Деревам — лікувальний душ
Через примхливу березневу погоду ще нема нагальних робіт у полі, але в саду братися за них саме час. Разом із сезонним обрізанням плодових дерев-кущів добрі господарі, які мріють про щедрий урожай, обов’язково проводять обприскування
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508851/dereva.jpg)
Невідкладно братися за ці агротехнічні заходи рекомендує Сергій Долинський зі села Волиці на Тернопільщині.
— Негайно обробіть від шкідників і хвороб свої яблуні, груші, сливи, персики, вишні, абрикоси, смородину-порічки! — радить наш співрозмовник. — Так само, як людина допомагає своєму здоров’ю (проходить сезонне медобстеження, щеплення, лікування, санаторну реабілітацію, жінки відвідують косметичні салони), треба допомогти і рослинам. У давнину сади, як правило, не кропили, тому вони виглядали занедбаними…
Сергій каже, що поки не розпустилися бруньки, найкращі профілактичні ліки для садовини — 3%-ий розчин мідного купоросу із карбамідом. На 10 літрів води дають 300 грамів цього купоросу і 500 грамів карбаміду.
Користь від такої обробки потрійна: обприскування згаданими препаратами із високим вмістом азоту на два тижні затримує розвиток, дерево не розпуститься, і це не дасть цвіту загинути від весняних приморозків, а також захистить садовину від всяких шкідливих комах і болячок (найперше — парші, грибка, кліщів).
Господар, який довший час працював за кордоном, згадує, що технологію штучної затримки цвітіння спеціально застосовують у своїх садах польські аграрії - обприскують їх «мочніком» (сечовиною, тобто тим же карбамідом). За словами Сергія, вже пізніше потрібно буде обробити плодові дерева фунгіцидами, але найперше треба обов’язково виконати зазначені вище профілактичі процедури.
— Особливо це обприскування корисне у весняний період для абрикосів і персиків, — наголошує наш співрозмовник. — Без такої обробки листя скручується, висихає, опадає. Потім, щоправда, з’являються нові пагони, але врожаю з такого недоглянутого дерева не буде. Дехто помилково вважає, що достатньо побілити стовбур дерева — і всі проблеми вирішаться. Але це не так. Побілка виглядає як декоративний, малоефективний захід. А щоб він справді приніс користь, до вапна слід додавати мідний купорос — вийде своєрідна бордоська суміш, яка надійно захистить садове дерево.
Сергій запевняє, що такий загальний захист садів у майбутньому істотно впливе на урожайність, якість плодів, смак, навіть на їхній товарний вигляд. Переконався на власному досвіді - його яблука-груші можна було відправляти на виставку.
— Чим краще обприскувати навесні?
— Можна це робити чим завгодно — ручним, акумуляторним обприскувачами. Навіть віником. Я дуже сподобав собі переносний обприскувач із бензиновим двигуном. Він створює із приготовленого препарату насичену «хмарку», яка швидко і добре вкриває велику частину дерева. Якщо хочете мати восени гарні плоди, не шкодуйте сил для весняного обприскування.