«Як міситиме хліб 80-річна бабця? З молоком теж проблема. Корів біля нас не тримають»...
Через скасування приміських перевезень жителі сіл, що не мають власного транспорту, можуть залишитись без харчів і ліків
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/408598/magazyn1.jpg)
Минулого тижня увесь фейсбук сміявся з панікерів, які вигрібали з крамниць борошно та гречку. Та вже цього тижня, коли оголосили жорсткий карантин і у супермаркети почали запускати лише обмежену кількість відвідувачів, ті, хто не зробив запасів, кусають лікті. У містах люди перебоїв з продуктами харчування не відчувають, зрештою, є сервіси доставки, які привезуть і їжу, і ліки під двері. А от жителі сіл опинились у справді скрутному становищі. Скасувавши приміські перевезення і звелівши людям сидіти по домівках, у владі не поцікавились: а яким чином люди, які працюють у лікарнях, хлібозаводах, продуктових крамницях, добиратимуться на роботу? І тим більше нікому немає діла, хто привезе харчі бабусі, яка живе у віддаленому селі.
В обласній владі запевнили: будуть спеціальні пасажирські перевезення, аби забезпечити життєдіяльність області. Утім, знають про такі перевезення хіба що в обласній адміністрації. Знайома медсестра, яка працює у психіатричній лікарні, два дні обдзвонює знайомих: хто поїде у п’ятницю вранці до Львова? Адже на чергування вона має заступити о восьмій ранку… Заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні Ігор Берник на своїй сторінці у фейсбуку закликав людей допомогти медикам, що живуть поза межами Львова, доїхати на роботу і назад.
Так, значна частина підприємств справді на карантині, і працівники не мусять їхати на роботу. А це означає, що продукти купуватимуть не у місті, а у сільському магазині. У великих селах це не проблема, там є навіть сучасні мінімаркети, де можна розрахуватись карткою. Але дуже часто сільський магазин — металева будка, яка стоїть на подвір’ї. Там і продукти харчування, і засоби гігієни, і насіння… А товар власник привозить у багажнику і на задньому сидінні легковика. Тож за всього бажання привезти «про запас» не вийде.
«З голоду не помремо. Буде як у приказці: „Бульбу варим, бульбу парим, бульбу так сиру їмо“, — жартує мешканка одного з сіл Перемишлянського району. — Встигли придбати борошно, дріжджі, олію та крупи ще до того, як перестали їздити маршрутки. Добре, що потепліло, і кури почали трохи нестись. Найбільша проблема з хлібом. Ми живемо в кінці села, тож до найближчої крамниці, куди привозять хліб, треба йти пів години пішки. І не факт, що застанеш, бо тепер мало хто їздить до Львова, всі скуповуються в селі. Я буду пекти хліб сама. Але як буде місити хліб 80-річна бабця? З маслом і молоком теж проблема. Корів біля нас майже не тримають. А в магазині пакет сметани, який у Львові коштує 22−23 грн, у нас і раніше був 30 грн. Тепер навіть не знаю, скільки буде… Добре, що зараз почали більше їздити машини, які продають продукти: каву, цукор, макарони. Але їх ще треба впіймати. Буває, зайшла до хати і не почула, як машина сигналила. Все, тоді знову треба кілька днів чекати, коли на наш куток заїде».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/03/magazyn.jpg)
Є проблема і зі свіжим м’ясом. У львівських магазинах його зараз розмітають — люди роблять запаси. А сільські магазини свіжим м’ясом ніколи й не торгували. Ті селяни, які тримають домашню худобу, переважно мають запаси домашнього м’яса у морозилках. А от самотні бабці (дідусі у нас до 65−70 доживають рідко), які тримають лише курей, мусять сподіватись, що діти якось до них доберуться і привезуть продуктів.
«У нашій ОТГ в усіх селах є продуктові магазини. У Бібрці щочетверга буває базар — його закрили. Люди до цього поставились з розумінням. Обходив вранці магазини — черг нема, продукти є. А от щодо аптек, то їх на території нашої ОТГ чотири. І всі у Бібрці. По селах нема, — каже голова Бібрської ОТГ Роман Гринус. — Думаю, проблеми з продуктами харчування не мало би бути. Але є катастрофічна проблема з доїздом людей на роботу. У нас багато людей, які працюють у львівських лікарнях. Бо якщо лікарі можуть їхати власним транспортом, то санітарка машини не має. Бачу, вранці люди чекають на зупинці, ніхто особливо не хоче садити до себе в машину незнайомих людей. Якщо їде хтось свій, то підбирають… По ОТГ ми це питання вирішуємо. Медики, які працюють у Бібрській лікарні, доїжджають машинами, які закріплені за амбулаторіями сімейної медицини. Бачив автобуси з табличками «спецперевезення».
Це, ймовірно, на замовлення приватних підприємств. Але обласна влада мала б подбати про довезення на роботу людей, які працюють в обласних лікарнях та державних органах, адже вони продовжують працювати".
У Грабовецькій ОТГ схожа проблема — продуктові магазини, хай невеличкі, але є у кожному селі. А от аптек немає. «Це серйозна проблема. Не йдеться про те, що хтось раптом захворіє і не зможе поїхати по ліки. Є багато людей, особливо літніх, що мають хронічні захворювання, і певні ліки мусять вживати постійно, — каже секретар Грабовецької ОТГ Люба Дружинець. — Це ненормально, що транспорту нема взагалі. Можна ж зробити хоч один рейс вранці і ввечері. Адже всі державні установи, лікарні повинні працювати. А як добратись до того ж Стрия?».
Пані Люба каже, що у них нещодавно відкрили амбулаторію. Головна лікарка зараз об’їжджає села і виявляє тих, хто нещодавно приїхав з-за кордону чи інших міст. Багато студентів повернулись з навчання. Їх просять самоізолюватись і тримати контакт з лікаркою. Щодо одиноких пенсіонерів, то за ними закріплені соціальні працівники. Привозять стареньким необхідні продукти. От тільки на одного працівника часом припадає два села. Між ними соцпрацівниця пересувається велосипедом.