Не рубай тополю біля хати!
Навесні у Львові варварськи обрізають вуличні дерева
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/391847/derevo.jpg)
У Львові десятиліттями по-варварськи обрізають вуличні дерева. Щороку навесні після такої роботи комунальних служб на вулицях просто стирчать цурпалки: один стовбур і дві-три великі гілки. Мешканці обурюються, але у міській раді ніхто на це не зважає. Однак тільки цього року (очевидно, зважаючи на вибори) у мерії ні сіло ні впало перейнялися проблемами нещасних дерев і оголосили «хрестовий похід» проти варварської обрізки.
Міський голова Львова Андрій Садовий повністю заборонив обрізувати будь-які дерева до висновків спеціально створеної комісії. Вона має з’ясувати, хто нищив дерева і винних покарають. На сайті ЛМР зареєстрували електронну петицію з вимогою припинити знущатися над деревами. Там науково мотивовано, що, не зважаючи на те, що дерево згодом обростає гілками і листям, подібна обрізка шкодить дереву, воно починає хворіти і дуже швидко гине. Обрізувати треба не бензопилою, а делікатно ручною пилкою і лише деякі тонкі гілки, формуючи крону. Петиція швидко набрала необхідну кількість голосів і її винесуть на сесію ЛМР.
«Правила утримання зелених насаджень на території міста Львова» та інших міст визначається наказом Мінрегіонбуду № 105 від 2006 року, — розповів «ВЗ» заступник директора департаменту містобудування ЛМР Володимир Данилюк. Також є рішення виконкому № 195 «Про контроль за охороною зелених насаджень на території м. Львова». Відповідно до цього рішення контроль за охороною зелених насаджень здійснює КП «Зелений Львів» і адміністративно-технічне управління. Щодо неякісного виконання робіт по весняній обрізці зелених насаджень: департамент містобудування провів семінар за участі представника Львівського Національного лісотехнічного університету, куди було запрошено замовників робіт, підрядні організації, які виконують ці роботи, голів ОСББ, представників ГО. Також департамент містобудування надав доручення адміністративно-технічному управлінню провести контроль за якістю виконання робіт по весняній обрізці зелених насаджень. Якщо будуть виявлені порушення — притягнути підрядні організації, які виконували роботи, до адміністративної відповідальності. Визначені адреси, за якими треба обстежити якість виконання робіт — вулиці Героїв УПА, 73, Здоров’я, Хімічна та інші. Також на семінарі дали рекомендації замовниками — якісно формувати технічне завдання, а також у тендерній документації передбачати вимоги до учасників. Щоб обов’язково у складі підрядної організації, яка подалася на тендер, були спеціалісти, які мають або відповідну освіту, або сертифікат про навчання. Хто є замовником виконання робіт? Якщо це територія парків — це балансоутримувачі парків (департамент містобудування та КП «Зелений Львів» із дочірніми підприємствами). Якщо це територія районів — замовниками виступають райадміністрації. Хоча за неякісно виконані роботи левова частка відповідальності — на підрядниках".
Коментар для «ВЗ»
Володимир Кучерявий, доктор сільськогосподарських наук, український дендролог, еколог, академік Лісівничої академії наук України
Якщо йдеться про вуличні посадки, над якими немає електричних дротів, якихось комунікаційних елементів, і де крони можуть розвиватися, не заважаючи, там не треба обрізати. Дерево має свою природну красу, яку треба зберігати. Якщо крони заважають життєдіяльності міста, то у всьому світі їх обрізають, але не пошкоджуючи. Є три шляхи формування крони: санітарна образка (гілки сохнуть і їх видаляють), формувальна обрізка і посадка на пень (зрізають стовбур на високому рівні і дають можливість випускати нові пагони). Добре формується липа, каштан, тополя, гірше — ясен. Клен взагалі не рекомендується формувати, бо він викидає пагони, які потім не розгалужуються, а ростуть одинокими стовбурами. Має значення сама технологія. Коли пішла та пошесть щодо обрізування, я виступав проти неї. Не можна обрізувати тільки пагони першого порядку (найтовщі). А в нас бачимо, як після обрізки стоять стовбури із «безпалими руками», дивляться в небо. Навіть з естетичної точки зору це негарно. Не хочуть обрізати пагони другого-третього порядку (тобто грамотно), бо це морока, там треба вже і ручною пилкою попрацювати і ножицями. Беруть бензопилу і «шпарять» перші пагони від стовбура… Свого часу ми з моїм аспірантом підготували методичку і провели тижневий семінар для працівників тресту зеленого господарства, де прочитали цикл лекцій не тільки про обрізування, а й про морфологію деревних рослин тощо.