Чоловіки – більш вразливі до коронавірусу
А найбільш захищеними є… діти та підлітки. За даними Центру контролю за захворюваністю КНР, на вікові групи 0-10 років та 10-19 припадає 1% хворих
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/407552/52526066303.jpg)
Чого й слід було очікувати: китайський коронавірус дістався України. Перший випадок зараження зафіксовано у Чернівцях у вівторок, 3 березня. Захворів 38-річний українець, який 26 лютого разом із дружиною повернувся з Італії: на літаку — до румунського міста Сучава, а вже звідти — авто. На кордоні подружжю виміряли температуру, але жодних симптомів не було. Подорожнім вручили пам’ятку про необхідність самоізоляції у разі появи будь-яких підозрілих проявів та відпустили додому. 29 лютого у чоловіка піднялася температура, з’явився сухий кашель. 2 березня перший випадок інфікування Covid-2019 був підтверджений лабораторно. Його дружина почувається здоровою. Але через пікет, який городяни влаштували під її домом, жінку довелося госпіталізувати. Крім нього, інфіковані ще п’ятеро українців: одна українка в Італії та ще четверо наших співвітчизників у Японії. До слова, в Італії інфікованих — понад 2200, померло майже 80 осіб.
Україна посилено готується до можливої епідемії. Як повідомляє Forbes, у 24 обласних центрах визначено лікарні, куди доправлятимуть хворих, і ще сім — у Києві. Одночасно тут зможуть надати допомогу 2500 пацієнтам. За інформацією МОЗ України, загалом інфекційні стаціонари в Україні розраховані на 12 тисяч місць. Лікарів-інфекціоністів у нас — близько 2 тисяч. У відомстві переконують: апаратів штучного дихання вистачить на всіх пацієнтів, які потребуватимуть підтримки дихальної функції. Лише в інфекційних лікарнях їх 605.
Як пояснюють у МОЗ, інфекційні бокси використовують тільки на початкових стадіях розвитку спалаху або епідемії. Надалі ж використовують всі ліжка інфекційного стаціонару, після чого (якщо є така потреба) перепрофільовуються інші заклади охорони здоров’я. Це — не українське ноу-хау, а світова практика.
Як уберегтися?
Профілактика — така ж, як і за грипу та ГРВІ:
— часто мити руки із милом не менш ніж 20 секунд (якщо це з якихось причин неможливо — використовувати антисептики із вмістом спирту (не менше 60−80%), регулярно протирати ним робочий стіл, «мишку» комп’ютера, дверні клямки тощо);
— не їсти сирого м’яса, м’ясних субпродуктів і яєць;
— не торкатися брудними руками рота і носа, не терти очі; на період спалаху, що вже невдовзі може перейти в епідемію, бажано відмовитися від потиску рук, як це зробив міністр внутрішніх справ Німеччини Хорст Зеехофер, відмовившись потиснути руку главі уряду Ангелі Меркель;
— повноцінно харчуватися, висиплятися, вживати достатньо рідини, більше рухатися;
— під час кашлю та чхання прикриватися одноразовою хустинкою, яку після використання одразу викинути;
— за погіршення самопочуття залишатися вдома і сконтактуватися зі своїм сімейним лікарем; повернувшись з Китаю, Південної Кореї, Ірану чи Італії, де зафіксовано найбільш потужні спалахи захворюваності, залишайтеся протягом двох тижнів вдома, уникаючи контактів з іншими людьми;
— від людей з явними ознаками застуди — триматися на відстані мінімум 1,5 м. Хоча інфікована Covid-2019 людина може заражати оточення і при цьому сама не хворіти.
Хто у групі ризику?
Так само, як і у випадку грипу, — люди похилого віку (особливо у віці 80+), хворі на цукровий діабет і артеріальну гіпертензію, а також особи з респіраторними та імунологічними проблемами. У цієї категорії хворих частіше розвивається таке небезпечне ускладнення, як пневмонія. Симптоми інфікування Covid-2019 — нежить, кашель, підвищення температури тіла (у чоловіка із Чернівців вона піднялася до +37,40С). Часом — утруднене дихання. Чоловіки більш вразливі до вірусу. Водночас лікарі не беруться стверджувати, що молоді і здорові можуть не боятися китайського коронавірусу. Невідомо, як імунна система конкретної людини відреагує на контакт із новим, незнаним їй патогеном. На щастя, більшість хворих одужує.
Як це не дивно, але найбільш захищені від вірусу … діти та підлітки. За даними Центру контролю за захворюваністю КНР, на вікові групи 0−10 років та 10−19 припадає лише 1% хворих.
Чи потрібно носити медичну маску?
«Якщо ви медик або захворіли, — так, бо в обох випадках можете становити потенційну загрозу для оточення. В усіх інших випадках — ні. Маска, яка щільно прилягає до обличчя, перешкоджає розбризкуванню крапель слини, що можуть містити часточки вірусу. Але вона не захищає від потрапляння цих крапельок ззовні», — пише The Washington Post, посилаючись на слова найбільш авторитетних у США лікарів-інфекціоністів.
Як лікується інфекція?
«Оскільки захворювання провокується вірусом, антибіотики — неефективні, — пише The Guardian. — Противірусні препарати, які застосовуються за грипу, не працюють. Специфічного лікування проти Covid-2019 не розроблено. Терапія націлена на усунення симптомів. У більшості випадків імунна система людини самостійно може впоратися зі збудником (за даними ВООЗ, це відбувається з 80% заражених. — Авт.). Практично всі, кому не вдалося побороти хворобу, мали ослаблений імунітет та супутні захворювання».
А тим часом…
Поки увага українців прикута до коронавірусу, грип забрав життя ще чотирьох людей: жителів Львівщини — 64-річної жінки та 78-річного чоловіка (деякі ЗМІ повідомляють, що померлі були подружжям) та двох жителів Кіровоградщини (одному чоловікові було 60 років, другому — 67). Медики пояснюють: у більшості випадків грип дає ускладнення, якщо людина старшого віку, має супутні захворювання, пізно звертається по медичну допомогу і не щеплена від грипу.
Перед цим на Львівщині через ускладнення грипу помер 30-річний чоловік, який захворів ще 17 лютого, а до медиків звернувся лише 21, з важкою пневмонією. Того ж дня і помер.
За статистикою ВООЗ, смертність від грипу становить менше 1% (в Україні — менше 0,16%). Щороку на цю недугу хворіє понад 1 млрд людей у світі, з них 400 тисяч помирає. За прогнозами Центру громадського здоров’я України, цього епідсезону на грип перехворіє від 4,8 до 6,7 млн українців. За станом на початок цього тижня грип забрав життя 48 українців.