тільки цього й треба — він починає паратизувати у цих клітинах. У таких випадках і потрібна підмога у вигляді набутого імунітету, щоб макрофагу таки вдалося знищити мікобактерію, яка у ньому оселилася, створивши у тканині легень вогнище запалення.
У вродженого імунітету немає пам’яті. Він мусить щоразу по-новому розгортати запалення. Набутий імунітет діє як спецназ — швидко, акуратно, не залишаючи слідів.
Нам потрібен і вроджений, і набутий імунітет. Коли ми загартовуємося, починають добре працювати ланки вродженого імунітету. Коли діти бігають по калюжах і будують замки з піску, тренується вся імунна система, бо вона у цей час контактує з різними антигенами (а імунна система навчається протягом усього життя). Чим більше ми контактуємо із зовнішнім світом, чим більше робимо планових щеплень, чим «бруднішим» було наше дитинство, тим більший досвід здобувають клітини нашої імунної системи.
Ще одна частина набутого імунітету передається нам від матері (т. зв. материнські антитіла) через плаценту у кров (у матері і плоду немає спільного кровообігу) або грудне молоко. Ці антитіла можуть нас захищати навіть впродовж кількох років, але з часом ми втрачаємо цей захист.
Фото з приватного архіву Дарки Озерної та Kateryna Kon/Shutterstock.