Мають басейн, а у болоті приймають омолоджувальні ванни
На єдиній в Україні буйволиній фермі виготовляють справжню моцарелу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/390928/img2576.jpg)
Про те, що молоко, яке дають буйволиці, найкорисніше, бо має багато магнію, кальцію, цинку, фосфору, вітамінів групи, А та В, я знала. Хоч ніколи його не пробувала. Але не знала, що ці тварини такі ж розумні, як і собаки. І вміють демонструвати емоції: жаль, злість і навіть співчуття. Люблять ласку. На агресію реагують теж. Якщо ти б’єш буйвола, маєш бути готовий до помсти. Про усе це я довідалася від адміністратора ферми «Карпатський буйвол», що у Виноградівському районі у Закарпатті, Інни Левдар, яку справедливо можна назвати фанатом «буйволячої справи». Пані Інна закінчила школу із золотою медаллю, здобуває другу вищу освіту.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/IMG_2591.jpg)
Єдина в Україні буйволина ферма «Карпатський буйвол» дев’ять років відновлює популяцію цих дивовижних і дуже корисних тварин. Коли ж кількість стада побільшала, вирішили створити ферму, на якій нині 62 буйволи. Найстарішій тварині 38 років.
Десять буйволиць викупили з м’ясокомбінату. Вони народили по одному буйволенятку. Буйволиці отеляються раз на 2 роки, оскільки виношують малят 11 місяців. Народжувати здорових буйволенят самка може до 30−35 років. Ніколи не буває двійні, а маса телятка від 35 до 50 кілограмів. Дитинча при народженні має зуби і роги. Через 15 хвилин після народження спинається на ніжки, а через дві години добре ходить. Буйволиці легко отеляються і не потребують сторонньої допомоги.
Підходимо до загорожі, за якою на нас насторожено дивляться рогаті тварини. Одна з них підходить до нас. «Це найдобріший сюсі-пусі бичок Хан, йому лише вісім років», — Інна гладить здоровезного рогатого бугая по брудній голові, а він від задоволення аж примружує очі. У Хана є свій гарем — 10−12 самок. А гордістю ферми є найстаріший бик, якому минуло 25 років. Але не вони тут головні. У стаді панує матріархат — усе вирішує буйволиця Жуля, яка прийшла сюди пішки з Тячівщини. Її господиня не могла більше утримувати, тому й вирішила продати. Жулю вона доглядала на совість. Буйволиця була настільки великою, що довелося вирубувати двері в хліві, аби вивести її на подвір’я. Жоден транспорт Жулі «не підходив», тому на ферму вона прийшла пішки. Стадо приймало її важко, як і всіх новачків, але згодом Жуля не тільки пристосувалася, а й стала лідером. Тепер вона керує всім. Щоб старожили прийняли новоприбулих буйволів у колектив, їх тримають поблизу Жулі та деяких інших буйволиць, аби звикали до запаху.
За словами Інни, у природі є два підвиди буйволів — африканський дикий буйвол та азійський одомашнений. Цих тварин зробили свійськими ще у ІV столітті до нашої ери і використовували як робочу тяглову силу. Коли ці тварини потрапили у Карпати, швидко пристосувалися до природних і рельєфних умов. У них почала рости шерсть і ставати товстішою шкіра. Товщина шкіри буйвола понад сантиметр! Буйволи мають дуже міцні ратиці і можуть легко ходити скелястими горами. Перша документальна згадка про те, що буйволів використовували у Карпатах, сягає ХVІ століття.
25 років тому на Закарпатті було понад 850 буйволів, а ще півстоліття тому ці тварини були у кожному другому господарстві місцевих. Причин різкого зменшення популяції — кілька. По-перше, тварин, які не пристосувалися у колгоспах під час колективізації, знищували. По-друге, через меліорацію та зникнення водойм та боліт тварини не могли охолоджуватися у спеку і гинули. Третя причина — індустріалізація. Вона суттєво зменшила роль цих тварин у сільському господарстві.
У сільському господарстві корова витіснила буйволицю. За добу, за словами Інни, хороша самка у чотирирічному віці буде давати лише 4−5 літрів молока, а з 12-ти років — вісім літрів. І воно дуже жирне — 12% жиру, тоді, як у коров’ячому молоці лише 4%. Зате їдять буйволи набагато більше, ніж корови. Взимку — це 40 кілограмів сіна за день і 8 кілограмів каші кожен. З квітня по жовтень, у сезон випасу, 2 гектари зеленої паші з’їдає одна доросла дівчинка чи хлопець (так ніжно Інна називає буйволів. — Г. Я.).
Люблять болото і бруд. Їх вважають останніми свійськими тваринами, які зберегли стійкий імунітет до туберкульозу та сибірської виразки. За 10 років жодна «дівчинка» чи «хлопчик» на фермі не хворіли і не потребували радикальних лікарських втручань. Загроза для них — спека. І затінок їх від спеки не рятує, а тільки водойма, щоб тварина могла з головою пірнути.
— У нас є рекордсменка з перебування під водою, — усміхається Інна. — Це наша Даринка. Може пробути під водою півтори хвилини. Ми побудували для тварин басейн, а решта буйволів йдуть у поле, де є меліораційний канал. Там вони можуть купатися. Взимку буйволи також шукають болото. Але це погано, бо мерзне вим’я, а потім кровоточить. Тому взимку стадо випускають на вулицю лише тоді, коли температура не опускається нижче п’яти градусів.
Болото буйволам потрібне для того, щоб рятувалися від шкірних паразитів — мух, оводів, кліщів, бліх. «У болоті вони приймають омолоджувальні ванни», — сміється Інна. Якщо усі ці умови буде дотримано на фермі, то буйволи доживатимуть до 50−55 років. Це не лише болото і вода, а й здорова органічна їжа. Без біодобавок, комбікормів.
— Кожна тварина на фермі має паспорт, у який вписують батьків і навіть «бабусю з дідусем». Та, попри це, у держреєстрі карпатського буйвола як окремого виду тварин, на жаль, досі нема. Наша ферма робить все для того, аби зберегти і примножити популяцію, показати, які тварини повинні бути у сучасному світі.
Як з’ясувалося, доять буйволиць… чоловіки. Бо треба мати неабияку силу в руках. Ще два роки тому доїли руками. Але довелося через кілька причин відмовитися від ручного доїння і закупити апарати. Однією з причин стала плинність кадрів. Ці тварини дуже вірні і прив’язуються до людей. Коли звільняється дояр, буйволиці сприймають це болісно і не дають молока незнайомим людям. Та й часу багато йде на ручне доїння. За словами Інни, її брат доїв дев’ять буйволиць три з половиною години. У них дуже мале і тверде вим’я. А перед доїнням треба ретельно вимити кожну буйволицю. З придбанням доїльного апарата це стало робити легше і швидше. Та й тварина не буде болісно реагувати на зміну персоналу. «Якщо незнайома людина хоче спробувати доїти — буде бити, копати, молоко затягне. Не пустить молоко. Не буде молока», — каже Інна. На сьогодні дояться лише дев’ять самок, які дають на добу 36 літрів молока.
Після знайомства з буйволами нас повели у дегустаційний зал. На фермі працює невеликий переробний цех, де з дуже рідкісного і корисного молока виготовляють різні еко-продукти. Гордістю є справжня Mozzarela di Bufala.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/IMG_2648.jpg)
Оскільки ці тварини через сильний імунітет не потребують вакцинації, то і молоко не містить антибіотиків. Так само й казеїну та холестерину. З молока роблять сир, сметану, масло, оригінальну моцарелу, плавлений сир і навіть згущене молоко. Сир продають по 60−70 гривень за 100 грамів, моцарелу — 90 гривень, за 100 грамів сметани доведеться заплатити 40 грн, масло обійдеться 125 грн за 100 грамів. Літр молока — 100 гривень. За 100 грамів згущеного молока треба заплатити 125 гривень.
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.