Замість традиційного випускного весь клас поїхав в Італію
А ідею подав однокласник, який паралельно вчиться в італійському коледжі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/393658/img9581.jpg)
Приватну оселю Ареф’євих, що при в’їзді до селища Славського, добре знають художники не лише з України. Власниця оселі, пані Оксана, давно кохається у мистецтві. Каже, ще у дитинстві хотіла стати художником, але батьки дитячу мрію не підтримали, мовляв, що це за професія — художник? За наполяганням батьків вступила у Лісотехнічний інститут. Але за фахом не працювала жодного дня. Саме мистецтво стало і хобі, і бізнесом. «Займаюся тим, про що мріяла з дитинства, що мені до душі», — каже пані Оксана. У центрі Славського разом із чоловіком Дмитром мають не лише ресторан «Максим», а й художню галерею. Не знаю, чи є ще в Україні у якомусь селищі галерея?! А ще вже двадцять років поспіль подружжя Ареф’євих запрошує до своєї приватної садиби художників на пленери. Віднедавна почали проводити і дитячі пленери — відкривають юні таланти.
Про Оксану та Дмитра Ареф’євих мені розповіли Борис та Ніна Буряки (подружжя відомих львівських художників). Ми разом відпочивали в Карпатах, і коли проїжджали Славське, Буряки згадали про пленер в оселі Ареф’євих. А заодно розповіли, що їхній молодший син, який цього року закінчив середню школу у Славському, але паралельно навчається в Італії у коледжі готельно-ресторанного бізнесу, підбив однокласників замість традиційного випускного вечора поїхати на тиждень в Італію. Я цим фактом зацікавилась. «То давайте заїдемо до Ареф’євих „на каву“, вони дуже гостинні люди, заодно самі вам все розкажуть», — запропонувала Ніна Буряк і тут же набрала номер пані Оксани. І ось господар, пан Дмитро, нас вже зустрічає біля воріт. Звертаю увагу, що на оселі два прапори — український і… литовський. «Це у нас були художники з Литви, привезли прапор, тож ми і повісили», — пояснює.
Сідаємо пити каву (та карпатський чай) зі смачними пляцками. Запитую пані Оксану, як сину вдалося підбити однокласників не робити традиційного випускного (а для випускників шкіл це майже святе дійство!), а за гроші, які би батьки витратили на ресторан, сукні для дівчат та костюми для хлопців, поїхати в Італію.
Пані Оксана сміється і для «розігріву» згадує історію з дитинства Тараса. «Коли він вчився у третьому класі, то збирав гроші на велосипед. Мав у скарбничці майже 300 доларів. Та одного разу побачив у мене в галереї картину художника Петра Гарпаша. На ній був зображений Арлекін. Каже мені: „Мамо, я передумав купувати велосипед. Хочу купити цю картину. Скільки вона коштує?“. 400 доларів. Він зітхнув, мовляв, має лише триста… Я зателефонувала художнику, розповіла йому, він втішився і сказав, що спеціально для Тараса намалює іншого Арлекіна, де буде його портрет. І намалював та подарував йому».
Тарас з дитинства допомагає батькам у туристичному бізнесі, планує продовжувати сімейну справу. Але хотів здобути фах саме за кордоном. Трапилась нагода вступити у школу готельно-ресторанного бізнесу в Італії.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/IMG_9583.jpg)
Пані Оксана згадує, що під час вступної співбесіди Тараса запитали, яка його мотивація до навчання у такій школі. Відповів, що хоче перейняти бізнес батьків і заснувати мережу ресторанів «Максим» по цілій Європі. На що директор коледжу відповіла: «Я вже хочу, щоб ти вчився у нашій школі». В Італії хлопець відівчився вже два роки (залишилось ще три), а паралельно екстерном закінчив школу у Славському. Коли приїжджав додому, зустрічався з однокласниками, то не раз розповідав про Італію, запрошував друзів. Казав, що закохався в Італію і хоче, щоб його друзі побачили і теж закохалися у цю країну. Так народилась ідея замість випускного усім класом поїхати в Італію — поєднати подорож і відпочинок. Вмовили свою класну керівничку, вчительку зарубіжної літератури Лілію Володимирівну Пушкар.
Я зателефонувала пані Лілі, аби вона поділилась своїми враженнями від цієї поїздки. Вчителька розповіла, що ідею кудись поїхати усім класом після закінчення школи та складання ЗНО виношували давно. Вона зі свого боку пропонувала тур по Європі. Каже, їхати з дітьми на море трохи боялася, бо то велика відповідальність. Але Тарас її таки вмовив, бо діти хотіли саме «на море». Італія виявилась найкращим варіантом — бо і море є, і цікаві екскурсії туристичними місцями.
Ще у лютому замовили готель на березі моря у курортному місті Ліньяно-Сабб'ядоро (неподалік Венеції). Оскільки це було раннє бронювання, то обійшлось недорого. «Знаю, дівчата на випускний сукні по 400 євро купують, а нашим увесь відпочинок обійшовся максимум 400 євро на людину. Це і готель, і екскурсії, і витрати на харчування, і сувеніри», — каже пані Ліля. Спочатку переживала, бо вперше поїхали цілим класом на тиждень за кордон. Хоча раніше багато подорожували Україною. А ще кожного року вчителька зі своїм класом на Різдво ходить з вертепом. Це, каже, дуже здружило клас, об’єднало.
Як виявилось, подорож в Італію стала найкращим відпочинком за все її життя. Не так вчителька опікувалась дітьми, як вони нею. Молодь зараз «просунута», завдяки Інтернету та мобільним телефонам знає, де кращі піци роблять, як столик у ресторані замовити, яке вино краще. Випускники дозволяли собі не більше склянки вина (на вечерю його давали безкоштовно) — вчительці «дозволяли» випити дві склянки… Їздили на екскурсію у Венецію, Верону. Вражень — море. Особливо сподобався у Вероні пам’ятник Джульєтті, що стоїть у дворику легендарного будинку героїні п’єси Шекспіра «Ромео і Джульєтта». За легендою, щоб вдало одружитися, треба потерти Джульєтті груди… Діти допитувались у жінки-екскурсовода, чи діє це повір’я. Запевнила, що діє безвідмовно: вона п’ятнадцять років терла і нарешті вийшла заміж за власника винного магазину.
Запитую пані Лілю, які у неї найяскравіші враження від поїздки? Каже, це її діти. Вони поводились бездоганно. «Мене всюди запитували — у готелі, у ресторанах, на екскурсіях: „Де ви взяли таких дітей?“. Казали, таких вихованих, ерудованих підлітків не зустрічали. Я дуже горда своїми учнями!».
22 червня група вже повернулася до Славського (поїхали 15-го). Тарас залишився в Італії. У нього зараз практика — два місяці працює на рецепції у п’ятизірковому італійському готелі. А його однокласники і класна керівничка досі «смакують» враження від «італійських канікул». До речі, у паралельному випускному класі, коли дізналися, що клас пані Лілі замовив собі відпочинок в Італії, також «навздогін» вирішили замість випускного кудись поїхати. Вибрали тур п’ятьма країнами Європи. Пані Ліля каже, батьки майбутніх випускників її розпитували про поїздку. Мабуть, і вони думають скористатися цим досвідом.