Дітям із речами на вихід?
Львівська обласна рада хоче «оптимізувати» юних техніків і натуралістів – аби забрати віллу та півтора гектара землі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/399248/franka133foto.jpg)
Львівська обласна рада продовжує «наступ» на комерційно-привабливі старовинні будівлі з земельними ділянками у престижних районах Львова. Тепер «під прицілом» облрадівських реорганізаторів опинилася колишня вілла графа Скарбека-молодшого, що на вул. І. Франка, 133.
Тут розташовані два знакові заклади дитячої позашкільної освіти — КЗ ЛОР «Львівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді» та КЗ ЛОР «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді». Вони мають 90-річну історію. Зараз тут навчаються майже 700 талановитих дітей-винахідників, які щорічно займають призові місця на всеукраїнських та міжнародних конкурсах з авіамоделювання, робототехніки, радіотехніки тощо. А також екологічну премудрість вивчають майже 900 юних натуралістів. У всьому цивілізованому світі влада розвиває дитячу технічну творчість, бо це — майбутнє економічного розвитку країни. А от у Львівській облраді чомусь вважають інакше…
Згідно з проєктом реорганізації, який уже двічі вносили у порядок денний сесії ЛОР, обом дитячим центрам, грубо кажучи, треба буде оптимізовуватися, «пакувати валізи» і переїжджати у приміщення на вул. І. Франка, 156, аби приєднатися там до Львівського обласного центру краєзнавства, екскурсій і туризму. Мотивують, як завжди, економією зарплатного фонду… Громадськість, педагогічний колектив обох дитячих центрів, батьки дітей б’ють на сполох: це свідчить про незаконні наміри знищити унікальні заклади позашкільної освіти.
«Спеціалізація закладів, які пропонують об’єднати, дуже різна. Намір об’єднувати наукову творчість з авіамоделювання, радіотехніки, дослідження з біології, сільського госпо дарства тощо під „шапкою“ краєзнавства, туризму та екскурсійної діяльності — це некомпетентність. Такий план суперечить законодавству, — йдеться у зверненні члена громадської ради при ЛОДА Олесі Дацко. — Очевидно, таке приєднання здійснюється з метою вилучення і продажу земель та приміщень цих закладів освіти, які розташовані в одному з найпрестижніших районів Львова».
А територія тут і справді гарна. Верх вулиці Франка, серед старовинних вілл, поряд із рекреаційною зоною — Стрийським парком. Будинок № 133 — велика вілла, що на початку ХХ ст. належала графу Станіславу Скарбеку-молодшому. За цією будівлею закріплена велика земельна ділянка площею 1,4269 га. Близько двох років тому якимось дивним чином в облраді змінили цільове призначення цієї землі. І тепер на ній можна будувати навіть торгові центри й багатоквартирне житло.
«Розмови про „оптимізацію“ наших дитячих закладів почалися ще 2017 року, — розповів „ВЗ“ директор Центру науково-технічної творчості учнівської молоді Святослав Опенько. — Тоді ми почали обурюватися. Натомість чиновники облради заспокоїли нас, мовляв, ми створюємо стратегію позашкільної освіти, і зняли це питання з порядку денного — буцімто через його невивченість. Ми думали, на тому закінчиться. Але вони у вересні цього року стартонули знову. Ми побачили, що питання нашої реорганізації стоїть у порядку денному сесії на 9 вересня. Нас ніхто ні про що не попередив. Ми написали листи з обуренням у всі можливі інстанції — до голови ЛОДА, голови ЛОР, до комісії облради з питань освіти, до громадської ради при ЛОДА, міністру освіти. Реакції жодної, абсолютний ігнор. Міністерство освіти лише збирається писати нам відповідь. Попередньо був лист від міністра освіти Новосад — про розвиток позашкільної освіти, але він просто інформативний. Тоді наше питання перенесли на сесію 22 вересня».
Працівники Центру науково-технічної творчості учнівської молоді мали намір пікетувати сесію ЛОР 22 вересня. Однак 11 вересня відбулося засідання депутатської комісії ЛОР з питань освіти. «Після нашої аргументації депутати погодилися, що питання вимагає подальшого вивчення. Але це не означає, що питання зняли з порядку денного…» — говорить Святослав Опенько. І справді, сумний досвід діяльності облради свідчить, що відкладення питання аж ніяк не означає, що воно вирішиться відповідно до здорового глузду та інтересів талановитих дітей. Швидше за все, облрада відкладе реорганізацію — у не дуже довгу шухляду, аби потім «несподівано» до неї повернутися.