«Допоможіть допомагати!»
Чи потрібен у Львові Продовольчий банк?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/396420/metykfoto1.jpg)
Щочетверга Спільнота взаємодопомоги «Емаус-Оселя» годує біля Порохової вежі у центрі Львова людей, що потребують допомоги, малозабезпечених, сиріт, безпритульних. Ще задовго до чотирнадцятої години люди вже чекають на своїх благодійників.
Юшка біля Порохової вежі
Їжу роздають в одноразовому посуді. Добре помащена юшка, зварена на кістках, з картоплею та макаронами, розлітається дуже хутко. Сюди поїсти приходять нужденні — переважно старшого віку, пенсіонери, чоловіки, жінки, погано одягнені, з відбитком злиденного змученого життя на обличчі. Вони радіють можливості просто втамувати голод, який надокучає і часто виснажує. Беруть одну порцію, другу, навіть третю. Пожадливо наповнюють порожні шлунки.
— Я прийшов сюди вперше. Лежу у Львівській психіатричній лікарні, що на вул. Кульпарківській, з вільним виходом. Напевно, вже б виписали мене, якщо б мав куди піти, — пояснює Михайло Слюсарчук. З його розповіді важко зрозуміти, як він втратив житло. Ділиться наболілим — про конфлікт з родиною, про втрату найближчих. У розмові справляє враження культурної приємної людини. — У лікарні годують погано: юшка геть пісна, а каша смердить мішковиною, тому шукаю, де б ще міг поїсти. Тут їжа сподобалася, ситна, тричі брав добавку. Обов’язково ще прийду!
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/08/metyk_foto2.jpg)
Неподалік помічаю ще одного нужденного чолов’ягу з торбою, куди він поскладав бутлики, очевидно, для того, щоб налити собі туди юшки про запас. Говорить неохоче, з острахом та недовірою. З вигляду неохайний, погано одягнений. «Донька поїхала на заробітки давно, а я залишився сам. Тепер мушу якось давати собі раду!» — каже.
«Майже сотня людей приходить щочетверга на роздачу їжі. Взимку буває і до ста двадцяти, і більше. На великодні чи різдвяні святкові трапези навідується до п’ятиста осіб. А ще у нас є осередок підтримки бездомних, де кожен може випити чаю, чимось легким перекусити — це до сорока людей щодня, — ділиться соціальний працівник Спільноти взаємодопомоги „Емаус-Оселя“ Оля Біянська. — У самому будинку спільноти у Винниках постійно живуть близько двадцяти безпритульних, котрі з тих чи інших причин втратили власне житло, вони харчуються разом з працівниками, волонтерами».
На провіант собі та іншим людям, що потребують допомоги, мешканці «Емаус-Оселі» заробляють щоденною працею. Це сортування речей, які передають благодійники спільноті з усіх куточків Львова, та відновлення й ремонт старих меблів.
«Непотрібних речей не буває»
У будинок спільноти «Емаус-Оселя» їдемо вулицею, названою на честь засновниці спільноти Олесі Саноцької. Ця неймовірна жінка була серцем і душею спільноти, після її смерті організація осиротіла…
Дорогою заїжджаємо у благодійну крамничку «Емаус-Оселі». Тут можна придбати усе — одяг, який пожертвували благодійники, меблі, відреставровані працівниками спільноти, дитячі візочки, побутову техніку, інші дрібнички. Виручені від продажу кошти йдуть на допомогу нужденним, зокрема на продукти та речі першої необхідності. Недаремно одне з гасел спільноти — «Допоможіть нам допомагати іншим». А головна мета спільноти «Емаус» — допомогти кожному, хто в біді, особливо бездомним.
За шістнадцять років спільнота врятувала не одне життя, багато доль склалися щасливо. Заходимо в будинок спільноти, де зараз живе двадцять осіб, які втратили житло. Тут чисто, зроблено ремонт, у кімнатах переважно по два ліжка, меблі та побутова техніка, на стінах у коридорі різні фото, зокрема колаж, присвячений засновниці спільноти Олесі Саноцькій.
Шістнадцятирічна Оля Жук все своє життя прожила у спільноті. Її фактично виняньчили мешканці «Оселі». Ще у 2003 році у спільноті оселилася її мама Леся з трьома дітьми. Брати Олі подорослішали і покинули «Оселю». Один з них навіть відслужив в АТО і працює в одному з ресторанів Львова, другий — на автосервісі.
— Мені тут добре! — каже Оля. — Маю завдання: працюю на кухні, прибираю. Тут є чіткі правила, яких кожен має дотримуватися. Зокрема — зберігати свою гідність, бути чистим та тверезим.
Від будинку спільноти зовсім близько склад — місце, куди осельчани звозять пожертвувані львів’янами та мешканцями Винник речі. На жаль, серед усього, що потрапляє до скриньок спільноти, які стоять по всьому місту, до 40% доводиться викидати, адже це справжнє сміття.
«Про що думають люди, коли „жертвують“ подібне, важко збагнути! Ми дуже вдячні усім за допомогу, але прикро, коли наші скриньки помилково сприймають як смітники», — зауважує соціальний працівник спільноти Оля Біянська.
За словами пані Олі, годувати та доглядати потребуючих, зокрема, допомагає благодійна організація «Київський міський благодійний фонд «Фудбенк» («КМБФ «Фудбенк»). «Вони дають нам питну воду, одяг, який ми роздаємо людям і потім звітуємо перед ними. Вони нам телефонують, коли є щось у наявності. Раніше через продовольчий київський банк ми від львівського ТОВ «Метро Кеш енд Кері України» отримували хліб, торти, булочки, кекси, термін придатності яких закінчувався, і ми в найкоротший період роздавали ці продукти потребуючим», — додає вона.
Жінка каже, нерідко різні люди самі дзвонять, коли мають зайві продукти після конференцій, фуршетів, міських свят, — передають їжу, яка залишилася. «Рештки хліба у пекарні ми забираємо самі або нам привозять. Готову їжу хутко роздаємо, те, що можна ще потримати, зберігаємо. У будинку спільноти є п’ять холодильників, морозильні камери. Але було б чудово, якби створили подібний до київського Продовольчий банк у Львові, куди б стікалися продукти зі львівських супермаркетів та ресторанів», — додає соціальна працівниця.
Ініціативи створення Продовольчого банку у Львові вже були. Зокрема кілька років тому Громадський форум Львова разом зі Спільнотою взаємодопомоги «Емаус-Оселя» скерували листи у різні торгові точки та заклади громадського харчування міста з пропозицією співпраці. Та, на жаль, тоді громадські активісти не отримали підтримки від підприємців. Зараз ідея банку їжі знову виникла.
«Одним із пріоритетних напрямів для мене є екологічний, тож спрямовую сили на боротьбу з food waste, — розповідає громадський активіст, який 23 роки жив, навчався, працював у Німеччині та Франції, Ростислав Косюра. — Адже Україна — серед лідерів у Європі за кількістю сміттєзвалищ, які наполовину складаються з органічних продуктів. За даними Державної служби статистики, українці щороку викидають приблизно 7 тонн придатних до споживання продуктів. Їхня вартість — 5,5 мільярда гривень».
Ростислав разом із однодумцями створюють організацію «Тарілка» на зразок німецької «Die Tafel», яка збиратиме невикористану їжу або ту, термін придатності якої на межі, у закладах харчування, аби роздавати її у відповідних центрах малозабезпеченим людям.
«Зараз проєкт на етапі розробки, і мені дуже важливо орієнтуватися на якісних партнерів. Чи готові підприємства віддавати на благодійність ті продукти, яких не прийняли замовники, або які з тих чи інших причин не продані? Ведемо перемовини і шукаємо підтримки», — наголосив він.
Коментарі для «ВЗ»
Олег Мацех, власник мережі ресторанів веганської їжі OM NOM NOM
Допомагати їжею тим, хто потребує, — дуже важливо. Але люди повинні їсти свіжу їжу. До прикладу, якщо для ресторану ми купуємо салат, через кілька днів він втрачає свіжість. Якщо ми такий продукт віддамо потребуючим, то немає гарантії, що це буде безпечно. Вважаю, з ресторанами банк їжі важко створити. Натомість переконаний, значно ефективніше це можна реалізувати у співпраці з супермаркетами. Якщо супермаркети, до прикладу, бачать, що у продукту через 2−3 місяці завершується термін придатності, вони можуть влаштувати розпродаж або ж віддати цю їжу на благодійність. Або облаштувати окремі полиці збору їжі за аналогією зі збором речей, як це успішно свого часу зробила «Оселя». Усі небайдужі можуть купити продукти та залишити їх для тих, хто їх справді потребує.
Володимир Іванов, голова правління БО «Київський міський благодійний фонд «Фудбенк»
«КМБФ «Фудбенк» зареєстрований в Україні 2011 року — за підтримки Європейської Федерації Фудбенк (FEBA), яка об’єднує 240 організацій «Фудбенк» у 21 країні Європи. Отримуємо від виробників та супермаркетів здебільшого продукти та товари першої необхідності, які не були продані внаслідок перевиробництва, або виробник чи торговельна організація звільняють склади для нових товарів, чи товари мають пошкоджену етикетку, упаковку, мають порушене маркування чи товарний вигляд, чи мають строк зберігання, що добігає завершення. Але всі продукти мають збережену якість, супроводжуються сертифікатами якості від виробника.
Жодних проблем щодо відкриття такого банку у Львові ми не бачимо. Для цього потрібне фінансування, хоча б 150 кв. метрів приміщення, двоє людей та автомобіль з рефрижератором. І, звичайно, добра воля підприємців.
Фото авторки