Чиновницькі амбіції нищать історичні мури
Львівська ОДА і обласний Державний архів ніяк не з’ясують, хто має профінансувати виготовлення проєктно-кошторисної документації на реставрацію
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405816/arxiv1-foto.jpg)
Нещодавно, проходячи повз архітектурний комплекс Державного архіву Львівської області (пам'ятка національного значення Королівський арсенал), жахнулася, як зруйновані його мури, що виходять на вулицю Підвальну. Із історичного Високого муру, який входив до системи міських фортифікацій, просто цілі кам’яні брили повивалювалися! А у підмурному рові — сміття… І це в самому історичному центрі міста, де ходять туристи з усіх куточків світу.
Особливо вражає такий стан історичної пам’ятки на тлі інших центральних архітектурних перлин, які є музеями, перебувають у комунальній власності міста або на утриманні релігійних громад. Там все більш-менш відреставровано. А от з державною установою ніхто не дає собі ради.
У прес-службі Львівської міськради «ВЗ» повідомили, що міське управління охорони історичного середовища цією будівлею не займається, бо це об’єкт обласний. В архіві теж розводять руками, мовляв, ми тут лише орендарі.
«Ми звертали увагу чиновників Львівської ОДА на цю ситуацію, але наразі — тиша, — розповіла „ВЗ“ директорка Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс. — Я чудово знаю, яке тут все зруйноване, тому що ми тут працюємо. Але не можу вам нічого сказати. Архів орендує це приміщення. Те, що всередині, ми намагаємось своїми силами підтримувати, щось ремонтувати. Щодо зовнішнього, то це пам’ятка архітектури державного значення, це приміщення XVII ст., тобто тут потрібно не ремонтувати, а реставрувати. Архів не здійснює реставрації будинків, це не функція архіву. Це приміщення обласної ради. Вона відповідає за реставрацію».
«Минулий і позаминулий рік ми робили у приміщеннях архіву реставрацію вікон, — розповіла „ВЗ“ т. в. о. департаменту архітектури та розвитку містобудування — начальник управління містобудування та архітектури Львівської ОДА Оксана Ткачук. — Об'єкт обласний, але управління охорони історичного середовища Львівської міськради реставрує з іншого боку приміщення Домініканського собору. А Домінікани торкаються частини стіни архіву. Тому міська рада брала у нас погодження, і вони там все реставрують. На ту частину архіву, що з боку вулиці Підвальної, наразі коштів не передбачено. На це навіть ще не розроблена проєктно-кошторисна документація (ПКД). Об’єкт обласної ради на території міста — ним могла би зайнятися і міська рада. Але вони не хочуть. Тому ним займається обласна рада. Сам архів мав би ініціювати розроблення ПКД і, можливо, за свої кошти. Вони мають частину своїх зароблених коштів. Бо ми, за нашою програмою, щоб не розпорошувати кошти, ПКД не розробляємо. А якби вони профінансували ПКД, звернулися б до нас із документацією, в якій вже була би певна сума коштів, ми б тоді, можливо, розглянули питання й передбачили кошти на реставрацію. Вони там користувачі, у них підписаний договір про користування і, згідно із договором, вони можуть розробити ПКД. А безпосередньо здійснювати реставрацію має право лише відповідно ліцензована організація».
Довідка «ВЗ»
Королівський арсенал — фортифікаційна споруда, яка входила в систему міських укріплень середньовічного Львова. Зведений у 1639−1646 рр. (за проєктом Павла Гродзицького). Був прибудований до міського Високого муру. Дістав назву Королівського, оскільки 2/3 вартості будівництва сплатив король Владислав IV Ваза. Арсенал використовували як склад міської зброї. Виконував ці функції до 1768 р. З 1927 р. приміщення використовують під державний архів. Після 1939 р. тут містяться фонди Центрального державного історичного архіву України та дирекція Державного архіву Львівської області.