«У вересні для 1 мільйона 300 тисяч українців почнеться справжній армагеддон»
Міністерство охорони здоров’я повністю заблокувало закупівлю за кошти бюджету-2020 ліків для важко хворих пацієнтів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/412944/liky.jpg)
За станом на 20 травня процес закупівель за 38 державними програмами ще навіть не розпочався! «МОЗ не просто зволікає із державними закупівлями, а довело ситуацію до критичної межі, — заявила на прес-брифінгу виконавча директорка БФ „Пацієнти України“ Інна Іваненко. — Вже у вересні діти з онкопатологіями, ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД, діти з порушеннями дихальної функції, хворі з орфанними (рідкісними) захворюваннями залишаться без життєво необхідних ліків». Через відсутність стентів у лікарнях під загрозою опиняються також пацієнти з інфарктом міокарда.
ЦІНИ на ці ліки — захмарні, тож більшість пацієнтів не мають фінансової змоги купувати їх самостійно. Голова правління БФ «Діти з гемофілією» Ніна Астафорова-Яценко наводить власний приклад. Її дитина хворіє на гемофілію, у будь-який час (навіть якщо дитина не падала) у неї може початися кровотеча. Зупинити її можна завдяки введенню фактора зупинки крові. Зупинка однієї кровотечі коштує від 7 до 21 тисячі гривень, а таких кровотеч за місяць у дитини — 4−5 мінімум!
Антон Кулагін вже 9 років хворіє на розсіяний склероз. За офіційними даними, таких хворих, як Антон, в Україні 22 тисячі. Ліки за державний кошт зараз отримує лише 10% з них. Курс лікування на рік коштує… близько пів мільйона гривень.
Відкладати лікування до кращих часів такі пацієнти також не можуть. Навіть невелика перерва у лікуванні може призвести до ситуації, коли рятувати вже не буде кого. За словами Інни Іваненко, МОЗ не оприлюднює інформації, скільки медикаментів є у залишку, але пацієнтські організації одноголосно заявляють: запаси — вичерпано.
До пандемії Covid-19 дорогі ліки ще можна було купити за кордоном (заручившись підтримкою небайдужих українців), але тепер і це неможливо, адже кордони закриті. Пандемія призвела до світової фармацевтичної кризи. Кожна країна активно нарощує обсяги закупівель ліків, у той час як українське міністерство з лютого не приймає жодних рішень щодо цього питання.
«Аби процес закупівель розпочався, необхідно, щоби набрала чинності низка простих, але важливих документів, зокрема паспорт бюджетної програми — документ, без якого жодних дій у частині бюджетних закупівель міністерство здійснювати не може, — пояснює членкиня правління ГО „Центр протидії корупції“ Олена Щербан. — Цей документ зазвичай затверджується у січні, але він, як і інші вісім документів, досі чекає на підпис. Проте навіть якщо процес закупівель розпочнеться завтра, чекати на поставки ліків можемо… лише наступного року. Затягування тендерів до кінця року — це сценарій, який постійно відпрацьовувався за часів, коли відомством керувала Раїса Богатирьова. МОЗ навмисно доводило ситуацію до того, що у регіонах закінчувалися всі запаси ліків, аби наприкінці року закупити їх дорого за прискореними процедурами. І ми мали ситуацію, коли деякі фармкомпанії, отримавши 100% передоплату, так ці ліки і не поставляли».
Засновниця БФ «Таблеточки» Ольга Кудіненко публічно звернулася до представників влади: «Те, що ви не „помічаєте“, як від раку помирає 50% хворих із цим діагнозом (сотні тисяч людей) — це ваша проблема і ваша відповідальність! Не тільки Скалецької, Ємця чи Степанова, а кожного заступника міністра, кожного особистого асистента і прес-секретаря у дорогому костюмі! Востаннє таке було у 2014 році, і хочу нагадати тим, у кого коротка пам’ять: у тому ж 2014-му відбулася несподівана, незапланована зміна влади. Важкохворі не мають ресурсів виходити на мітинги, але зараз я перебуваю у такому стані, що готова вивести лисих онкохворих дітей під МОЗ. І вони житимуть під його стінами, аби чиновники на власні очі бачили, як вони страждають».
«У країні вже понад 90 тисяч хворих (за однією лише програмою!) змушені були б перервати лікування, якби не гуманітарна допомога, — каже голова БО „100% життя“ Дмитро Шерембей. — Незабаром усім хворим, які до цього отримували ліки за державні кошти, доведеться брати кредити, позичати гроші у знайомих, заклеювати стовпи проханнями про допомогу у країні, в якій… виділено кошти на закупівлю ліків (близько 10 млрд гривень. — Авт.)! Якщо у вас хвора дитина — ви продасте все, що маєте. У такому пеклі живуть, без перебільшення, понад мільйон українців та члени їхніх сімей, але у них був коридор — останні три роки, коли з’явилася надія, що варвари не будуть залазити їм у кишені».
Оскільки до грудня очікувати поставок медикаментів марно (це визнають і у самому МОЗ), Дмитро Шерембей закликає прем’єр-міністра й президента особисто розпочати переговори з міжнародними гуманітарними місіями — щодо термінових поставок міжнародних гуманітарних вантажів в Україну.