Хто закохається біля Синевиру, збереже любов на все життя
У найгарнішому озері Карпат не можна купатися і ловити рибу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/393731/img2894.jpg)
Здавалося, об’їздила уже все Закарпаття і бачила всі «родзинки» цього регіону. Але скільки разів чула про озеро Синевир, жодного разу не бачила його на власні очі. Та цього разу мені пощастило.
Наш туристичний автобус зупинився на парковці, бо до самого озера треба йти пішки. А це 1200 метрів. Було би нічого, якби ж то дорога була рівною, а треба було перти вгору. Ми звикли, що озера хлюпочуть у низині, однак Синевир утворився внаслідок потужного землетрусу дуже давно — понад дві тисячі років тому — на висоті 989 метрів над рівнем моря.
Підприємливі закарпатці давно зрозуміли, що на підйомі до озера можна непогано заробити. І тих, хто не може піднятися так високо вгору самостійно, пропонують за 30−40 гривень «підкинути» машиною або бусиком. По одній особі не возять, чекають, поки назбирається повна машина. І так возяться туди-сюди цілий день.
У 60-х роках минулого століття озеро внесли до складу Національного парку «Синевир». Тут заборонено ловити рибу, купатися, розпалювати вогнища на березі, заборонений і в’їзд транспорту (але, мабуть, не для всіх. — Г. Я.), оскільки фахівці намагаються максимально зберегти природну екологічну рівновагу найгарнішого і найвідомішого озера Карпат.
Недавно вчені відкрили цікаву особливість озера Синевир. За їхнім дослідженням, у зоні найбільшої глибини озера, на самісінькому дні, є діра у вигляді воронки, у яку безупинно стікає вода. Саме ця особливість озера не дає йому виходити з берегів навіть у період найбільших весняних паводків.
Вздовж дороги угору, точніше, гарної асфальтівки, стоять лавочки. Хто втомився, може перепочити. І напитись кришталево чистої джерельної водички. А ще прикупити карпатських дарів. Чого тут тільки не пропонують! Чай трав’яний — від 15 до 100 гривень за торбинку, залежно від ваги. І це не просто чай, а цілюща трава: від кашлю, застуди, чай, який треба пити при різних хворобах — серця, нирок, печінки, судин… Ну і, звісно, білі гриби. Хочете сушені? За 100-грамовий пакет цьогорічної сушки треба віддати 200 гривень. Дехто просить і 250. За 150 грамів торішніх сушених біляків просили лише 100 гривень. Півлітровий слоїчок маринованих білих пропонували за 75 гривень. За 250-грамову баночку цілющого меду просили 30−40 гривень. Мед з різними смаками насправді дуже смачний. Я напробувалася так, що потім вже й не могла зорієнтуватися, який маю купити. Купила з додаванням барбарису (рожевого кольору). Його продавала 13-річна дівчинка Вікторія. Казала, що допомагає взимку від кашлю. Вікторія пропонувала ще й почистити печінку медом з додаванням шипшини. А якщо болить голова, переконувала купити медок зі смородиною. «Одна чайна ложка — і ви забудете, що таке біль», — вмовляла мене дівчинка.
А ще продають вино — біле, рожеве, міцне, молоде, вистояне… На кожен смак. Пропонують продегустувати. Півторалітрова баклажка коштує від 60 до 100 гривень, залежно від сорту винограду і, можливо, смакових властивостей. Пропонували і спиртові настоянки у півлітрових пляшках по 100 гривень. На кожній пляшці — напис, від якої хвороби ці «ліки» вживати.
За дегустацією і покупками не відчула, як подолала 1200 метрів угору. Щойно ступила на майданчик перед озером, як переді мною «виріс» кремезний дядько і запропонував 20-хвилинну подорож Синевирським озером на плоті, збитому з товстих стовбурів карпатських ялинок. За 30 гривень.
Любителям самостійних прогулянок бажано не відходити далеко від дороги, що веде до озера, бо в навколишніх лісах є багато карпатських вовків, ведмедів, тут живуть навіть рисі.
Озеро Синевир, легенда про яке не дає спокою історикам та дослідникам вже багато років, у народі називають «Морським оком» та «Перлиною Карпат». Тут суворо заборонено купатися. Та ніхто тепер і не лізе у кришталево чисту воду. Кажуть, там є такі місця, що «забирають» назавжди. І навіть водолази не можуть знайти потопельника.
Завдяки чистоті води зі спеціально обладнаного майданчика можна побачити, як в озері плаває форель, і здається, що дно дуже близько. Але насправді це не так, бо глибина становить 8−10 метрів, а в максимальній точці сягає навіть 24 метрів. Зважаючи на висоту та клімат, вода в озері рідко прогрівається більш ніж на 2 метри. З майданчика видно, як посередині озера майорить Державний прапор України на маленькому острівці, що нагадує велетенське око.
На протилежному від оглядового майданчика боці височіє 15-метровий монумент «Синь та Вир» із 300-літнього червоного європейського кедра. Скульптори — Іван Бровді та Михайло Санич. Монумент встановлено на честь вічного кохання. Тут, за словами екскурсовода, проводять виїзні реєстрації шлюбу, де молодята присягають на вірність і вічну любов.
Легенда про озеро Синевир бере свій початок з часів, коли гори належали заможному графові. Люди змушені були працювати на нього: пасли овець та корів, рубали ліс.
Дружина графа померла після пологів, і залишився граф на цьому світі з єдиною донькою. Мама назвала дівчинку Синь, бо крихітка народилася з такими ясно-синіми очима, що здавалися синішими від самого неба.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/Synevyr.jpg)
Синь виросла і стала дуже вродливою. Граф пишався своєю донькою і любив її понад життя. Якось граф наказав везти себе у гори — хотів подивитись, чи добре працюють лісоруби. Синь попросилася в гори разом із ним. Поки граф оглядав свої володіння, Синь пішла на полонину назбирати квітів. Раптом почула звуки флояри (сопілки), озирнулась і побачила хлопця — це він так гарно вигравав. То був чабан Вир. Синь підійшла до нього, і Вир занімів, вражений її вродою. Дівчина заговорила до нього, вони познайомилися. Коли прощалися, домовились зустрітись на цьому ж місці наступного дня вранці. Синь і Вир покохали одне одного з першого погляду. Минув тиждень, потім ще один. Синь і Вир уже не уявляли життя одне без одного. Про їхні зустрічі дізнався батько-граф. Гніву його не було меж, і він заборонив своїй доньці зустрічатися з чабаном і ганьбити їхній рід. Бо не про такого нареченого для своєї єдиної доньки мріяв вельможний пан. Проте Синь мала батькову вдачу: змусити її зробити щось проти своєї волі було неможливо.
Граф зрозумів, що боротися з донькою марно. І тоді наказав убити Вира. Графські слуги підстерегли чабана і скинули на нього кам’яну брилу зі скелі. Дізнавшись про це, Синь прибігла до місця загибелі коханого, обхопила руками камінь і заплакала, і стільки сліз пролила бідолашна, що на тому місці виникло озеро. Вода в озері чиста, як сльоза, і синя, як очі Сині, а посередині озера видно ту верхівку кам’яної брили, що вбила її коханого. А озеро люди назвали Синевиром.
Місцеві люди вірять, що кожен, хто закохається біля озера, збереже свою любов на все життя.
Фото авторки
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-тур» за організацію цікавої подорожі.