Від гепатиту В захистить вакцина…
А також від інших 60 інфекційних захворювань. Чому варто робити щеплення і чи треба боятись ускладнень після введення препарату?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/391005/imunoprofilaktyka.jpg)
Життя кожної четвертої людини у світі забирає інфекційна патологія. Такі дані озвучують у ВООЗ. Більш ефективного методу боротьби з інфекціями, ніж імунопрофілактика, людство не вигадало. Вдумайтеся у ці цифри: кожного року завдяки щепленням вдається врятувати 3 млн. дітей. У 750 тис. малюків не розвиваються небезпечні ускладнення! Вакцини дають змогу запобігти розвитку близько 60 інфекційних захворювань. Однак батьки часто відмовляються вакцинувати своїх дітей, особливо після того, як начитаються в Інтернеті про жахливі випадки післявакцинальних реакцій і ускладнень, які не завжди обґрунтовані та доведені.
«Якщо вакцина якісна, щеплення проводить кваліфікований медик відповідно до встановлених правил, а дитина на момент вакцинації — здорова, жодної небезпеки немає, — запевняє лікар-епідеміолог Львівського міського відділу обласного лабораторного центру МОЗ України Олександра Яхницька. — Особливо це стосується вакцинації проти „керованих“ інфекцій (кору, краснухи, паротиту, кашлюку тощо). І навпаки, повна відмова від щеплення може призвести до важких наслідків. У нещеплених інфекційні недуги, як правило, мають важкий перебіг. Розвиваються ускладнення різних органів та систем, які у подальшому можуть призвести до непліддя, сліпоти, розумової відсталості, паралічів тощо».
Відповідно до календаря щеплень, який розроблено із урахуванням міжнародного досвіду, вакцинацію проводять проти 10 інфекційних захворювань:
● Вірусного гепатиту В. При цій недузі уражається печінка. Хвороба супроводжується симптомами інтоксикації, а також (хоч і не завжди) жовтухою. У деяких дітей згодом може розвинутися розлад жовчовивідних шляхів (дискінезія). Також є ймовірність, що гострий гепатит перейде у хронічний, а вже той — у цироз.
● Туберкульозу — захворювання, яке вражає всі органи і тканини людського організму. Найчастіше зустрічається туберкульоз легень. В Україні триває епідемія туберкульозу.
● Поліомієліту. Ця хвороба супроводжується запально-інфекційним токсичним синдромом та ураженнями спинного мозку з розвитком млявих паралічів.
● Дифтерії — захворювання дихальних шляхів, яке характеризується фібринозним запаленням слизових оболонок зіва, носа, гортані і токсичним ураженням серцево-судинної та нервової систем.
● Правця, який уражає нервову систему, викликає напади судом. Зараження відбувається здебільшого через контакт із ґрунтом, коли збудник потрапляє в організм через дрібні порізи, ранки чи тріщини у шкірі.
● Кашлюку, що характеризується катаром дихальних шляхів і приступами спазматичного кашлю та призводить до запалення легень. Захворювання виснажливе і тривале.
● Кору, який викликає важку лихоманку, висипи на шкірі, призводить до розвитку бронхіту, пневмонії, порушення роботи серця, печінки й нирок.
● Краснухи, що проявляється лихоманкою і висипом на шкірі. Особливо небезпечна краснуха для вагітних, які не мають проти неї імунітету (тобто не хворіли у дитинстві або не були щеплені). Жінка може втратити дитину або народити немовля із важкими вродженими вадами.
● Епідемічного паротиту (відомого як «свинка»), який викликає інтоксикацію організму, уражає слинні, статеві залози, нервову систему, мозкові оболонки та підщелепну залозу. Особливо небезпечний для хлопчиків, бо може провокувати безпліддя у дорослому віці.
● Гемофільної інфекції (НіЬ-інфекції), що може «маскуватися» під ГРВЗ, отит або бронхіт. Найнебезпечніша форма — гнійний менінгіт. У групі ризику — діти віком від шести місяців до чотирьох років.
Крім обов’язкових планових профілактичних щеплень можуть проводитися інші, т. зв. рекомендовані профілактичні щеплення. Наприклад, із настанням осені рекомендується щепитися проти грипу. Після укусів скаженими тваринами призначається курс профілактичних щеплень проти сказу.
Поствакцинальні реакції та ускладнення. Що потрібно знати?
● Післявакцинальний період найчастіше має безсимптомний перебіг. Проте у 5−30% щеплених можуть виникати допустимі вакцинальні реакції.
● Післявакцинальні реакції — це клінічні й лабораторні ознаки нестійких патологічних (функціональних) змін в організмі, що виникають внаслідок щеплення.
● Післявакцинальні ускладнення — це стійкі функціональні й морфологічні зміни в організмі, що виходять за межі фізіологічних коливань і призводять до значних порушень стану здоров’я. Як правило, розвиваються або у першу добу після введення вакцини (реакції негайного типу), або у період розпалу вакцинального процесу (у перші 1−2 дні після введення інактивованих вакцин і з 5-го по 14-й день — після введення живих). Такі ускладнення, як енцефаліт чи вакциноасоційований паралітичний поліомієліт, після щеплення відповідними вакцинальними препаратами можуть проявлятися протягом 30−40 діб.