«Автобусом не виїдеш навіть стоячи, за місце в авто – 100 доларів»
Майже 2 тисячі українців не можуть виїхати з Польщі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/408502/na-rivnenshchinu-masovo-povertayutsya-zarobitchani202003188322.jpeg)
Україна від вівторка, 17 березня, закрила свої кордони через пандемію коронавірусу у світі. Як повідомили у Держприкордонслужбі України, опівночі 17 березня в Україні скасовано усі міжнародні регулярні рейси — авіа-, залізничні та автобусні. Рада національної безпеки і оборони рекомендувала громадянам України утриматися від виїзду за кордон, а тим, хто наразі перебуває за межами країни, — повернутися.
Для громадян України, які подорожують власним транспортом, працюватиме лише частина пунктів пропуску. Крім цього — повністю припинено пішохідне сполучення. Також із 16 березня обмежено пропуск в Україну іноземців. Призупинено роботу близько сотні пунктів пропуску, введено обмеження на пропуск через КПВВ у зоні проведення ООС, а також з окупованим Кримом.
Так, пропуск на кордоні з Польщею здійснюється лише в таких автомобільних пунктах пропуску: у Львівській області: «Рава-Руська — Гребенне» та «Краковець — Корчова», у Волинській області — «Ягодин — Дорохуськ».
МОЖУТЬ В’ЇХАТИ В УКРАЇНУ: громадяни України; особи, які мають право на постійне або тимчасове проживання в Україні, є подружжям або дітьми громадян України, працівники іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, акредитованих в Україні, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та члени їхніх сімей; водії та обслуговуючий персонал вантажних транспортних засобів, члени екіпажів.
НЕ МОЖУТЬ В’ЇХАТИ В УКРАЇНУ: громадяни інших країн та особи без громадянства.
ЗМОЖУТЬ В’ЇХАТИ В ПОЛЬЩУ: громадяни Польщі та іноземні громадяни, хто одружений, є дитиною (під опікою) громадян Польщі; хто має Карту поляка; особи, що мають дипломатичний ранг та члени їхніх родин; іноземці, які мають право на постійне або тимчасове проживання на території Польщі; іноземці, які мають право працювати на території Польщі, особи, які здійснюють вантажні перевезення.
НЕ ЗМОЖУТЬ В’ЇХАТИ В ПОЛЬЩУ: громадяни інших країн (крім перелічених винятків).
Уже за декілька днів до анонсованого закриття кордонів українці «ломанулися» до рідного краю. Але це виявилося завданням нелегким. Як писали у соцмережах, на пунктах пропуску був «армагеддон». Чи не найбільше скупчення людей припало на зловісну п’ятницю, 13 березня. Так, Dmitriy Marzoni повідомив, що на кордоні з Польщею відбувається «смертовбивство». «Автобусом не виїдеш навіть стоячи, за місце в авто просять 100 доларів», — пише Дмитро.
Як повідомили у Держприкордонслужбі України, 15 березня, у зв’язку з обмеженнями пропуску, відбулося перенаправлення пасажиро-транспортного потоку. Через обмеження пропуску пішоходів на території Польщі їх підсаджували у попутні транспортні засоби. Чимало українців зібралося на території Польщі в районі пунктів пропуску «Корчова — Краковець» та «Гребенне — Рава-Руська». Держприкордонслужба України домовилася з місцевою владою Польщі, яка виділила декілька автобусів. Кількома рейсами ці автобуси доставили з Польщі в Україну близько 500 наших співгромадян. За повідомленням Держприкордонслужби, з опівночі 16 березня до 6-ї ранку 17 березня до України переправили близько 3,4 тисячі українців, які застрягли у Польщі. Їх перевозили автобусами через три пункти пропуску.
Українське МЗС радить українцям, які не можуть виїхати з Польщі, реєструватися на сайті Посольства України у Польщі. Майже дві тисячі українців заповнили там спеціальний формуляр, вказавши, що не можуть повернутися додому самотужки й очікують організованої евакуації. Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу повідомив посол України у Польщі Андрій Дещиця. За його словами, польська сторона може надати «санітарний коридор», яким до кордону людей везтиме потяг PKP Intercity, а вже з Перемишля — поїзд Укрзалізниці. Однак для цього потрібне відповідне рішення уряду Польщі, тож українські дипломати ведуть переговори з МЗС та міністерством інфраструктури цієї країни. За словами посла, опрацьовується питання організації спеціального авіарейсу з Варшави. Крім того, розглядається можливість вивезення українців потягом — як і тих громадян, котрі застрягли на чесько-польському чи німецько-польському кордонах.
Подібна ситуація — і в інших країнах, звідки повертаються українці. В Австрії багато українців опинилися в критичній ситуації через неможливість дістатися додому. Їх пустили на територію посольства України, нагодували. Про це розповів посол України в Австрії Олександр Щерба. Українські громадяни, які перебувають в Єгипті, повернуться додому протягом найближчих днів, обіцяє МЗС.
Як повідомили «ВЗ» у Західному регіональному управлінні Держприкордонслужби, прикордонники Мукачівського загону спільно із угорськими колегами організовують переправлення через кордон українських заробітчан, які повертаються з Угорщини. Тамтешні підприємства, де працювали наші земляки, закрилися.