У Львові з мереж витікає половина води
«Львівводоканал» встановлюватиме будинкові вузли обліку води, які придбає у лізинг
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401684/lichylnyk.jpg)
У розвинутих європейських країнах витоки води з комунальних мереж становлять 7−10%. А в Україні (і Львів — не виняток) за норми 30% реально з мереж витікає до 50% води! Прес-секретар ЛМКП «Львівводоканал» Уляна Горбата розповіла журналісту «ВЗ», що 4 грудня відзначатимуть Всесвітній день зменшення втрат води (Water loss). Усім водоканалам України вже віддавна доведена глобальна мета — знижувати втрати води. Але бажане дуже різниться від дійсного…
За словами Уляни Горбатої, аби зменшити втрати води, Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зобов’язав усі водоканали України обладнати усі житлові будинки спеціальними лічильниками води з дистанційною системою передачі даних. ЛМКП «Львівводоканал» має встановити такі побудинкові вузли обліку води до червня 2020 року. Це незважаючи на те, що у більшості мешканців вже є встановлені квартирні лічильники.
У Львові вже понад 2 тисячі будинків обладнано такими загальнобудинковими лічильниками. Тому водоканалівці можуть бачити різницю між сумою показів квартирних лічильників і показом загальнобудинкового лічильника. Практично ніколи ці цифри не збігаються. Як правило, до 50% об’єму води, яка зайшла в будинок, невідомо де «випаровується».
У «Львівводоканалі» класифікували три види причин: у будинкових мережах десь є витоки води (у підвалі, на стояках тощо). Їх треба знайти і усунути. Друга причина — неперевірені, а тому невідповідні покази квартирних лічильників. Третя причина — зумисний вплив мешканців на покази лічильника з метою зменшення показів.
«Звісно, вода також втрачається і по дорозі від свердловин до міста, — каже Уляна Горбата. — Але у нас на всіх свердловинах та насосних станціях, і на вході води в місто є лічильники. Бачимо, де втрачається вода. Є приховані витоки води, є відкриті витоки. Але найбільша невідповідність є щодо води, яка розподіляється у місті».
Відтак «Львівводоканал» закупить 6402 будинкові прилади обліку води і 9481 систему дистанційної передачі даних. А також 22 одиниці спецавтотранспорту. Відповідну ухвалу прийняла сесія Львівської міськради. До 1 серпня 2020 року підприємство має забезпечити будинковим обліком води 9 481 житлових будинків Львова. Закупівля лічильників із дистанційною передачею даних обійдеться у 86 млн 407 тис. 804 грн. Очікуваний ефект від впровадження будинкового обліку — близько 41 млн грн у рік.
Цікаво, що «Львівводоканал» придбає це обладнання у лізинг, тобто довгострокову оренду із можливістю його викупу за залишковою вартістю. Термін лізингу — до трьох років, відсоткова ставка — не більш ніж 20% річних. Перевага лізингу в тому, що лічильники можна закупити вже, віднайти і ліквідувати втрати води в будинках, а на зекономлені кошти три роки виплачувати лізингові платежі.