На море – з маленькими дітьми
Як спланувати відпустку так, аби батьки теж відпочили?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/391777/vidpochynok-dity.jpg)
Планування літнього відпочинку — річ приємна, але нелегка. Особливо якщо це відпочинок з малими дітьми. Адже доводиться врахувати мільйон нюансів, аби якась дурниця (як-от відсутність улюбленого горщика чи іграшки) не перетворила відпустку на пекельне випробування.
Вибираємо маршрут
Ми цього року вперше відпочивали втрьох, із малою дитиною. Обрали Туреччину, оскільки туди найкоротший переліт, — 2,5 години. До Єгипту летіти приблизно чотири години. Деякі напрямки «відпали» автоматично, через відсутність прямих рейсів зі Львова на потрібні нам дати (наприклад, авіачартери в Хорватію починаються лише з червня). Тож перша вимога для подорожі з дитиною — виліт із вашого міста.
Нам хотілося, аби було море, гори і багато зелені, тому відпочивали у Текірові (регіон Кемер). За природою місцевість дуже схожа на Південний берег Криму. Через це Кемер так люблять українці та росіяни. Для повної схожості з Кримом на пляжі бракує тільки вигуків «пахлава, чурчхелла»… Якщо хочете відпочинок Russian Free, тобто без росіян, вам не сюди.
Варто також враховувати, за скільки кілометрів розташований готель від аеропорту. Адже буває, що трансфер до готелю займає більше часу, ніж сам переліт. Текірова за 70 км від Антальї. Нам пощастило, бо, окрім нас, в автобусі їхала лише одна сім’я, яка виходила в сусідньому готелі, тому дорога зайняла півтори години. Якщо ж дорогою автобус заїжджає ще у кілька готелів, трансфер може бути удвічі довшим. Звичайно, за додаткову плату можна замовити собі індивідуальний трансфер. Це вигідно, якщо їдете великою компанією.
Шукайте пляжі з «блакитним прапором»
Ще один важливий пункт — пляж і захід у море. У Туреччині пляжі в основному галькові. Піщані частіше зустрічаються в регіонах Сіде та Аланья, Кемер — скелясте узбережжя. Тут переважно галька. Чим ближче до Антальї, тим галька крупніша. На деяких пляжах захід у море можливий лише з понтону, а це зовсім не підходить для відпочинку з дітьми. У мене була дилема — хочу в Кемер, але піщаний пляж, щоб дитині було зручно. Така собі велика пісочниця. (До речі, набір для пасочок краще брати зі собою, бо те, що у нас коштує 50−80 гривень, у курортних магазинах буде майже 10 доларів).
Ми знайшли готель з широким насипним пляжем. Ще й з «блакитним прапором» (міжнародний сертифікат якості пляжів, який підтверджує чистоту і безпеку купання). Та моїй дитині пісок… не сподобався зовсім, бо він залітав у сандалі. Тому мала ходила лише смугою гальки, яку намило з моря. До лежака доводилось її транспортувати на руках.
Мені теж галька подобається більше, а щоб зручно було заходити в море, варто подбати про спеціальне взуття («коралки», або «аквашузи»). Тож якщо вам пропонують хороший тур, але на пляжі галька — не відкидайте цього варіанта.
Дитячий клуб — порятунок для мами
При виборі готелю варто перевірити, чи орієнтований він на дитячий відпочинок. Яке там дитяче меню (у деяких ресторанах «дитяче» меню — це картопля фрі та нагетси, тому краще орієнтуватись на відгуки). Якщо дитина щойно почала їсти прикорм, то чи є блендери. Зрештою, для таких мацьоп краще все ж мати зі собою швидкорозчинну кашу та пюре в баночках. Якщо дитина звикла спати у ліжечку, уточніть, чи можуть поставити в номер саме дитяче ліжечко, а не просто додаткове спальне місце. Усі ці опції у сімейних готелях, як правило, є. Навіть наповнювачі для подушок можна обирати. Але переважно про усе це треба домовлятись уже на рецепції готелю. А поки обираєте, не соромтесь морочити голову турагенту — уточняти усі деталі вашого відпочинку, це входить у його роботу.
Ще один важливий момент — дитячий клуб. Це щось середнє між дитячим садком та розважальним центром. Діток з 3−4 років можна залишати там «під розписку» на годину-дві. І їм цікаво, і мама може трохи позасмагати на лежаку, не переживатиме, що чудо-чадо побіжить на пірс чи впаде у дорослий басейн.
У більшості сімейних готелів є дитячі візки. Дізнайтесь заздалегідь, чи їх можна брати безкоштовно, чи все ж за оренду треба заплатити. Утім, візок-«тростину» не проблема взяти зі собою. Його вагу не враховують у загальний багаж, а віддати можна вже біля трапу літака. Поки чекатимете на посадку, дитина може в ньому поспати. Для діток, яким 3−4 роки, хороший варіант транспорту — валізки типу «транкі». На них можна сісти, а хтось з батьків тягне, як санки. Однак якщо летите лоукостом, перевірте розміри допустимої ручної поклажі вашої авіакомпанії. Така дитяча валізка-коник може не пройти через спеціальну рамку, якою перевіряють габарити сумок. З чартерами значно простіше — можна взяти на борт зі собою чималу торбу снеків, іграшок та змінного одягу для малюка.
Хоча правилами перельотів заборонено брати в салон літака рідини у тарі, що перевищує 100 мл, для дитини дозволяють взяти невелику пляшку води, соку чи дитячої суміші. Попити чи пожувати щось варто дати дитині у момент зльоту чи посадки — тоді не так закладає вуха. До речі, їжа на борту літака тепер в основному платна, а у деяких авіакомпаніях треба платити навіть за напої. Ці моменти варто уточнити перед поїздкою. Тому якийсь перекус зі собою треба мати, адже від моменту реєстрації на рейс до розміщення у готелі пройде щонайменше півдня.
Заздалегідь варто подбати і про розваги у дорозі. Найпростіший варіант — ігри та мультики на телефоні чи планшеті. Але це збільшує шанс, що дитину захитає (для малюків є спеціальні браслети від захитування). Ми брали олівці і блокнот — не надто вдала ідея, бо щоп’ять хвилин доводилось витягувати їх з-під крісла… Натомість книжечки з наліпками дуже пригодились. Для старших діток є спеціальні дорожні ігри у форматі блокнотів на спіралі — і не розсипається, і місця багато не займає.
Важливо!
- Якщо дитина їде за кордон лише з одним із батьків, обов’язково має бути нотаріально засвідчений дозвіл на вивезення її з країни від іншого з батьків.
- Якщо батько та мати на різних прізвищах, варто взяти зі собою свідоцтво про народження дитини і свідоцтво про одруження.
- Дитячі квитки на літак поділяють на два типи: infant (від 0 до 2 років) та child (від 2 до 12 років). «Інфанти» літають безкоштовно або за 10% вартості дорослого квитка (без окремого місця). За дітей від двох років доведеться заплатити 30% і більше, але вони уже матимуть окремі місця. Цей нюанс треба враховувати, якщо запланували поїздку на день народження дитини. Тоді вилітатиме вона як infant, а повертатиметься як child.