Олег Дуда: «Онкохворі у 3,5 раза частіше потребують штучної вентиляції легенів»
Хірург-онколог, заступник генерального директора з хірургічної роботи Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру – про лікування хворих на рак в умовах епідемії Covid-19
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/410652/unnamed.jpg)
Через пандемію Covid-19 всіх онкохворих (і тих, які вже проходять лікування, і тих, що перебувають на етапі діагностики) хвилює питання: чи зможуть вони отримати необхідну медичну допомогу у повному обсязі? Чи не буде перебоїв із поставками ліків, без яких шанси на виживання у таких пацієнтів можуть прирівнюватися до нуля? А якщо людина до цього почувалася здоровою і ось тільки тепер, так невчасно, у неї з’явилися тривожні симптоми? Як діяти у такому випадку: негайно звертатися до лікаря чи чекати завершення карантину? Ці та інші актуальні питання ми поставили хірургу-онкологу, заступнику генерального директора з хірургічної роботи Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олегу Дуді
— Скільки онкохворих в Україні за станом на сьогодні? Волонтерські організації озвучують цифру 1,5 млн, Міністерство охорони здоров’я — понад 1 млн.
— В Україні щороку виявляють приблизно 170 тисяч нових випадків. У Львівській області за минулий рік взяли на облік 8240 пацієнтів. Загалом на обліку у нашому канцер-реєстрі (Львівської області. — Авт.) перебуває 72 923 хворих. Це і ті люди, які ще проходять лікування, і ті, які вже одужали.
— Пацієнтам допомога надається у звичному режимі, адже постановою Кабміну проведення всіх планових госпіталізацій і планових хірургічних втручань тимчасово припинено?
— Хіміотерапія і променева терапія проводяться у повному обсязі. Хірургічні операції — як звично. Лікування онкохворих не можна віднести до планового. Будь-який випадок онкозахворювання трактується як невідкладний, бо якщо ми виявили онкологію і не оперуємо її вчасно, вона буде ускладнюватися, і тоді доведеться оперувати вже ускладнення. Зараз в онкологічному центрі не проводяться планові оперативні втручання пацієнтам із доброякісними пухлинами.
— Чи вироблено алгоритм дій на випадок, якщо в онкопацієнта з’являться респіраторні симптоми, особливо якщо такий хворий перебуває на стаціонарному лікуванні?
— Звичайно, кожна лікарня має напрацьований алгоритм дій, якщо у них з’явиться пацієнт з підозрою на Covid-19. Ми вже отримали експрес-тести і тестуємо всіх хворих, у яких підвищена температура тіла, кашель, ознаки пневмонії. Якщо результат тесту буде позитивним, викличемо бригаду, яка перевезе такого хворого у лікарню, де надають допомогу пацієнтам з Covid-19. Зараз це — обласна інфекційна клінічна лікарня. Якщо вона буде заповнена, хворих перевозитимуть в Обласний госпіталь інвалідів та репресованих ім. Ю. Липи, 8-му міську клінічну лікарню або Центр легеневого здоров’я.
— Чи можна родичам провідувати пацієнтів, які перебувають на лікуванні в онкоцентрі?
— Наша лікарня працює у стандартному режимі. Ми лише підвищили стандарти інфекційного контролю — на вході стоять медпрацівники, які міряють температуру всім, хто заходить у лікарню. Обов’язковим є масковий режим. Раніше хворих могли супроводжувати 2−3 родичі, а зараз ми обмежили кількість відвідувачів.
— Яка ситуація із забезпеченням ліками, адже деякі пацієнти потребують інноваційного лікування (таргет- або імунотерапії), вартість річного курсу якого може сягати 800 тисяч?
— Забезпечення онкологічного центру — таке ж, як було до епідемії. Імунотерапія є ефективною, але надзвичайно дорогою, а тому не входить у закупівлі. Вона не входить у закупівлі навіть у деяких європейських державах.
— Чи правда, що пацієнти, які вже одужали від онкозахворювання, також потраплять у групу ризику ускладненого перебігу хвороби Covid-19?
— В онкологічних хворих спостерігається імунодепресія (ослаблення імунітету), особливо якщо пацієнт проходить хіміотерапевтичне або променеве лікування. За даними з китайських джерел (Китай став першою країною, яка зіткнулася з новим коронавірусом, а тому вони першими почали вивчати це питання), Covid-19 в онкопацієнтів має важчий перебіг. Такі хворі у 3,5 раза частіше потребують штучної вентиляції легенів. Онкологічна хвороба є коморбідним процесом, який ускладнює перебіг Covid-19. Щодо тих пацієнтів, які перехворіли (наприклад, п’ять років тому), такі дані відсутні. Ризик важкого перебігу Covid-19 у них — такий же, як в інших людей.
— Як стало відомо «ВЗ» з поінформованих джерел, одна із померлих осіб від Covid-19 в Україні раніше перехворіла на рак нирки.
— Не можна сказати, що ускладнений перебіг хвороби був пов’язаний з онкозахворюванням в анамнезі, бо жінка не перебувала у процесі активного лікування. Можливо, смерть була викликана пізнім зверненням по допомогу. Могли зіграти свою роль інші фактори.
— У разі, якщо Україні не вдасться уникнути «італійського» чи «американського» сценарію, наші медики можуть зіткнутися з надзвичайно складною етичною дилемою. Якщо апаратів штучного дихання, людського ресурсу не вистачає на всіх хворих, які перебувають у важкому чи критичному стані, медикам доводиться обирати, кого рятувати…
— Якщо хворий на онкологічну хворобу з пізньою стадією захворювання або з супутніми захворюваннями, як-от дисфункція серця або легенів, інфікується Covid-19 і потребуватиме штучної вентиляції легенів, прогноз у таких пацієнтів, найімовірніше, буде негативним. Тому потрібно докласти всіх можливих зусиль, аби вберегти таких хворих від інфікування. Є країни з високим рівнем суспільної відповідальності, які могли дозволити собі на початках не запроваджувати карантину. Там люди знають: якщо у тебе є респіраторні симптоми, мусиш одягнути маску. Це — не тільки зараз, у час пандемії. У Південній Кореї чи Японії на вулиці завжди можна було зустріти людину у масці. Не тому, що вони бояться захворіти — не хочуть наражати на небезпеку інших. Одягаючи маску, виявляють повагу до оточення. Є країни, де людям сказали, що треба сидіти вдома, — і вони це роблять. У нас же до багатьох людей, на жаль, треба застосовувати примус.
— У нас — Великдень на носі. Посвятити кошик, сісти за святковий стіл із родичами для українців — «святе». Як достукатися до людей, аби не наражали на ризик себе та інших?
— Вперше в українців буде ось такий, особливий Великдень. Якщо ви не підете до церкви — це зовсім не означатиме, що ви невіруюча людина або ж зраджуєте батьківським традиціям. Попереду на нас чекає ще не один Великдень. Можливо, такі випробування збіглися у часі з цим найвеличнішим християнським святом для того, аби ми мали можливість зупинитися, абстрагуватися від щоденних клопотів і як слід підготуватися до Світлого Христового Воскресіння.
— Чи доцільно, на вашу думку, запроваджувати в Україні масове тестування на коронавірусну інфекцію?
— Деякі держави (наприклад, Південна Корея, сусід Китаю), коли пандемія лише набирала обертів, різко збільшили кількість тестувань. Завдяки масовому тестуванню виявили групи хворих, локалізували їх, перервавши таким чином епідеміологічний ланцюжок. Сьогодні цей приклад масово взяли на озброєння Німеччина і США, де вже виконано понад 2 млн тестувань. У такий спосіб ці країни починають контролювати захворюваність. Якщо у нас низький рівень захворюваності і ми робимо мало тестувань, це не означає, що у нас все добре. Це означає, що багато хворих не виявлено.
— А як щодо тестувань медиків?
— Сьогодні багато підприємств не працює — люди перебувають у самоізоляції, але лікарі змушені ходити на роботу і контактувати з хворими. Тому їх треба обстежувати. Covid-19 — це така хвороба, що навіть маючи всі засоби захисту на собі, можеш заразитися. Ми бачимо, як це було з лікарями в Італії, Китаї.
— На сьогодні, за даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні захворіло майже 900 медиків! Шокуюча цифра…
— Ось чому важливо не лише проводити тестування, а й забезпечити засобами індивідуального захисту всіх медичних працівників. Докласти всіх зусиль, аби вони мали не просто медичні маски, а респіратори, окуляри, рукавички, захисні щитки і костюми.
За нашими даними, на Львівщині у лабораторних умовах виконують щодня близько 90 ПЛР-тестів. Але медичні працівники перебувають в умовах високого ризику зараження. Вони можуть контактувати з хворим, у якого немає симптомів захворювання, заразитися від нього і у подальшому стати безсимптомним носієм вірусу. Ось чому Українське лікарське товариство у Львові спільно з комісією охорони здоров’я Громадської ради при Львівській ОДА скерувало звернення до органів влади щодо виділення квоти для тестування на Covid-19 медичних працівників.